C9 Leg chemie aan banden B Buren vangen bot over recreatie Fort den Haak optiek de |onge Alcohol Cartier 2 De vraag naar bloedplasma neemt toe, maar het aantal donoren daalt. Sanquin denkt nu na over het betalen van een vergoeding. Olietanker kort vast op zandbank BLOEDBANK TERUGLOOP yc Commentaar ,ij twijfel niet inhalen. Bij de uitstoot van chemische |Stoffen kan de overheid voortaan het zekere voor het 'onzekere nemen. Het RIVM heeft een flinke lijst op gesteld met stoffen die vrijkomen bij industriële processen. Die goedjes zijn mogelijk schadelijk voor mens en milieu. Een vermoeden van gevaar is nu al genoeg om in te grijpen. Voorheen moest de overheid eerst met bewijs komen. Deze harde lijn komt geen moment te vroeg. Sinds de lo zingen van GenX door Chemours in Dordrecht weet heel Nederland hoe onverantwoord bedrijven te werk kunnen gaan. Toch gaat de nieuwe aanpak nog niet ver genoeg. Want wat gebeurt er als een chemieconcern gaat werken met een onbekende stof of met een nieuw mengsel? Er is behoefte aan een meldingsplicht met keiharde sancties. Anders blijft de overheid achter de feiten aanlopen. Ook over storingen in de bedrijfsprocessen is meer duide lijkheid nodig. Bijvoorbeeld bij Dow Chemical in Terneuzen. Vorig weekeinde was daar nog een explosie met een flinke rookwolk. Dan moet de Zeeuwse bevolking het doen met de summiere mededeling dat het veiligheidssysteem goed heeft gewerkt. Zo blijft het gissen naar de echte risico's. We verwachten dat autofabrikanten helder zijn over de uit laatgassen. Er is geen enkele reden om grote chemische bedrijven anders te behandelen. Harde lijn bij aanpak van uitstoot chemische fabrieken gaat nog niet ver genoeg Twee omwonenden vroegen vorige maand in Den Haag om schorsing van het bestemmingsplan Park Fort den Haak. Ze verliezen hun vrije uitzicht over de weilanden en me nen dat ze hun akkers niet meer voor agrarisch gebruik kunnen ver pachten vanwege het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Verder zijn ze bang voor permanente bewo ning van de recreatiewoningen en ALMANAK Het is toch mooi dat de Zeeuwse gemeente waar carnaval het uit bundigst wordt gevierd, de ge meente Hulst, deze week in de eigen rubriek een bijzondere oproep deed. 'Nederlanders zijn steeds meer gewend geraakt bij meer gelegenheden alcohol te drinken', luidt het begin. Ver trekkershutten die gebouwd gaan worden. De voorzieningenrechter heeft hun schorsingsverzoek afge wezen. De drie projectontwikke laars Kamille Holding, Breezand Projectontwikkelaars willen zo snel mogelijk beginnen met aanleg recreatiepark Bungalow en Outdoorpark Vrou wenpolder hebben aangekondigd zo snel mogelijk te willen beginnen met de ontwikkeling van het ge bied. Er komt een outdoorpark met trekkershutjes, een receptiegebouw met hotelfunctie, een golfterrein en er worden negen recreatiewonin gen gebouwd. volgens komt de oproep: drink 30 of 40 dagen geen alcohol. 'U zult zich fitter voelen en beter slapen'. Inschrijven kan via de website www.ikpas.nl, met 14 februari als ingangsdatum. Laat carnaval 2018 die dag nou net op de laatste benen lopen. Dat kan geen toeval zijn. KOUDEKERKE Retraite camping Broedershoek Hotel weer in bedrijf na brand KOUDEKERKE Toekomstvisie dorp besproken Het aantal Zeeuwen dat bloed do neert is in tien jaar tijd flink afge nomen: van 7402 in 2008 naar 4801 in 2018. Dat blijkt uit gegevens van Sanquin dat de bloedvoorziening in Nederland verzorgt. Het bloed wordt onder meer ge bruikt voor slachtoffers van een verkeersongeluk, patiënten die bij een operatie veel bloed hebben ver loren of lijden aan leukemie. Bloed- Vrijwillig