12 WEE De Zeeuwse taele verwatert, jongeren trekken weg en butendiekers strijken hier neer. De provincie verandert, maar tegelijkertijd lijkt het Zeeuwse sentiment sterker dan ooit. Vandaag deel 11 van de serie '100% Zeeuw': wie zijn de helden van de provincie en hoe worden zij geëerd? Oo/'e en menne da gae nie saemen - Je kunt geen twee dingen tegelijk 100% ZEEUW OOK LOKALE HELD VERDIENT EEN STANDBEELD ïl»! ntje de Waaij- Blom (1886-1981) heeft waarschijn- lijk niet kunnen ^W^^^^kbevroeden dat er ooit een monument voor haar zou worden opgericht. Toch staat ze daar, door kunste naar Eric Odinot in brons gevangen, nabij de bushalte in Dreischor. Bescheiden maar stand vastig, zeker na haar kortstondige ontvoering in 2015. „Antje de Waaij was een bijzon der persoon, omdat zij de laatste in woonster van Dreischor was die de Schouwse streekdracht trouw bleef', zegt Marianne van den Hoek van de Stichting Renesse, die het initiatief nam voor het beeld. De stichting werkt sinds 2010 aan een project om in alle kernen van Schouwen-Duiveland een soortge lijk eerbetoon te verwezenlijken. „Het gaat om markante inwoners die de lokale gemeenschap kleur hebben gegeven", zegt Van den Hoek. „Dat zijn mensen van heel verschillende pluimage." Zoals de wijkzuster van Kerkwerve, de veld wachter van Oosterland, het on derwijzersechtpaar Heule in Sir- jansland en de zussen Kaatje en Kootje, die een pension annex eet huis uitbaatten in Westenschou- wen. „En komend najaar onthullen we een beeld van de oprichter van muziekvereniging Nieuw Leven in UOuwerkerk, die dan 100 jaar bestaat." Velen verdienen een standbeeld, slechts weinigen krij gen er een. Enkele tientallen zijn er in Zeeland te vinden. Michiel de Ruyter natuurlijk, die in gietijzer ongenaakbaar op zijn sokkel de Vlissingse boulevard en de zee overziet. Postuur en pose laten wei nig ruimte voor twijfel: hier staat een held, een Zeeuwse held. Ook andere prominenten uit het (verre) verleden zijn - pontificaal of inge togener - verbeeld, zoals Jacob Cats in Brouwershaven, Pieter Zeeman in Zonnemaire, Johann Georg Mezger in Domburg, Pieter Lou- werse in Oost-Souburg, Johannis de Rijke in Colijnsplaat, Johan Hendrik van Dale in Sluis, Willem Beukelszoon in Biervliet en Prins Maurits in IJzendijke. Zeeuwse kopstukken van recen tere datum worden minder gene reus geëerd. Een van de weinige uitzonderingen is Annie M.G. Schmidt, die eind 1999 tot Zeeuw van de Eeuw werd gekozen, ondanks dat ze weinig met haar geboortegrond op had. Ze kreeg later een buste in Ka- pelle, waar inmid dels een complete wijk in het teken staat van haar werk. Majoor Bosshardt is, hoewel gespeend van Zeeuwse wor tels, sinds 2009 ver eeuwigd in Terneu- zen. En Etty Hillesum, bekend ge worden door haar oorlogsdag boeken en recent gekozen als Grootste Middelburger Aller Tij den, krijgt binnenkort een borst beeld. Maar verder zijn het de laatste ja ren eerder de lokale en regionale sleutelfiguren, lang niet altijd voor aanstaande Zeeuwen, die een der gelijke hommage ontvangen. In de Dorpsstraat in Graauw staat sinds september 2016 een monument voorRemyMangnus (1932-1999), organisator van talloze activiteiten en buitenlandse busreizen voor de plaatselijke jeugd en drijvende kracht achter tafeltennisvereniging Sint Aloysius. „Remy was een held in Graauw, maar eigenlijk voor heel Oost- Zeeuws-Vlaanderen en zelfs daar buiten", zegt Jos Buijsrogge van de dorpsraad. „Dat is best iets waar je fier op kunt zijn. Daarom vonden wij het wel gepast om een monu ment voor hem te realiseren. Als ie mand een standbeeld verdient, is hij het wel. Mensen staan er niet al tijd bij stil wat dit soort mensen, die een organisatie echt dragen, voor een dorp of regio betekent. Ik heb daar veel respect voor." Sluiskil kent een Commissie (H)erkenning Monumenten, die alles in het werk stelt om de histo rie van het dorp te markeren. Het is een reactie op het vele dat in Sluis kil verloren is gegaan, zegt Loek van Hecke. „We zijn eigenlijk al ja ren kind van de rekening. Dat heeft ertoe geleid dat Sluiskil op een be paald punt voor zijn geschiedenis is ging vechten, om die te bewaren en door te geven aan een volgende ge neratie." Honoré Colsen (1885-1980), pleitbezorger van een gratis veer dienst over de Westerschelde, kreeg een borstbeeld. Evenals de nu 85-jarige Lodewijk van den Berg, de Vergeten' eerste astronaut van Nederlandse komaf. „Hij komt nog steeds één of twee keer per jaar vanuit Florida hierheen", zegt Van Hecke. „Hij is erg begaan met zijn dorp en wil precies weten wat er speelt. Toen zijn borstbeeld werd onthuld, wilden Knevel en Van den Brink hem per se in hun pro gramma. Lodewijk zei: je denkt toch niet dat ik zot ben? Hij kwam voor Sluiskil." zaterdag 10 februari 2018 GO Zeeuwen opeen voetstuk Rolf Bosboom Deze krant onderzoekt in de serie '100% Zeeuw' het Zeeland- gevoel, dat volop leeft en breed wordt uitgedragen. Volgende week zaterdag in deze serie de laatste aflevering: hoe Zeeuws of hoe Vlaams is Zeeuws-Vlaande- ren? Jos Buijsrogge bij het stand beeld van Remy Mangnus in Graauw; Marianne van den Hoek bij het standbeeld van Antje de Waaij-Blom in Dreischor en Engel Reinhoudt bij het stand beeld van Hendrika Ghijsen in Domburg, foto'sernestaverburg Stichting Renesse wil alle 17 kernen van Schouwen- Duiveland voorzien van een beeld, ter ere van een mar kant persoon. Brouwersha ven was in 2010 de eerste in de rij en sindsdien komt er elk jaar een beeld bij. In 2026 moet het project zijn voltooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48