Gratis parkeren Hulst alleen op invalideplek Gezondheidscentrum is nog maar het begin Geef kleine kernen kans 7 THEO JORDANS EXPOSITIE WERKEN OP PAPIERA De natuur en het Zeeuws-Vlaamse landschap blijven kunstenaar Theo Jordans uit Groede eindeloos boeien. Zijn onderwerp is in de loop der jaren niet veranderd, maar de zienswijze wel. Werken op Papier is de naam van de nieuwe expositie van Theo lordans. „Het is wat het is, het zijn werken op papier", zegt de kunstenaar met een glimlach. „Papier heeft iets kwetsbaars, ik werk er graag mee." Het papier van sommige werken heeft geweekt in het spoelwater van zijn kwasten of de vrieskou is erover heen gegaan voor hij erop tekende of schilderde. Daarnaast is het een tweeledige titel die verwijst naar het zelf standig naamwoord en het werkwoord. Ter- wijl Theo vertelt, wordt de laatste hand ge legd aan het inrichten van de Raadskelder van het Belfort, waar zijn werken komende maanden te zien zijn. Hamergeklop over stemt af en toe zijn stem. Hier en daar geeft hij nog wat aanwijzingen en uiteindelijk hangen er zo'n twintig schilderijen tussen de gewelven. „Het is een overzicht van de laatste twee a drie jaar en totaal ander werk dan toen ik hier een jaar of vijf geleden exposeerde." Theo was vroeger vooral een buitenschil der. Schildersezel in de wei, overal naar toe op de fiets. Hij wandelt en fietst nog steeds veel. Schilderen en tekenen doet hij ook nog in de open lucht, maar de laatste jaren neemt hij zijn werk steeds meer mee naar binnen. Naar zijn atelier. „De landschappen die ik heb geschilderd zijn hoofdzakelijk ontstaan uit associatie en herinnering." Arcadië Toen hij in 1985 begon met schilderen in Zeeuws-Vlaanderen, voelde de streek als een Arcadië. Een wonderlijk utopia waar de bo men ritmiek hebben en een lichte glooiing op een akker een cadeau is voor een kunste naarsoog. Dat is veranderd. „Er is steeds meer artificiële natuur. Alles wordt strakgetrokken en platgeharkt. Als een wei wordt verkaveld, is de muziek eruit. Het is niet rationeel, dat is een gevoel. Als ik dezelfde landschappen zou blijven maken als ik vroeger deed, zou ik niet met beide benen in de wereld staan." Dat re sulteerde in Werken op Papier. „De land schappen gaan nooit vervelen. Een goede liefde verveelt ook nooit." Gehandicapten mogen voortaan gratis parkeren in Hulst, maar al leen op invalidenplekken. Een voorstel van de WD om parkeren voor mindervaliden óveral gratis te maken, kreeg donderdag tijdens een raadsvergadering amper steun. Het voorstel van B en W om - overigens met terugwerkende kracht sinds begin dit jaar - gehan dicapten voortaan niet meer te la ten betalen, kreeg unanieme steun. Het voor de ruit leggen van een ge- handicaptenkaart is genoeg. De maatregel moet Hulst klantvrien delijker maken. De WD wilde een stap verder gaan en kaartbezitters nergens laten betalen. „Dat is pas echt sociaal", zei het liberale raads lid Clen de Kraker. Hij wees erop dat de 31 gehandicaptenplekken in de binnenstad snel vol kunnen staan, zéker de plekken op drukke plaatsen als de Markt. Hij kreeg nauwelijks steun, zeker niet toen wethouder Diana van Damme aan gaf dat die plekken zelden allemaal vol staan. „Maar nu die ook gratis zijn, zou dat misschien wat kunnen veranderen", erkende ze. De wet houder beloofde de boel daarom wel een aantal maanden te 'moni toren'. HULST De gemeente Hulst gaat de provincie laten weten dat huizenbouw in alle kernen mo gelijk moet blijven. Het provin ciebestuur moet de ontwikke ling van kleine kernen niet frus treren, maar juist stimuleren, luidt de boodschap. Een voorstel met die inhoud van WD-raads- lid Clen de Kraker werd donder dag tijdens een raadsvergade ring breed omarmd. De oproep was een reactie op onder meer het veelbesproken rapport De Staat van Zeeland, waarin onder meer staat dat voorzieningen ge centraliseerd moeten worden in de stad. De Hulster raad ziet daar het nut niet van in. OOSTBURG De opening van het nieuwe gezondheidscentrum in Oostburg is geen eindpunt, maar een kantelpunt. „Het is een op dracht om van hieruit verder te gaan", stelt ZorgSaam-bestuurder René Smit. Dat zei Smit gisteren tijdens het symposium 'De kracht van de zorg in West-Zeeuws- Vlaanderen', waarin de toekomst van de zorg tegen het licht werd gehouden. De opening van het ge zondheidscentrum in het zieken huis, waarbij allerlei zorgaanbie ders onder één dak huizen en sa menwerken, was de aanleiding. Alle sprekers, of het nu een be- leidsadviseur van de gemeente Sluis, huisarts, orthopeed of CZ- bestuurder was, hamerden op hetzelfde. Samenwerking is het sleutelwoord. Ook met België, be nadrukte Smit. De eerste op brengst is de Seniorenkliniek, een samenwerking van ZorgSaam en Warmande, en zo moeten er meer initiatieven volgen. Zorgverzeke raar CZ ziet daarin een rol voor zichzelf weggelegd. „Wij hebben de ambitie om dingen bij elkaar te brengen en zijn bereid om het voortouw te nemen", zei bestuur der Wim van der Meeren. Gezondheidscentrum Antonius houdt vandaag een open dag, tussen 10.00 en 16.00 uur. zaterdag 10 februari 2018 'Goede liefde verveelt ook nooit' Sophie Stockman Sluis Theo Jordans. Werken op Papier is tot en met 15 april te zien in de Raadskelder van het belfort in Sluis. Van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. De expositie- wordt vandaag om 14.30 uur geopend. Verloren Hoek „Tussen Sint-Kruis en Sint-Margriete ligt er in de buurt van een boomgaard een prachtige kreek. Je moet helemaal door het land om er te komen. Als je niet weet dat de kreek er is, zie je het van een afstand ook niet. Het is echt een verloren hoek. Water komt bijna altijd terug in mijn werk, de reflectie is spannend." reproductiescamileschelstraete De Plas „Ik heb een plas water geschilderd waar de bladeren doorheen zakken. De wind gaat er door heen en één blaadje heb ik er bovenop 'gelegd'. Mijn kleinzoon, toen drie jaar, stond ervoor en zag dat. Hij had het meteen door. Ik presenteer dit werk alsof het een vondst is, of een vlinder. 'Ik heb dit gevonden en stop het achter glas', dat idee." A Langs de linie „Tussen Turkeye en Waterlandkerkje loopt een weggetje, dit werk is erop geïnspireerd. Het is een kathedraal van planten waar je in gezogen wordt. Ik zat daar op een dijkje en mensen die passeerden, zagen mij niet. Wat je niet ver wacht, zie je blijkbaar ook niet. Ik ben daar over na gaan denken, daar is Langs de Linie uit ontstaan." Martijn de Koning Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 204