C9 Leg chemie aan banden B optiek de |onge 'Mening Sluis over nieuwe natuur doet er niet toe' Alcohol Cartier 2 De vraag naar bloedplasma neemt toe, maar het aantal donoren daalt. Sanquin denkt nu na over het betalen van een vergoeding. Olietanker kort vast op zandbank BLOEDBANK TERUGLOOP Commentaar ,ij twijfel niet inhalen. Bij de uitstoot van chemische |Stoffen kan de overheid voortaan het zekere voor het 'onzekere nemen. Het RIVM heeft een flinke lijst op gesteld met stoffen die vrijkomen bij industriële processen. Die goedjes zijn mogelijk schadelijk zijn voor mens en milieu. Een vermoeden van gevaar is nu al genoeg om in te grijpen. Voorheen moest de overheid eerst met bewijs komen. Deze harde lijn komt geen moment te vroeg. Sinds de lo zingen van GenX door Chemours in Dordrecht weet heel Nederland hoe onverantwoord bedrijven te werk kunnen gaan. Toch gaat de nieuwe aanpak nog niet ver genoeg. Want wat gebeurt er als een chemieconcern gaat werken met een onbekende stof of met een nieuw mengsel? Er is behoefte aan een meldingsplicht met keiharde sancties. Anders blijft de overheid achter de feiten aanlopen. Ook over storingen in de bedrijfsprocessen is meer duide lijkheid nodig. Bijvoorbeeld bij Dow Chemical in Terneuzen. Vorig weekeinde was daar nog een explosie met een flinke rookwolk. Dan moet de Zeeuwse bevolking het doen met de summiere mededeling dat het veiligheidssysteem goed heeft gewerkt. Zo blijft het gissen naar de echte risico's. We verwachten dat autofabrikanten helder zijn over de uit laatgassen. Er is geen enkele reden om grote chemische bedrijven anders te behandelen. Harde lijn bij aanpak van uitstoot chemische fabrieken gaat nog niet ver genoeg De provincie heeft bij de gemeente Sluis een verzoek ingediend om het bestemmingsplan van de Strijders- gatpolder te veranderen. Het gebied werd voorheen gebruikt als land bouwgrond en moet natuur wor den. Op de 33 hectare, tussen de N675 en het bos van Erasmus, ko men poelen, moeras, paden en grasland. Ook wordt er een bos aan geplant. Het doel is om een aantal soorten planten en dieren die in het wild voorkomen, te behouden. De provincie betaalt de aanleg en Staatsbosbeheer gaat het gebied, dat binnen het NatuurNetwerk Ne derland valt, onderhouden. De aanleg van nieuwe natuur ligt gevoelig in politiek Sluis. „Kunnen we dit tegenhouden?", wilde Lijst Babijn weten. Eigenlijk niet, was het antwoord. Als een meerderheid Kunnen we dit tegenhouden? van de raad tegen stemt, maakt de provincie gebruik van een inpas singsplan om de plannen toch door te voeren. De gemeenteraad beslist op 22 februari over het bestem mingsplan. Stichting Red Onze Polders ving eerder bot met een ingediend be zwaar. ALMANAK Het is toch mooi dat de Zeeuwse gemeente waar carnaval het uit bundigst wordt gevierd, de ge meente Hulst, deze week in de eigen rubriek een bijzondere oproep deed. 'Nederlanders zijn steeds meer gewend geraakt bij meer gelegenheden alcohol te drinken', luidt het begin. Ver- volgens komt de oproep: drink 30 of 40 dagen geen alcohol. 