II 27 Snowboardster Cheryl Maas na Turijn (2006) en Sotsji (2014) op derde Spelen Benjamin als eerste aan de beurt Moetko: begrip voorCAS-besluit VAN DER VELDEN doel. Thuis hangt er al één, Maas is getrouwd met Stine Brun Kjeldaas, winnares van zilver in 1998 op het onderdeel halfpipe en een sport held in Noorwegen. Samen hebben ze twee kinderen. Vier jaar geleden in Sotsji haalde Maas min of meer haar schouders op na twee valpartijen in de kwali ficatie van de slopestyle. De aan dacht ging vooral uit naar haar handschoen, met regenbogen en eenhoorns, symbolen van de homogemeenschap. Pas na de Olympische Spelen gaf Maas toe in het homo-onvriendelijke Rusland een statement te hebben willen maken. Twaalf jaar geleden in Tu rijn was ze er ook al bij, op het on derdeel halfpipe. Ze plaatste zich als vierde voor de finale, maar nam daarin te veel risico en werd elfde. De Big Air lokte haar terug naar de Spelen. Wie weet dat voor één keer iets minder risico nemen, nu juist uitkomst kan bieden. In de schaduw van de langebaanschaatsen en shorttrackers gaan ook de snowboarders dit weekeinde los. Naast jonge hond Niek van der Velden (17) begint ook routinier Cheryl Maas (33) met de 'slopestyle'. Volle bak, vol risico, zoals altijd. gint ze aan de kwalificatiewedstrijd slopestyle, op een piste met schan sen en rails. Later in de eerste week komt ze ook nog uit op het nieuwe onderdeel Big Air, een schans van 40 meter hoogte. Een forse streep door de rekening voor Maas (33), die bij haar derde olympische deelname echt voor een medaille kwam. Maandenlang werkte ze hard om op tijd te her stellen van een zware blessure die ze opliep tijdens een iets te frivole duik in het zwembad. Ze raakte met haar hoofd de bodem. „De dok ter zei: het goede nieuws is dat je er nog bent. Het slechte nieuws is: je hebt je nek gebroken op verschil lende plekken. En je kunt waar schijnlijk nooit meer snowboarden. Natuurlijk was ik blij. Maar het voelde ook leeg. Wie ben ik eigen lijk precies, als de sport wegvalt?" Eenmaal terug thuis in Oslo bleek de geboren Brabantse met haar nek een paar maanden in een 'kraag' toch helemaal te kunnen herstellen. Pyeongchang kwam weer in beeld, goede resultaten bij de wereldbekerwedstrijden lever den haar een ticket op. Voor veel snowboarders zijn de Olympische Spelen niet het hoogst haalbare. Dat zijn de X-Games. „Die wedstrijd oogst meer respect bij de snowboarders", zegt Maas altijd. De Olympische Spelen zijn wel be langrijk, al is het maar om het grote publiek te laten zien wat freestyle snowboarden is. Nadat Maas in 20t6 de X-Games in Oslo won, werd een olympische medaille een serieus RIK SPEKENBRINK Pyeongchang Cheryl Maas is extreem, in alles. Kiezen voor een veilige sprong, voor zover je daar in het freestyle snowboarden al over kunt spreken, dat zal ze niet snel doen. Een zeven- tje, daar tekent ze nooit voor, het is alles of niets. Soms wordt het dan niets en heeft ze spijt. Maar dit is wie ze is. Twee gekneusde hielen maken dat de Nederlandse in de bergen van Pyeongchang wel voorzichtig móet zijn. De pijn is aanzienlijk, na een verkeerde landing anderhalve maand geleden. Een goed herstel vroeg eigenlijk om rust, maar daar was de periode tot de Olympische Spelen te kort voor. Dus moet Maas haar doel in Zuid-Korea noodge dwongen bijstellen. De finale ha len, dan is ze tevreden. Morgen be- De dokter zei: je hebt op verschillende plekken je nek gebroken en kunt waarschijnlijk nooit meer snowboarden Het Kremlin heeft ingetogen ge reageerd op de beslissing van sporttribunaal CAS het beroep van Russische sporters tegen hun uitsluiting van de Winterspelen af te wijzen. „Aan de ene kant be grijpelijk, zo kort voor de start van het evenement, aan de an dere kant teleurstellend", zei vicepremier Vitali Moetko. Het ging om 45 sporters, onder wie shorttracker Viktor An. Moetko vindt dat iedereen zich nu moet richten op de sport. „Ook bij ons heerst de olympi- - sche koorts. We zullen dus in alle rust onze volgende stappen over wegen. Als deze atleten alsnog waren toegelaten, had dat voor veel commotie gezorgd. De rech ters stonden onder grote druk om hun verzoek af te wijzen." Davis blijft weg na 'kop of munt' Vonn na Spelen op recordjacht Podladtchikov nu al naar huis FLITSEN zaterdag 10 februari 2018 Rustig? Dat kan ze niet Maas vier jaar geleden in Sotsji, waar ze opzien baarde met haar statement (regen boog-kleurige handschoenen) tegen het homo-vijandelijke be leid van het organiserende Rus land. FOTOSOENARCHAMID PYEONGCHANG De benjamin van de olympische equipe is vandaag de eerste Nederlan der die in actie komt op deze Winterspelen. Voor snowboar- der Niek van der Velden, 17 jaar pas, staat de kwalificatie op de slopestyle op het programma. Van de Brabander, die eigenlijk mikte op de Spelen van 2022, mag geen wonder worden ver wacht. „Niek moest bij de eerste 40 van de wereld komen en stond 38ste op de geschoonde ranglijst", duidt zijn coach Frank van der Putten. „Als alles klopt, kan hij de finale halen. Maar dat kunnen bijna alle deelnemers." @rikspekenbrink -Cheryl Maas (33) BEROEP AFGEWEZEN A Moetko: „De rechters ston den onder grote druk." fotoafp CEREMONIE Shani Davis heeft de openingsceremonie gisteren geboycot. De schaatser wei gerde mee te lopen met de Amerikaanse delegatie, omdat hij de vlag van zijn land niet mocht dragen. De Amerikanen be sloten om via 'kop of munt' te bepalen wie deze eer te beurt zou vallen. Davis vond dat niks. Rode- laarster Erin Hamlin was nu de gelukkige. SKIËN Lindsey Vonn gaat na de Spelen mini maal 1 jaar door. De Amerikaanse aast op het record van Ingemar Stenmark. Die won 86 wereld bekerraces, Vonn 81. SNOWBOARDEN louri Podladtchikov kan zijn titel op de halfpipe niet verde digen. De Zwitser heeft nog te veel last van zijn hoofd, nadat hij in januari hard ten val kwam bij de X-Games. „Ik wist dat het moeilijk zou worden", zei hij na een training in Zuid-Korea. „Tests wijzen uit dat ik een groot gezondheidsri sico loop als ik hier toch zou starten." Kim Yu-na heeft de olympische vlam ontstoken. De Zuid- Koreaanse won als kunstschaatsster in 2010 goud en nam in Sotsji (2014) af scheid met zilver. Olympiërs uit Iran en Noord-Korea krijgen op last van het IOC toch een Samsung-smart- phone. Ze dreigden het presentje a 800 euro mis te lopen door VN-sancties tegen hun landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27