donor zijn heeft ook te maken met veiligheid rond doneren bloed plasma wordt steeds belangrijker bij de ontwikkeling van genees middelen. Vooral de vraag naar bloedplasma neemt toe. Maar mede door vergrijzing zijn er steeds minder do noren. Volgens Merlijn van Hasselt van Sanquin gaan veel mensen pas na denken over de donatie van bloed als ze er zeifin hun omgeving mee te ma ken krijgen. Een ander aandachtspunt is de onwe tendheid onder jongeren. „Zij hebben vaak nog geen besef hoe belangrijk het is om bloed te geven. Sommigen denken bijvoorbeeld dat het gemaakt wordt in een fa briek", vertelt Van Hasselt. „We maken meer gebruik van social me dia om ook hen te bereiken." Ook wordt er nagedacht over het betalen van een onkostenvergoe ding. In de Verenigde Staten krijgen donoren al een bedrag voor elke do natie, maar in Europa zijn de bloed banken een stuk terughoudender. „Hier is altijd het standpunt ge weest dat bloeddonatie vrijwillig moet zijn. Dat heeft onder meer met de bloedveiligheid te maken." Maar als er een tekort ontstaat, zou een onkostenvergoeding een optie zijn, gaf René van Lier, vice- voorzitter van Sanquin, onlangs in een interview met BNR aan. Zover is het nu nog niet. Mocht de vergoe ding er komen dan zal het gaan om een bedrag van hooguit enkele tientjes. In Zeeland zijn er zeven bloed banken: in Goes, Vlissingen, Oost burg, Terneuzen, Sluis, Hulst en Zierikzee. Nieuwe donoren kun nen zich aanmelden via san- quin.nl ZEEBRUGGE De olietanker Sea Bay (243 meter lang, 42 meter breed) heeft gisterochtend enkele uren vastgezeten op een zandbank bij Zeebrugge. De olietanker kampte met een technische sto ring. Vier slepers, waaronder de gloed nieuwe carrouselsleper Multratug 32, trokken het schip vlot. De Sea Bay, volgeladen op weg van het Schotse Hound Point naar Antwer pen, is vervolgens ten anker gegaan. Het schip had geen schade. zaterdag 10 februari 2018 De gemeente Veere mag ver gunningen gaan verlenen voor de ontwikkeling van een recrea tiepark op Fort den Haak in Vrouwenpolder. Dit bleek giste ren uit een uitspraak van de voorzieningenrechter van de Raad van State. De uitspraak is voorlopig. Er komt nog een bo demprocedure. Adri Klinkenberg Den Haag/Vrouwenpolder Tip? redactie@pzc.nl Boeddhistisch centrum Phuntsok Chö Ling houdt van 23 februari tot en met vrijdag 2 maart weer voorjaarsretraite bij cam ping Broedershoek. Deelnemers verdiepen zich in meditatietechnie ken als Shamatha en Ky- erim. Mensen kunnen zich een week, een weekeinde of een mid week bezinnen. Meer informatie over de (ontwikkelings)meditatie- vormen is te vinden op de website phuntsokcho- ling.org. I VLISSINGEN Hotel City2Beach in de Badhuisstraat beschikt vanaf zaterdag 17 fe bruari weer over alle 22 kamers. Die kamers wer den vorig jaar op 1 mei, net voor oplevering, on bruikbaar na een felle brand. Het vuur was snel onder controle, maar rook- en roetschade maakten het noodzakelijk bijna alle kamers geheel te strippen. De eerste acht kamers gingen af gelopen zomer open, nu volgen de overige ka mers. Tijdens de vergadering (aanvang 20.00 uur) van de Dorpsraad Koude- kerke komt woensdag 14 februari de toekomstvisie voor het dorp aan de orde in verenigingsge bouw De Klimop. Ook horen dorpelingen en andere belangstellen den hoe het met de bun kerroute staat en wordt gesproken over de mountainbikeroute. De dorpsraad houdt na de jaarvergadering op 13 maart een verkiezingsbij eenkomst. Gezocht: Maurice Steketee Vlissingen -Merlijn van Hasselt, Sanquin THINKSTOCK Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 |£f O Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38