II Politie heeft genoeg van massaal misbruik 112 U NIEUWE LIJST GEVAARLIJKE STOFFEN 4 De overheid gaat harder optreden tegen chemische stoffen die mogelijk schadelijk zijn voor mens en milieu. De onrust rond de stof GenX is de aanleiding voor het nieuwe beleid. Het RIVM heeft een lijst met 327 stof fen opgesteld, die vrijkomen uit indu striële processen. Het zijn overwegend nieuwe stoffen, zoals GenX, waarvan nog niet precies duidelijk is hoe scha delijk ze zijn. Toch staan ze vanaf nu te boek als 'potentieel zeer zorgwek kende stoffen'. Volgens het RIVM kunnen ze moge lijk kanker veroorzaken, nadelige ef fecten op de voortplanting hebben of schade toebrengen aan het milieu. Met de lijst kunnen overheden de lozing en uitstoot ervan aan banden leggen, ook al is nog niet precies duidelijk wat de gevolgen van die stoffen zijn voor mens en milieu. „Het zijn nieuwe stoffen waarvan we nog niet veel weten", zegt onder zoeker Charles Bodar van het RIVM. „Voorheen konden overheden daar weinig tegen doen, ook al waren er vermoedens dat een stof schadelijk was. Deze lijst geeft de mogelijkheid om die uitstoot meteen aan banden te leggen, ook als er nog geen harde be wijzen zijn dat een stof schadelijk is." Jacob de Boer, hoogleraar toxicologie aan de VU, spreekt van een 'belang rijke stap'. „Tot nu toe liepen we steeds achter de feiten aan. Hiermee kun je direct zeggen: die stof willen we niet in het water hebben." De meest bekende stof op de lijst is GenX, dat door Chemours in Dor drecht wordt gebruikt. Deskundigen hebben vorig jaar grote zorgen over die stof geuit, maar het bedrijf had toen al jaren een vergunning om te lozen. Inmiddels zit de stof in Zuid-Holland in het drinkwater. Hoewel de concen traties volgens het RIVM nog niet ge vaarlijk zijn, verzetten drinkwaterbe drijven zich fel tegen de lozingen. De Hiermee kunnen we direct zeggen: die stof willen we niet in het water hebben Boer: „De GenX-affaire heeft precies blootgelegd wat er mis is. Goed dat er nu iets aan gebeurt." Drinkwaterbedrijven dringen al sinds het begin van de GenX-affaire aan op strengere regels voor lozing van nieuwe chemische stoffen. „We zijn hier blij mee", laat een woordvoerder weten. „Ons drinkwater is veilig, maar we maken ons zorgen over de toe name van stoffen in onze bronnen." Tussen de telefoontjes zitten legio broekzakbellers, jongelui die voor de grap een pizza bestellen en men sen die tijdens een stroomstoring melden dat hun iPad niet oplaadt. „We zijn geen burgerservicenum mer, we zijn een alarmnummer." Hoewel het aantal foute telefoon tjes aan 112 de afgelopen jaren flink is gedaald, kwamen er in 2017 nog steeds 900.000 bij de alarmcentrale binnen. Van de ruim 2,6 miljoen meldingen verwees de centrale 'slechts' twee derde daadwerkelijk door naar politie, ambulance of brandweer. „Mensen beseffen niet dat ze de lijn bezet houden voor slachtoffers die écht in nood zijn. Dit kan le vensgevaarlijke situaties veroorza ken", verklaart Nico Slutter, team chefbij de 112-centrale in Drieber gen. Tijdens de storm die ons land drie weken geleden teisterde, kwa men elk kwartier 1.000 telefoontjes binnen. Ter vergelijking: een drukke jaarwisseling leidt tot 500 meldingen per kwartier. Mensen belden voor pannen die van het dak waaiden, omgewaaide bomen zon der slachtoffers en problemen op de weg. Maar de politie benadrukt dat het gros van die meldingen niet bij 112 thuishoort. Slutter: „Alle 180 lij nen waren continu bezet. Mensen kwamen zelfs in de wacht te staan. De maximale wachttijd was maar een minuut, maar voor iemand met grote nood is dat heel lang." Ook bij een stroomstoring zijn mensen te snel geneigd 112 te bel len, bijvoorbeeld om te melden dat hun tablet niet laadt of om te vra gen wanneer de storing is verhol pen. Soms hebben bellers niet door dat ze 112 draaien, de zogenoemde broekzakbellers. Maar ook ver warde personen zoeken herhaalde lijk onterecht contact met de cen tralisten. Tieners vinden het span nend om 112 te bellen en voor de grap pizza te bestellen en kinderen draaien soms per ongeluk op zon dagochtend de alarmlij n als ze met de telefoon van hun ouders zitten te spelen. De politie hoopt dat bellers beter nadenken wanneer ze het nummer van de alarmcentrale moeten draaien. Het advies: bij levensbe dreigende situaties of als crimine len op heterdaad zijn te betrappen. zaterdag 10 februari 2018 GenX leidt tot hardere Ingrid de Groot Peter Groenendijk Rotterdam De installa ties van Che- mours. foto ilse VANDRIEL -Jacob de Boer, toxicoloog De politie wil korte metten maken met het verkeerde ge bruik van 112. Bij alarmnummer 112 is een op de drie binnenko mende meldingen vals of niet aan het juiste adres. Ellen van Gaaien Driebergen 4 Centralisten in de 112-cen- trale in Drie bergen krijgen veel telefoon tjes die hele maal niets met noodsituaties te maken heb ben. FOTOMARCO Chemours

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4