PYEONGCHANG t_j- a) e serveerster in het restaurant wilde heus wel helpen, maar ze wist bij God niet hoe. Daar kwam ze weer aangeschuifeld, op haar badslippers en witte sportsok- ken. Of we al een keuze hadden ge maakt, was waarschijnlijk haar vraag. Ze wees naar de Koreaanse menu kaart, waar sommige gerechten waren voorzien van een foto. Op goed geluk bestelden we, niet veel later stond het op tafel. De dun gesneden vis was zout, maar smaakte prima, zeker weg gespoeld met een uit rijst gebrouwen Hite-biertje. De volgende dag bleek wat we hadden gegeten. Carpaccio van kwal, een lokale specialiteit. Nee, de meeste locals in Gang neung spreken geen Engels. De stad mag dan ruim tweehonderdduizend inwoners tellen, het is een wat inge slapen oord in de relatief onderont wikkelde provincie Gangwon-do. Hier aan de Japanse Zee zijn ze niet zo gewend aan toeristen. Het moderne Seoel is maar drie uurtjes rijden, maar voelt ver weg. 'Beste ooit' Toch was het prima toeven in Gang neung, vorig jaar bij de WK schaatsen. Alle Koreanen waren even aardig en behulpzaam. De meeste vrijwilligers die deze weken assisteren bij de Olympische Spelen spreken wel En gels, en anders is er een moderne ver- taalapp die uitkomst biedt. Samsung haalde het evenement na twee mis lukte pogingen eigenhandig naar Korea, nu moeten dit 'de beste Spelen ooit' worden. Pyeongchang is de naamgever, vaak wordt het ook nog met hoofdletter C geschreven (als Pyeongchang) om het verschil met de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang te benadruk ken. Pyeongchang is het kleine berg dorp waar de sneeuwsporten worden gehouden, op zo'n drie kwartier rij den van kustplaats Gangneung. De schaatsers en shorttrackers rijden in de fraaie Gangneung Oval en de Gangneung Ice Arena. Even verderop heeft Heineken haar tenten opgesla gen voor het traditionele feest- en sportcafé. Raraoke Wat heeft de stad verder te bieden? Karaoke, vanzelfsprekend, de grote hobby van de Koreanen. (Net als ste vig drinken trouwens, in Kim's Bar dragen de Koreaanse vrienden elkaar met liefde naar het toilet.) Prachtige stranden, zoals het achter de dennen bomen gelegen Gyeongpo Beach, waar ook hartje winter altijd wel ie mand in is voor een potje Yut Nori, een soort dobbelspel met houten stokken. Daarnaast ligt de heuse strip, waar je de verse vis zo uit het aqua rium laat hengelen. Er zijn musea en historische attracties, voor ieder wat wils kortom. Het was een jaar voor de start van de Olympische Spelen zoeken naar knelpunten. Zou de snelle treinver binding tussen Seoel en Pyeongchang en Gangneung wel op tijd klaar zijn? En waren er wel genoeg plekken voor atleten, publiek en media? De pers chef maakte een aantekening en ging erachteraan. Een paar maanden later kwam de e-mail: vijftig treinen per dag, vierhonderd passagiers per keer, opgelost. Zo doen ze dat in Zuid-Korea. Is er een probleem? Dan gaan we het rege len. De Winterspelen zullen strak en goed georganiseerd worden. De bus van 10 uur gaat om 10 uur en geen mi nuut later. En anders is er altijd een welwillende meneer of mevrouw Kim die je een lift geeft. 10 Aangenaam De olympische familie heeft bezit genomen van Pyeongchang en Gangneung. Toeristen zijn ze hier niet zo gewend, maar de gastvrijheid van de Koreanen maakt alles goed. Mannasubangawayo! Oftewel, aangenaam kennis te maken, in het Koreaans geschreven: - Rik Spekenbrink Pyeongchang 2018 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69