Waar is de rel9 Schaatsster hoopt ondanks stroeve voorbereiding 24 Held uit de oude doos: nmertje' IREEN WUST BESTE OOIT 1 i OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Column Eindelijk is het dan zover: de Olympische Spelen zijn begonnen. Pyeongchang is er helemaal klaar voor. Waar we tegenwoordig bij grote sportwedstrijden gewend zijn dat er op het laatste moment nog snel van alles en nog wat afgemaakt moet worden, is hier alles tot in de puntjes klaar. Niet alleen de organisatie, maar ook TeamNL is ready for action. Zelfs het hygiënepro- tocol van TeamNL werkt prima en dat terwijl er uit voorzorg 1.200 vrijwilligers naar huis zijn gestuurd vanwege het norovirus. Iedereen is kerngezond en klaar om te vlammen. Het is bijna eng hoe harmonieus het eraan toe gaat in het Nederlandse kamp. Chef de mission Jeroen Bijl kan rustig slapen en genieten van zijn ploeg. Toch word ik er een beetje onrustig van. Be grijp me niet verkeerd, maar een lekkere rel kan ook z'n voordelen hebben. Als het allemaal te goed gaat, kunnen we ook een beetje inkakken en dat is natuurlijk het laatste wat we willen. Vandaag en morgen weten we of het allemaal echt zo goed gaat als het lijkt. De twee vaandeldragers van het Nederlandse schaatsen ko men beiden in actie. Sven en Ireen: zij die geen achternaam meer nodig hebben. Een moeizaam voorseizoen is voor haar de ideale op maat. Ze heeft genoeg frus tratie opgebouwd om nu te excelleren op olympisch ni veau. Bij Sven ligt dat anders. Hij is altijd in controle, legt overal en altijd zijn wil op. Minutieus tot in de kleinste details. Hij laat niks aan het toeval over. Na de val op de ploegenachtervolging in Turijn, de wissel in Vancouver en het wederom missen van de 10 kilometer in Sotsji heeft hij wat recht te zetten. Ireen en Sven zullen vandaag en morgen gespannen aan de start staan. Het is de af stand waar ze de meeste kans op goud hebben. Voor de buitenwacht de makkelijkste, maar voor hen daarom de meest spannende. Want voor hen is winnen de maatstaf en verliezen onacceptabel. En dat is nou juist de reden waarom zij al meer dan tien jaar deze sport domineren en wij, gewone stervelingen, het slechts mogen aanschouwen. Ik ga ervan genieten. En wie weet worden we daarna nog wel getrakteerd op een relletje of schandaal. Ireen heeft genoeg frustratie opgebouwd om te excelleren Ireen Wüst (31) kan als eerste Nederlander op vier Spelen op een rij goud winnen. Vandaag poging 1, de 3 kilometer. Vijf observaties van haar hobbelige voorbereiding. Heerenveen „We praten niet echt met elkaar, je hoeft alleen te praten als dat nodig is en dan doen we dat", zegt Antoi- nette de Jong na haar gewonnen 3 kilometer op de NK afstanden. Zij en Ireen Wüst, kopvrouw en op richter van team JustLease.nl, mo gen dan ploeggenoten zijn, dat is geen synoniem voor vriendinnen. Een paar dagen eerder had De Jong de schaats van Wüst per ongeluk met haar ijzer aangetikt tijdens een training, waardoor zij de sessie met een kapotte schaats moest staken. „Het is niet de eerste keer dat dit ge beurt", zegt Wüst, zichtbaar geïrri teerd tegen de NOS. Door de naweeën van een buik en heupblessure zit ze sowieso niet goed in haar vel. De weken vooraf gaand aan de NK waren onzeker. Anders dan andere jaren, waarin ze altijd kon vertrouwen op een 'on- derbuikgevoel', de wetenschap dat het uiteindelijk toch wel weer goed zou komen. Nu heeft ze door haar blessures nauwelijks wedstrijden gereden. Het is lang geleden dat ze zich zo kwetsbaar voelde. Ze is bang geen wereldbekerwedstrijden te halen. RIK SPEKENBRINK zaterdag 10 februari 2018 30 'Timmertje, Timmertje, wat ga je doen?' Het zijn de legendarische woorden van NOS-commentator Frank Snoeks als Marianne Timmer in 1998 de zwaar favoriete Gunda Niemann klopt op de Olympische 1.500 meter in Nagano. Timmer (21 jaar toen) wint daar ook de 1.000 meter. Acht jaar later pakt ze ook in Turijn goud op de 1.000 meter. y @erbenwennemars Ireen weet als de beste hoe ze moet presteren op de Olympische Spelen en dat straalt ze dan ook uit. Net op tijd raakt Ireen Wüst is Nederlands meest succesvolle olympiër aller tijden, met 4 keer goud, 3 keer zilver en 1 keer brons. De gouden medailles won ze bovendien op drie Spelen op een rij, ook uniek voor Nederland. Rechts een overzicht van haar kwartet aan grootste successen. @rikspekenbrink 29 oktober 2017 2006 De eerste gouden plak voor Wüst: ze wint in Turijn de 3.000 meter, fotopimras 2010 Ook in Vancouver kan ze een hoofd prijs vieren, nu op de 1.500 meter, fotopimras Ireen Wüst komt even bij tijdens de training in Gangneung, waar ze volgens de kenners 'ouderwets goed' rijdt, fotopimras Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24