sche en Motorrijtuigenbelasting gaat volgend jaar met vijftien euro omhoog Meer miljoenenwoningen verkocht in Zeeland Betere bescherming voor groene boa's 2 MAIKEL HARTE carnaval: alcohol en kou sevaarlijke com&inatie Kampeerbeurs ROTTERDAM Column De Olympische Spelen zijn begonnen. Heerlijk om naar te kijken. Vooral het schaatsen natuurlijk, maar het gekke bij Olympische Spelen is, dat ik dan naar allerlei sporten kijk. Bobsleeën, schansspringen, ijshockey; vier jaar lang zap ik door als het op tv voorbijkomt, maar nu blijf ik er even voor zitten. Of biatlon bijvoorbeeld. Ze moe ten dan langlaufen en onderweg met een geweer schieten op een doelwit, als je mist moet je een ex tra rondje maken. Schitterend, het heeft iets van de ouderwetse jacht. Waarom is dat eigenlijk niet op de Zomerspelen? Je hebt dan wel de marathon en je hebt het onderdeel schieten, maar niet de combinatie. Ik zie ze wel al rondrennen met een geweer. Het gekke is dat het er dan waarschijnlijk ineens gevaar lijk uitziet, terwijl dat op de Win terspelen niet het geval is. De meest bizarre sport is na tuurlijk curling. Hoe is het moge lijk dat die sport ooit olympisch is geworden? Groepen dames en he ren gooien een soort van fluitke tels over het ijs en als je fluitketel het meest in het midden terecht komt, heb je gewonnen. Door met een bezem het ijs te vegen probe ren ze de baan van de fluitketel te beïnvloeden. Je piest in je broek van het lachen als je het ziet. Het schijnt ontstaan te zijn in Schot land. Het kan bijna niet anders of de stoep voor een Schotse pub moet bevroren zijn geweest, waarop een paar straalbezopen Schotten van achter de bar een paar ketels en pannen hebben ge pakt waarmee ze zijn gaan gooien. Als toppunt van hilariteit heeft er nog één bezem gepakt en ze zullen rollend van het lachen over straat zijn gegaan. Zeg nooit dat darts, jeu de boules of bowlen niet olym pisch kan worden, want als curling het kan zijn, is alles mogelijk. Mis schien zelfs ook wel krulbollen, al doen ze dat nog maar op een paar plekken in Zeeland. Ik geloof dat er dan één uit IJzendijke of Sas van Gent olympisch kampioen gaat worden. Ik ben voor. Curling. Je piest in je broek van het lachen als je het ziet DESTELLING Vandaag: Ik wil graag bloed geven Reageer op pzc.nl Oneens Toos Henk Paul Kusters Motorrijder verongelukt Goese Lyceum top in wiskundestrijd 180 uur werkstraf voor ontucht 10 11 februari 2018 De maatregel is nodig omdat Zee land nu te weinig geld heeft voor zijn kerntaken. Er is twee jaar gele den een bezuiniging doorgevoerd van 25 miljoen euro per jaar, er is veel geld geïnvesteerd in de schoonmaak van het terrein van de voormalige fosforfabriek Therm- phos en de algemene reserve is laag (drie miljoen euro). De inkomsten vielen tegen. Jaarlijks krijgt Zeeland tien miljoen euro te weinig uit her Provinciefonds - de pot met rijks- geld die de provincies onderling verdelen. Dat is afgesproken in een tijd dat de provincie als aandeel houdervan het energiebedrijfDelta (nu PZEM) nog miljoeneninkom- sten had, maar die zijn er al vier jaar niet meer. De andere provincies willen dat corrigeren. Voor een periode van drie jaar leggen ze twintig miljoen euro op tafel voor Zeeland, zodat de uitvoering van de kerntaken weer op 'het minimaal acceptabele ni veau' kan worden gebracht. Als 'harde voorwaarde' stellen ze dat Zeeland daar zelf tien miljoen euro bij doet door de motorrijtuigenbe lasting te verhogen. Knarsetandend stelt het provin ciebestuur dat nu voor in een brief aan Provinciale Staten. De verho ging is 'voor de inwoners van Zee land pijnlijk' omdat de provincie vanwege de tol in de Westerscheldetunnel al 'koploper' De maatregel is nodig omdat Zeeland nu te weinig geld heeft voor zijn kerntaken is in mobiliteitskosten. De in Zeeland ingezamelde tien miljoen wordt wel gestoken in het onderhoud van wegen. Er was al berekend dat daarvoor de komende jaren ongeveer zo'n bedrag nodig is. Om