DeSjink 26 OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Column Onverstaanbaar accent, zijn blik richting bar. „Of hij een grote pul bier kon krijgen?", begreep iemand. De man kreeg zijn drank, niet lang daarna stond het bargedeelte vol met luidruchtige men sen, al dan niet op sokken. De bestellingen bij de barvrouw gingen ondertussen in hoog tempo door. Sjinkie Knegt is geen man van veel woorden. Wie vraagt hoe zijn laatste dagen voor zijn eerste olympische rit eruitzien, hoort: „Eten, drinken en slapen." En dan is het weer stil, terwijl hij enigs zins spottend in de rondte kijkt vanonder zijn ba- seballcap. Zijn korte antwoorden maken hem niet minder fascinerend. 'De Sjink', noemen teamgenoten hem. 'Held', zeggen fans, terwijl media na het winnen van EK en WK-titels en bijbehorende indrukwekkende acties uitkomen op woorden als fenomenaal, ma gistraal en onnavolgbaar. Hij is een man uit de Friese polder, met een grote vriendengroep die voor de EK in Dresden besloot om samen met de familie van Knegt een touring- bus af te huren. In de avond vertrekken en zo pre cies voor de eerste afstand arriveren. Elet drinken begon in Bantega en is in Dresden nooit gestopt. Zijn vrienden zijn er niet in Zuid-Korea, uitgerekend het land waar de schoenen bij elke voordeur uitgaan. Knegt kan hier geschiede nis schrijven, door als eer ste Nederlander ooit short trackgoud te winnen. Op elke afstand maakt hij kans. Bondscoach Jeroen Otter noemde zijn pupil twee da gen geleden de beste short tracker ter wereld. Opmer kelijk, er zijn weinig coaches die voor het belang rijkste evenement in hun sport tegen de buiten wereld zeggen dat hun sporter de beste is. Aan de andere kant worden shorttrackers in de finale niet afgerekend op de klok. Langebaanschaatsers weten dat ze als enige verantwoordelijk zijn, als ze na af loop niet bovenaan de uitslagenlijst eindigen - blunderende coaches die de verkeerde baan aan wijzen op de wisselstrook daargelaten. Nee, dan shorttrack, met z'n historie en met Steven Bradbury in 2002 als beste voorbeeld. Hij won olympisch goud dankzij andermans diskwa lificatie, valpartijen en in de finale nog meer val partijen. Bij shorttrack wint niet altijd de beste shorttracker. Het zou bijna reden zijn de sport niet serieus te nemen. Een kermissport, zeggen som mige outsiders, maar dat doet de sport tekort. Kijk vandaag maar naar Knegt op de 1.500 meter. En zie dat het draait om van alles: conditie, techniek, tac tiek, behendigheid en bravoure. Het is geen sport voor helden op sokken. Knegt kan als eerste Nederlander ooit short trackgoud winnen zijn. Maar ook eeuwen gaan voorbij. Langzaam kregen ze vorm, de Winterspelen van 2018. Al lag er over het verlan gen lange tijd een grauw sluier. Er was een Russisch dopingschandaal, er speelde een eindeloze juridische soap waar op den duur niemand nog iets van snapte, er was de dreiging van een gewapend conflict tussen Noord en Zuid. Je vergat bijna dat er ook nog sportwedstrijden zouden plaatsvinden in Pyeongchang en Gangneung. Nu is het wachten voorbij. Die tenenkrommende ope ningsceremonie is achter de rug, het CAS heeft op het laat ste moment nog een stel Rus sen afgepoeierd. De weg ligt open voor waar het op de Spe len eigenlijk over zou moeten gaan: sport, sport en nog meer sport. Verbazen Stiekem konden we ons de af gelopen dagen al verbazen dat gemengd curling tegenwoor dig op de olympische agenda staat. Gemengd curling - daar kun je oneindig veel grappen over maken, maar je blijft er toch naar kijken. Want op de Spelen is elke wedstrijd inte ressant. We kijken naar top sport om emoties te zien en te voelen, en die zijn hier gega randeerd. Aan Sjinkie Knegt tegen de Koreanen in het hol van de leeuw. Aan Lindsey Vonn, de blonde lawine. Aan Martin Fourcade tegen een leger schietende Noren. Aan de Russische ijs hockeyers, die de eer van hun land moeten redden in de sport die Vlaatje Poetin het meest aan het hart gaat. Aan Akwasi Frimpong. Aan Jan Smeekens en zijn wraak op de twaalfduizend sten. W Alles ligt onder een vergrootglas. Op alles staat bij de Spelen druk Aan één ijshockeyploeg met Koreanen uit twee verschil lende Korea's die spelen voor iets groters dan medailles. Aan Jillert Anema die op een Amerikaanse televisiezender nog maar eens de vloer aan veegt met de sportcultuur van de Verenigde Staten. Aan Noriaki Kasai, de schansspringer die de bron van de eeuwige jeugd gevon den heeft. Aan Kjeld Nuis versus Koen Verweij, de strijd tussen schaatsers die in een parallel universum samen in een boy band zingen en met ontbloot bovenlijf poseren in de Tina. Aan rodelen en aan skele- ton, vooruit en achteruit sleetjerijden - of andersom. En aan al die andere spor ten en wedstrijden, aan al die extase en euforie, aan al die tranen die zullen worden ver goten. De Spelen zijn begonnen. Eindelijk. Zoek je mooiste jurk uit, trekje zondagse pak aan. Pak het vliegtuig naar Korea of duik jubelend in je favoriete plekje op de bank. Want het is zover: de Olympische Spelen zijn begonnen. THIJS ZONNEVELD Jarenlang lag het in de verre verte. Een stip op de horizon, een ster in de ruimte. Pye ongchang 2018, het klonk als een toekomstige kolonie op Uranus of een paar melkwegstelsels verderop. Het was zo ver weg dat je er niet naar af durfde te tellen. Vier jaar, drie jaar, twee jaar - het hadden net zo goed vier, drie of twee eeuwen kunnen Elke deelnemer heeft er ja renlang naartoe geleefd, er duizenden trainingsuren in gestopt. Op de Spelen móet het eruit komen. Alles ligt on der een vergrootglas. Op alles staat druk. Het is de komende twee weken elke dag Sinterklaas. Er zijn zoveel cadeautjes om uit te pakken, er is zoveel om naar uit te kijken. Denk aan de bijna wanhopige jacht naar olympisch tienkilometergoud van Sven Kramer. Aan de definitieve door braak van Suzanne Schulting. zaterdag 10 februari 2018 GO @lvdgeest Het vuur brandt en wij vanaf nu ook Laatst kwam ik in een restaurant van een ho tel in Dresden een man op sokken tegen. M A Sven Kramer tijdens de training. Pakt hij aanstaande donderdag dan eindelijk olympisch goud op de 10 kilometer? foto pim ras @thijszonneveld Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26