En ineens dook GenX ook in Brabants water op Uitvoering van omstreden zzp-wet langer opgeschort m bolderman.nl boldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! Rechter verzon oorlogsmisdrijf schoonzoon 5 Chemours Lang leek het probleem rond GenX, de omstreden stof die door chemiebedrijf Chemours wordt gebruikt bij het maken van Teflon, uitsluitend een probleem van Zuid-Holland. Maar toen het RIVM vorig jaar na publicaties in deze krant ook buiten die pro vincie gingen zoeken, vonden experts de stof plotseling óók in het oppervlaktewater in Brabant. Inmiddels al op drie plekken. Provincie en waterschappen be grepen er niets van: in Nederland mag alleen Chemours in Dor drecht die stoflozen, volgens een vergunning die overigens ook al ter discussie staat. Maar van lo zingen in Brabant wist niemand af. Na maandenlang onderzoek zijn de bronnen bekend: Bra bantse afvalverwerkers, waaron der Afvalstoffen Terminal Moer dijk. Dat bedrijf verwerkt afval water, onder meer afkomstig van Chemours, maar zegt nooit te hebben geweten dat het ook GenX in de rivier loosde. In de papieren bij de ladingen afval die het moest verwerken, stond er nooit iets over. „We hebben geen vergunning om GenX te lozen en we willen het ook helemaal niet", zegt directeur Jacques de Jong. En dus nam hij vorige week een drastisch besluit: vrachtwa gens die van Chemours afkom stig zijn, komen zijn terrein niet meer op. „We willen het gewoon niet meer hebben." Chemours zelf wil nog niet reageren op de kwestie. Maar de vraag is of het bedrijf formeel wel iets verkeerd heeft gedaan. Het lijkt erop dat de regelgeving het bedrijf niet verplicht om bij aanbieding expliciet te melden dat het om GenX gaat. De stof staat formeel nog niet te boek als 'zeer zorgwekkende stof, de zwaarste categorie, omdat we nog niet precies weten wat GenX met ons doet. Maar deskundigen weten al wél genoeg om te vin den dat de stof niet in ons drink water en milieu terechtkomt. En dat gebeurt nu dus wél. Het gehannes rond GenX on derstreept wat de Nederlandse drinkwaterbedrijven en deskun digen al langer roepen: het is tijd voor strengere regels en een scherper vergunningstelsel voor chemische stoffen. „We lopen nu voortdurend achter de feiten aan", zegt Jacob de Boer, hoogle raar toxicologie aan de VU. „De industrie komt met een nieuwe stof, we weten nog niks dus er komt een vergunning, en pas ja ren later ontdekken we dat het foute boel is." De nieuwe lijst met 327 'poten tieel zeer zorgwekkende stoffen', moet de eerste aanzet worden van dat scherpere beleid. De Boer: „Met deze lijst kunnen overheden nu meteen emissies beperken, ook als de wetenschap nog geen harde bewijzen heeft dat een stof schadelijk is. Dit is een hele goede ontwikkeling." De chemische sector zegt de lijst nog te bestuderen. Om te zorgen dat zzp'ers geen op drachten verliezen van onzekere werkgevers zal de Belastingdienst anderhalfjaar langer, tot 1 januari 2020, geen boetes of naheffing op leggen als achteraf toch blijkt dat de zzp'er in dienst genomen had moe ten worden. Tegelijkertijd wordt de handha ving opgevoerd tegen 'kwaadwil lende' opdrachtgevers die opzette lijk zzp'ers als schijnzelfstandige aannemen, schrijven minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) en staatssecretaris Menno Snel (Fi nanciën) aan de Tweede Kamer. Het D66-duo probeert met de maatregelen de kool en de geit te sparen. Enerzijds willen zij ervoor waken dat er opnieuw onrust ont staat in zzp-land. De invoering van een wet die schijnzelfstandigheid moest tegengaan (DBA), zorgde er namelijk voor dat zzp'ers opdrach ten misliepen door kopschuwe werkgevers, die hoge boetes vrees den. De wet wordt als een misluk king beschouwd en is de facto bui ten werking gesteld, doordat de Met de maatregel wil de overheid nieuwe onrust onder zzp'ers voorkomen handhaving is opgeschort. Anderzijds komen de bewinds lieden tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer om werkgevers die willens en wetens gebruik