Zeeland is zee, wind en uitzicht 13 Ik ben een echte Engel Reinhoudt, de troubadour uit 's-Heerenhoek met zelf een standbeeldwaardige staat van dienst, was afgelopen dinsdag in Domburg. Daar bevestigde hij een informatiebordje aan het bankje bij het monument voor Hendrika Ghijsen (1884-1976). Het was het enige wat nog ontbrak aan het Men staat er niet altijd bij stil wat dit soort mensen voor een dorp of regio betekent beeld, dat in september 2015 werd onthuld. Reinhoudt was de initiatiefne mer ervan. „Mevrouw Ghijsen is de samenstelster van het Zeeuws Woordenboek. Daar heeft ze 50 jaar lang, dag in dag uit, onbezoldigd aan gewerkt. Dat is een enorm kar wei geweest en het resultaat is later een model geworden voor andere woordenboeken. De Zeeuwse taal wordt helaas steeds minder gespro ken. Daarom was het goed om bij het 50-jarig bestaan van het Zeeuws Woordenboek een monu ment op te richten, zodat in elk ge val de maakster ervan niet wordt vergeten." Een beeld zet niet alleen mensen op een voetstuk, maar haalt vooral ook herinneringen boven. „Aan elk beeld zitten mooie verhalen vast die zeker rond de onthulling wor den verteld", zegt Marianne van den Hoek van de Stichting Renesse. „We vinden het vooral belangrijk dat het wordt gedragen door het dorp. Dat zie je bijvoorbeeld in Noordgouwe, met het beeld van hoofdonderwijzer Johannes Vij verberg. Bewoners geven hem in de winter een muts en een sjaal en met Koningsdag een oranje versie ring. Hij wordt echt omarmd door het dorp." „Kom je 's avonds Zeeland bin nengereden, dan is het meteen donker. Dat is wel een ver schil met bijvoorbeeld Rot terdam. Typisch Zeeuws is denk ik dat je altijd uit zicht wilt hebben. En vooral die wind vind ik ook lekker. Voor mij is Zeeland zee, wind en zicht." „Ik ben geboren en getogen in Kapelle, ging naar de heao in Vlissingen, maar ben daarna 25 jaar weggeweest. Ik trok voor mijn werk naar de Randstad en heb in Rotterdam, Alkmaar en Doorn gewoond. Ik zeg altijd dat het ergens anders weer compleet anders was, maar in Alkmaar heb je ook wind en dezelfde mentali teit als in Zeeland: 'Doe maar ge woon'. Op de Utrechtse Heuvel rug verkeek ik me altijd op het weer. Voor ik het wist, had ik een regenbui op mijn hoofd, terwijl je in Zeeland, maar ook in Alk maar wist: 'Oh, die bui waait wel over'." „Sinds tien jaar ben ik terug in Zeeland, in Kapelle, waar ik in 2016 ben begonnen als zelfstan dig makelaar en taxateur. Werk gebied: Kapelle. Mijn kantoor is gevestigd in de meestoof die mijn opa in 1871 heeft laten bou wen. Het fruitteelt- en land bouwbedrijf van mijn opa is overgegaan op mijn ouders. Zee land is bekend om zijn mossels en oesters, maar Kapelle heeft appels en peren. De gemeente Kapelle wordt de bloesem van Zeeland genoemd, een mooie be naming." „Ik kan gewoon ABN praten, maar met een Zeeuw spreek je Zeeuws, ook in mijn werk. Ove rigens heb ik nog wel een paar missers gemaakt toen ik als Zeeuws meisje naar de grote stad ging. Bij de bakker in Schiedam vroeg ik om gevulde heren (ge vulde koeken, red.). Nou, daar ke ken ze me wel even vragend aan. En toen ik in de Spaanse Polder werkte, zei ik tegen een collega: Laat maar doen. Die antwoordde: 'Moet ik het nou laten of moet ik het doen'?" zaterdag 10 februari 2018 GO - Jos Buijsrogge, dorpsraad Graauw Dossier 100% Zeeuw pzc.nl/echtezeeuw Annet Nijssen. FOTO ERNESTA VERBURG T-SHIRT BESCHIKBAAR GESTELD DOOR ZEEUWSE WINKEL Annet Nijssen vertrok circa 35 jaar geleden uit Kapelle, maar is nu weer terug als makelaar/taxateur. Wat vind je typisch Zeeuws? Valeska Nastaly Waarom ben jij een echte Zeeuw? Hoe gedraagt een Zeeuw zich?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49