Als Clarence Seedorf ook mislukt als coach van Deportivo La Coruna, dan 28 Clarence Seedorf werkt sinds deze week in de kelder van het Spaanse voetbal, vechtend tegen degradatie met Deportivo La Coruiïa. Wéér een grootheid die afdaalt naar de wereld der gewone stervelingen. arco van Basten die een parkeerplaats over steekt in Heerenveen, in zijn dooie eentje, in een nogal lelijk JAKO- trainingspak met 'Univé' erop. Edgar Da- vids achter een gammele formica tafel op Underhill, onder een lekkend systeempla fond, kort na een wedstrijd in het oude sta dionnetje van Barnet FC. Dennis Bergkamp die door de achterdeur vertrekt bij Ajax, aan de kant gezet door zijn oude vrienden. Ruud Gullit in godver geten Grozny, of gewoon thuis op de bank in Buitenveldert. En nu weer Clarence Seedorf, één van de succesvolste Neder landse voetballers aller tijden, die Depor tivo La Coruna in een paar maanden tijd moet zien te redden van degradatie. Het is het grote probleem van levende le genden; de mythe blijkt vaak flinterdun. Na hun carrière ontkomen ze haast niet aan een zekere alledaagsheid, met alle kwetsbaarheden en risico's die daarbij ho ren. In zekere zin is dat mooi om van dichtbij te zien, al is het maar om het con trast met hun gloriejaren. Tegelijk heeft het ook iets ontnuchterends. „Ik vind het gewoon best een moeilijk vak", zei Van Basten ooit op een vrijdag middag in Friesland, kort nadat hij die par keerplaats was overgestoken, tussen de au to's door. „Het gaat me niet gemakkelijk af. Ik kijk wel eens jaloers naar trainers die het heel natuurlijk in de vingers hebben, zoals Frank de Boer of Carlo Ancelotti. Zelf heb ik dat niet. Ik leer nog elke dag." Genadeloos Wat scheelt: de hoofdpersonen zelf kijken doorgaans niet naar zichzelf als helden of iconen. Van Basten al helemaal niet. Geen voetbalgrootheid die zichzelf ooit zo gena deloos afbrandde als San Marco, bij zijn ver trek als Ajax-trainer, en later, toen hij defi nitief stopte met het trainersvak. „Ik kreeg er fysiek last van", concludeerde Van Bas ten uiteindelijk. Soms leek het ook alsof hij er een zeker genoegen in schiep, in de complete ont mythologisering van zichzelf. Liep hij in winderig Alkmaar met pionnetjes te zeu len voor zijn 'baas' Johnny van den Brom. Hoe gewoner, des te beter. Wat dat betreft is Seedorf weer een ander Nee, ik heb niet getwijfeld of ik dit kan. Ik ben gewoon heel blij met deze kans verhaal. We zagen hem ooit binnenlopen bij zijn presentatie op Milanello, als trainer van AC Milan in januari 2014. Seedorf was net gestopt met voetballen. Zonder enige erva ring en zonder serieuze trainerscursus werd hij opeens de baas bij één van de meest ge compliceerde, moeilijkste clubs van Italië. Wat meteen opviel bij zijn entree: het to tale gebrek aan twijfel. Seedorf zelf vond het volkomen vanzelfsprekend, hoofdtrainer worden van AC Milan op 37-jarige leeftijd, meteen na het einde van zijn spelerscarrière bij Botafogo. „Nee, ik heb niet getwijfeld of ik dit kan", zei Seedorf, ogenschijnlijk verbaasd over de vraag. „Ik ben gewoon heel blij met deze kans." Het werd geen succes, zoals dat wel vaker zo gaat met de categorie absolute topvoetbal- Iers. Pep Guardiola was een zeer goede speler bij FC Barcelona, Antonio Conté een gewaar deerd Italiaans international, maar de fosé Mourinhos, Jürgen Klopps, Guus Hiddinks en Louis van Gaaien zijn in de top in de meerderheid. Ie ontkomt haast niet aan de klassieker van Co Adriaanse, die onvergetelijk betoogde dat een 'paard nog geen goede ruiter' is. Dat was een waarheid als een koe natuurlijk, maar destijds vonden ze dat bij Ajax maar een gekke uitspraak. Adriaanse werd streng op de vingers getikt door de clubleiding: zo praat je niet over clubiconen. Een kleine twintig jaar later is dat sentiment onmiskenbaar gekan teld. Adriaanse zag zijn gelijk zo vaak beves tigd, dat zijn quote stilaan een algemeen aan vaarde waarheid werd. Niet in de laatste plaats bij Ajax, waar allerlei oud-spelers de macht kregen na de zogenoemde Fluwelen Revolu tie van Johan Cruijff, met tamelijk ontluiste rende gevolgen. De directeuren Edwin van der Sar en Mare O vermars zijn er nog, maar ook zij zijn hun onaantastbare status alweer een tijdje kwijt. Wim Jonk, Dennis Bergkamp; ze vochten el kaar de tent uit. De laatste bleef nog relatief lang een soort mysterie, bovenal omdat hij zo zelden naar buiten trad, maar toen hij later alsnog de zaterdag 10 februari 2018 GO De mythe blijkt vaak Sjoerd Mossou Rotterdam Boven: Ruud Gullit in Grozny met de Tsjetsjeense machthebber en clubeigenaar Ramzan Kadirov, plus Marco van Basten met Heerenveen-sjaal. - Clarence Seedorf bij zijn aanstelling bij AC Milan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28