maken van schijnzelfstandigen niet de dans te laten ontspringen. De ernstigste gevallen, waarbij concur rentievervalsing of uitbuiting op de loer ligt, mochten al worden ver volgd. Die aanpak leidde afgelopen tijd tot 39 verdachte gevallen, waar van er uiteindelijk elf echt niet in de haak bleken. Koolmees en Snels geven de Belastingdienst nu de opdracht ook de categorie 'andere kwaadwillen den' aan te pakken. Hierbij gaat het om opdrachtgevers die zzp'ers op zettelijk als schijnzelfstandige laten werken, zonder dat daarbij sprake is van 'listigheid, valsheid of samen spanning'. Of daardoor meer opdrachtge vers tegen de lamp zullen lopen, is de vraag. „Ik hoop het niet", aldus Snels in een mondelinge toelich ting. Hij gaat ervan uit dat op drachtgevers zich nog beter zullen realiseren dat opzettelijk werken met schijnconstructies een boete kan opleveren. Wie twijfelt of de arbeidsrelatie met een zzp'er door de beugel kan, raadt hij aan contact op te nemen met de Belastingdienst. Die kan volgens hem als 'coach' optreden, zodat men niet bang hoeft te zijn toch te worden beboet. De maatregelen van het kabinet zijn tijdelijk van aard. In het regeer akkoord is afgesproken dat er nieuwe wetgeving komt. Daarin komt onder meer te staan dat zzp'ers die nu nog tot 15 a 18 euro per uur betaald krijgen, voortaan in dienst genomen moeten worden. Deze wet moet per 1 januari 2020 ingaan. DEN HAAG Een oud-rechter (70) van het Hoge Iraakse Straf- hof heeft tijdens een familieru zie eigenhandig een valse aan klacht wegens oorlogsmisdrijven bedacht om zijn schoonzoon in Nederland achter de tralies te krijgen. De rechter is hiervoor veroordeeld tot 66 maanden cel. De oud-rechter heeft naast de Iraakse ook de Nederlandse na tionaliteit. De man ging na zijn pensioen in Nederland wonen. Hierdoor mocht de rechtbank in Den Haag zich over de zaak bui gen. De bizarre affaire blijkt het gevolg van een ordinaire familie ruzie te zijn geweest. De rechter misbruikte zijn functie om zo zijn schoonzoon, die juist naar Nederland was gevlucht voor het regime in Irak, te dwingen tot een goede echtscheidingsrege ling met zijn dochter, inclusief een hoge 'schadevergoeding'. De man vervalste arrestatiebevelen tegen zijn schoonzoon en diens broer, die daardoor werd opge pakt in Irak. Beide slachtoffers werden in de arrestatiebevelen ten on rechte beschuldigd van zeer ern stige misdrijven die zij in Irak zouden hebben gepleegd tijdens het regime van Saddam Hoes sein. Die aantijgingen kloppen niet. De schoonzoon was tijdens de vermeende misdaden gewoon in Nederland. Volgens de recht bank zijn de gedragingen van de voormalige rechter 'zeer ernstig'. Het uitvaardigen van een arres tatiebevel met de verdenking van het plegen van gruwelijke dingen is 'zeer stigmatiserend'. ^5wr Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vjr^ 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Rondreis Kroatië 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 11 dagen vlieg-bus Rondreis Highlights van Ierland 10 dagen Saas-Grund met Mont-Blanc Express, Zwitserland zaterdag 10 februari 2018 GO aanpak De omstreden stof GenX dook onlangs plotseling op in opper vlaktewater in Noord-Brabant. Tot verbazing van overheden, die van niets wisten. Het nieuwe, strengere beleid moet zulke incidenten onmogelijk maken. Ingrid de Groot Peter Groenendijk Rotterdam Het kabinet worstelt nog altijd met de aanpak van zzp'ers die eigenlijk gewoon in dienst geno men zouden moeten worden. Een omstreden wet wordt nog niet uitgevoerd. Laurens Kok Den Haag Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken, fotoanp Uw voordeel 100 jtif Uw voordeel 60 voordeel 30 ANVR Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdatum: 16 april 2018 Vertrekdata: 16 april 14 mei /II juni 9 juli etc. ii ïi Uw voordeel 40, Vertrekdatum: 21 mei 2018 Vertrekdata: 23 april 21 mei 16 juli etc. Vertrekdatum: 25 april 2018 Vertrekdatum: 16 april 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5