aan dat geld te komen, moet er vijftien euro per jaar bovenop de motorrijtuigenbelasting. Dat kan pas volgend jaar ingaan. Begin april nemen de Staten waarschijnlijk een definitiefbesluit. De woningmarkt zit in de lift en dar geldt ook voor huizen in het duurdere segment. In Zeeland wisselden in her afgelopen jaar elf huizen van boven een miljoen euro van eigenaar, een flinke stij ging ten opzichte van de drie jaar daarvoor. In 2014 en de twee jaren daarna werden respectievelijk drie, drie en vier woningen voor een bedrag van minimaal zes nullen verkocht. Vorig jaar waren dat er dus aan zienlijk meer, zo blijkt uit gege vens van woningmarktcijfers.nl. In 2017 zijn in Nederland 1.485 woningen verkocht met een koop som boven een miljoen euro, een stijging van 34 procent ten op zichte van de aantallen in 2016. Meer dan de helft van deze wonin gen (799 stuks) staat in Noord- Holland, waarvan het overgrote deel in Amsterdam. De minste miljonairshuizen werden verkocht in Friesland en Drenthe. Daar werden het afgelo pen jaar maar drie woningen ver kocht boven de miljoen euro. De milieu-inspecteurs van de Re gionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland gaan 's avonds en 's nachts niet meer alleen het veld in. Ze krij gen geen wapens mee, maar wel een beschermend vest, een body- cam en liefst ook een portofoon. Dat zijn de aanbevelingen uit een extern onderzoek naar de veilig heid van de groene boa's (buitenge woon opsporingsambtenaren) van de milieudienst. Sinds oktober werken die niet meer in het donker, nadat ze hadden aangegeven dat ze zich onveilig voelen. Dat leverde flink veel kritiek op van jagers, bos wachters en boeren, maar de RUD wilde nier tornen aan dit besluit voordat er onderzoek was gedaan. Privacy Dat is nu afgerond maar wordt niet gepubliceerd, om de privacy van de geïnterviewde mensen niet te schaden. Over het gebruik van por tofoons is afstemming nodig met de politie. Natuurmonumenten wil zijn boswachters ook uitrusten met een portofoon, naar aanleiding van een incident afgelopen zondag bij Burgh-Haamstede. zaterdag 10 februari 2018 Gisteren: Heerlijk: twee weken Olympi sche Spelen op tv 491 stemmen Eens HENK, WE ZOUDEN tsE ELFKROEGENTOCHT KLUNEN IN PLAATS VAN SCHAATSEN.' WEMELDINGE Een 59-jarige Vlissingse motorrijder is gisteroch tend bij een verkeerson geluk in Wemeldinge om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam rond 07.15 uur op de Weste lijke Kanaalweg met zijn motor in de berm terecht en belandde daarna in de naastliggende sloot. Hij is ter plaatse aan zijn ver wondingen overleden. De verkeersongevallenana listen hebben onderzoek gedaan naar de oorzaak van het ongeluk. Daarom was de weg tot ongeveer 09.30 uur afgesloten. Over de oorzaak was gisteren nog niks bekend. GOES Zes leerlingen van het Goese Lyceum hebben de tweede ronde van de Nederlandse Wis kunde Olympiade bereikt. Vooral brugklas ser Nikita Koeman viel op vanwege haar uitzonder lijk hoge score. Martijn Koppejan uit vwo 5 maakte zelfs alle opga ven goed. Dat is op de school ooit één keer eer der voorgekomen. Aan de wiskundewedstrijd doen dit jaar landelijk bijna 9000 leerlingen mee. MIDDELBURG Wegens ontucht met een minderjarig, verstandelijk beperkt meisje, is de 53- jarige Middelburger A.F. veroordeeld tot 180 uur werkstraf en een voor waardelijke celstraf van twee maanden. Als de re classering het nodig acht, moet de man zich maximaal zeven weken laten opnemen in een psychiatrische kliniek. De uitspraak is gelijk aan de straf die de officier van justitie twee weken gele den eiste. 10.00 -17.00 uur - GRATIS entree VERVAT MECASTORE Stadionweg 33d 3077 AP Rotterdam MET CAMPING INFOMARKT WWW.Ve Het dagelijks provinciebestuur wil de motorrijtuigenbelasting in Zeeland van 2019 tot en met 2021 met vijftien euro per jaar verhogen. Ernst Jan Rozendaai Middelburg Luc Oggel Vlissingen Ernst Jan Rozendaai Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2