Gert an II is hij wel zo'n beetje klaar als trainer 29 Column S JOERD MOSSOU Gertjan Verbeek is de slechtst preste rende trainer van Nederland. Niet in re latieve zin, of slechts met een nipte voor sprong, nee, met 0,58 punt per competitiewed strijd is Verbeek met enige afstand de beroerdste. (Dick Advocaat komt in de buurt, maar die is pas net begonnen.) Twente niet alleen statistisch gezien beter (vorig jaar zelfs zevende!), maar ook gewoon voetballend gezien. Ik weet niet of u Twente de laatste weken heeft zien spelen, maar kort samengevat: Lijkt. Nergens. Op. Ze zitten nog in het bekertoernooi gelukkig, maar je verzint het haast niet; met de vierde begroting op de zestiende plaats staan. Spelers zoals Oussama As- saidi, Adam Maher, Fredrik Jensen of Danny Holla: de halve eredivisie zou er een moord voor doen, maar Twente betaalt - nu nog - veel hogere salaris sen dan in het rechterrijtje de norm is. (Als Twente dit seizoen degradeert, dan doet het dat met een begroting die vijf keer zo hoog is als die van Excelsior.) Maar er is gelukkig ook goed nieuws. Gertjan Verbeek is nog gewoon Gertjan Verbeek. Ons aller favoriete mopperkont, de Superman die alles tegelijk kan, van blokhutten bouwen tot de mens heid redden, maar vooralde man die zich door niets of niemand iets wijs laat maken.In zijn rol als Fox Sports-analist hebben we hem al een tijdje niet meer gezien, wat jammer is, want ik zou dat best stoer vinden: op zaterdag de looplij- nen van PSV of PEC Zwolle fileren, en op zondag FC Twente stoïcijns naar de zoveelste nederlaag leiden. Gertjan, man van stavast. Onze favoriete mopperkont. De man die zich door niets of niemand iets wijs laat maken. De ongeëvenaarde, fenomenale eigen wijsheid van Verbeek. Zijn totale gebrek aan twijfels ook. Ik hou ervan. Het is jaloers- makend. Want Gertjan kan het allemaal met een uitgestreken gezicht; een elftal elke week met vijf verdedigers laten spelen, in het meest overdui delijke 5-3-2 denkbaar, maar tóch stug volhouden dat het eigenlijk 4-3-3 is. En wie dat anders ziet (lees: iedere ziel op aarde) die begrijpt er niets van. Alleen Gertjan, lieve mensen, begrijpt het. En het is allemaal de schuld van de scheidsrech ter natuurlijk. Of van de tegenstander, met dat schijtbakkenvoetbal van ze. Van zijn eigen spelers, die nu eenmaal 'veel minder kwaliteit' hebben dan pakweg SC Heerenveen. Het ligt aan het trainingsveld. Aan de inspan ningsfysioloog. Aan zijn voorganger. Aan de mate riaalman of aan de buschauffeur. Het is de schuld van de verslaggever, die niet zulke domme vragen moet stellen, want de verslaggever ziet het allemaal verkeerd. Trek je vooral vooral niets aan van zure stukjes zo als deze. Het ligt aan iedereen, behalve aan Gertjan, sterker nog: ze kunnen allemaal een veeg uit de pan krijgen. Gertjan Verbeek (één competitiepotje ge wonnen in dik vier maanden) neemt iedereen zon der enige gêne de maat, en daar moet Gertjan Ver beek vooral zijn hele leven mee doorgaan. Leve Gertjan Verbeek. Strijder tegen saaiheid. Man van stavast. het land van 'doe maar gewoon' dat we zijn. Buiten Johan Cruijff en Willem van Hanegem - helden van de babyboomgeneratie - is geen enkele Nederlandse voetbalheld vooralsnog een leven lang onaantastbaar gebleken. Hoog uit Frank Rijkaard heeft nog iets mystieks, maar dan vooral omdat hij alweer zo lang uit beeld is. Wat ook meespeelt: het vak van voetbaltrai ner is oneindig veel gecompliceerder gewor den dan vroeger. Vrijwel iedere moderne top coach is tegenwoordig een 24/7 vakidioot, die niet alleen verstand heeft van voetbal, maar die ook een complete staf kan managen. Hij moet verstand hebben van data-analyse, van inspanningsfysiologie, van voeding, van psy chologie. Onderdruk Alleen een topcarrière als voetballer blijkt nog zelden voldoende. Zinedine Zidane leek een uitzondering bij Real Madrid, maar ook die staat inmiddels zwaar onder druk. Een oud voetballer zoals Ruud van Nistelrooy bouwt zijn loopbaan heel bewust op in de schaduw, stap voor stap, maar twijfelt nog nadrukkelijk of hij het ooit wel wil: hoofdtrainer worden. De laatste generatie topspelers hoeft het bo vendien niet meer voor het geld te doen. Waarom zou je je nog wagen aan de enorme afbreukrisico's van het trainersvak? Waarom nog al die stress en druk, als je ook prima aan de slag kunt als televisie-analist, zonder al te grote verantwoordelijkheden? Wat dat betreft is het ronduit dapper, het avontuur van Seedorf in Noord-Spanje. Na een mislukte expeditie bij Shenzhen FC, in de tweede Chinese divisie, is zijn trainerscarrière uiterst fragiel geworden. Nog één mislukking en het is wel zo'n beetje klaar. Dan krijgt zelfs de kosmopoliet Seedorf het ordinaire stempel tje van 'mislukte trainer'. Vraag maar aan pakweg Van Basten of Gullit; dat stereotype overwin je niet zomaar. Zo cy nisch werkt het topvoetbal. Voor je het weet, ben je je mythische status kwijt. Ik vind het gewoon best een moeilijk vak aftocht blies, kwam de F-side nou niet bepaald in opstand. Onaantastbaar Ergens is het misschien typisch Nederlands om grootheden zo rigoureus te laten vallen, als zaterdag 10 februari 2018 GO flinterdun @sjoerdmossou Zijn voorganger René Hake deed het met FC •4 Clarence Seedorf legt de Zwitserse Deportivo-speler Fabian Schar uit hoe hij het wil hebben, fotos pimras,afp - Marco van Basten, enige tijd na zijn aanstelling als trainer van SC Heerenveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29