Fors Kim Lee Park Zzzzz... Q§$P 10 Gastland Ongeluksgetal Tetrafobie is de angst voor het cijfer 4 in Aziatische landen. Die angst komt voort uit het Chinese woord vier, dat lijkt op het Chinese woord voor dood. In Zuid-Korea is die fobie niet zo sterk als in bij voorbeeld China en Japan, maar zeker wel aanwezig in het dagelijks leven. Zo hebben flatgebouwen vaak geen vierde verdieping, of wordt die aangeduid als F (Four); een Zuid-Koreaanse lift gaat van verdieping 3 naar F en daarna naar 5. Voor Koreaanse sporters is de vierde plek, de meest ondankbare positie in de sport, daarom dubbel pech. Medailles De medailles die Zuid-Korea heeft laten maken voor de Winterspelen in Pyeongchang zijn groot (met een diameter van meer dan 9 centimeter) en robuust. Zo weegt de gouden plak meer dan een halve kilo (586 gram). De medailles zijn niet glad, maar voorzien van opvallende schuine lijnen in reliëf en de vijf olympische ringen. Op de zijkant staat in Koreaanse tekens de tekst 'Winterspelen Pyeongchang'. Achternaam Voor buitenstaan ders lijkt het soms of het gros van de Koreanen Kim, Lee of Park heet. Nu komt het: dat is ook zo. In Zuid- Korea bestaan slechts zo'n 250 verschillende familienamen en bijna de helft van de bevolking heeft de achternaam Kim (21,6%), Lee (24,8%) of Park (8,5%). Er zijn 9,9 miljoen Kims, 6,8 miljoen Lees en 3,9 miljoen Parks. Een Koreaanse voor naam bestaat uit twee lettergrepen en komt na de achternaam, maar daar hebben we in het westen nogal moeite mee. Bij de een (Kimjong-un, Ban Ki-moon) doen we het goed, bij de ander (Sang- hwa Lee, Ji-sung Park) niet. Slaaptekort Slapen in het openbaar is de gewoonste zaak van de wereld in Zuid-Korea. Wees niet verbaasd als iemand naast je in de metro indut met zijn hoofd op je schouder. Zuid-Koreanen maken zeer lange werkdagen en nergens ter wereld, zo is gebleken uit onderzoek, is het slaaptekort gro ter. Steeds meer bedrijven staan hun mensen toe om onder werktijd een dutje te doen. Zo mogen de 10.000 werknemers van de stad Seoel elke middag een uur bijslapen. Het idee is dat ze daarna productiever zijn. Zuid-Korea is de komende weken het middelpunt van de sportwereld. Een blik op een bijzonder land. Typisch Koreaans Tekst Sven Remijnsen 6| zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70