'U zult zich fitter voelen en beter slapen'. Inschrijven kan via de website www.ikpas.nl, met 14 februari als eerste ingangsda tum. Laat carnaval 2018 die dag nou net op de laatste benen lo pen. Dat kan geen toeval zijn. Stadsraad in Ledeltheater Betaald parkeren op Suikerplein Het aantal Zeeuwen dat bloed do neert is in tien jaar tijd flink afge nomen: van 7402 in 2008 naar 4801 in 2018. Dat blijkt uit gegevens van Sanquin dat de bloedvoorziening in Nederland verzorgt. Het bloed wordt onder meer ge bruikt voor slachtoffers van een verkeersongeluk, patiënten die bij een operatie veel bloed hebben ver loren of lijden aan leukemie. Bloed- Vrijwillig donor zijn heeft ook te maken met veiligheid rond doneren bloed plasma wordt steeds belangrijker bij de ontwikkeling van genees middelen. Vooral de vraag naar bloedplasma neemt toe. Maar mede door vergrijzing zijn er steeds minder do noren. Volgens Merlijn van Hasselt van Sanquin gaan veel mensen pas na denken over de donatie van bloed als ze er zeifin hun omgeving mee te ma ken krijgen. Een ander aandachtspunt is de onwe tendheid onder jongeren. „Zij hebben vaak nog geen besef hoe belangrijk het is om bloed te geven. Sommigen denken bijvoorbeeld dat het gemaakt wordt in een fa briek", vertelt Van Hasselt. „We maken meer gebruik van social me dia om ook hen te bereiken." Ook wordt er nagedacht over het betalen van een onkostenvergoe ding. In de Verenigde Staten krijgen donoren al een bedrag voor elke do natie, maar in Europa zijn de bloed banken een stuk terughoudender. „Hier is altijd het standpunt ge weest dat bloeddonatie vrijwillig moet zijn. Dat heeft onder meer met de bloedveiligheid te maken." Maar als er een tekort ontstaat, zou een onkostenvergoeding een optie zijn, gaf René van Lier, vice- voorzitter van Sanquin, onlangs in een interview met BNR aan. Zover is het nu nog niet. Mocht de vergoe ding er komen dan zal het gaan om een bedrag van hooguit enkele tientjes. In Zeeland zijn er zeven bloed banken: in Goes, Vlissingen, Oost burg, Terneuzen, Sluis, Hulst en Zierikzee. Nieuwe donoren kun nen zich aanmelden via san- quin.nl ZEEBRUGGE De olietanker Sea Bay (243 meter lang, 42 meter breed) heeft gisterochtend enkele uren vastgezeten op een zandbank bij Zeebrugge. De olietanker kampte met een technische sto ring. Vier slepers, waaronder de gloed nieuwe carrouselsleper Multratug 32, trokken het schip vlot. De Sea Bay, volgeladen op weg van het Schotse Hound Point naar Antwer pen, is vervolgens ten anker gegaan. Het schip had geen schade. zaterdag 10 februari 2018 De provincie wil van de Strij- dersgatpolder bij Nieuwvliet na tuurgebied maken. Dat gaat uit eindelijk ook gebeuren, of de gemeente Sluis het daar nu mee eens is of niet. Sophie Stockman Nieuwvliet - Lijst Babijn Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG De Stadsraad van Oost burg houdt maandag de jaarlijkse algemene ver gadering in het Ledel theater. Naast een finan ciële verantwoording en terug- en vooruitblik, is er ruimte voor vragen en suggesties. Ook is er een informa tieve presentatie. Wet houder Chris van de Vij ver is namens het college aanwezig. Inwoners kun nen zich ook kandidaat stellen voor de stads raad. De aanvang is om 20.00 uur. SAS VAN GENT Op het Suikerplein in Sas van Gent wordt bij wijze van proef vanaf 1 maart betaald parkeren inge voerd, heeft het Terneu- zense college van B en W besloten. Op het Sui kerplein staan in de weekenden veel buiten landse vrachtwagen chauffeurs. De invoering van betaald parkeren in de avond en nacht moet daar een einde aan maken. Lokale chauf feurs kunnen een vergun ning krijgen. SINT JANSTEEN Nieuwe parking bij brede school De gemeente Hulst be gint maandag met de aanleg van een nieuwe parking rond de nieuwe brede school aan de Badhuisweg in Sint Jans teen. Het werk duurt tot eind april. Tot dan wor den wegen in de omge ving afgesloten. Wie naar het sportpark wil, wordt gevraagd op de parking van de tennisclub aan de Wilhelminastraat te gaan staan. Na de parking worden de wegen in de omgeving aangepakt. Gezocht: Maurice Steketee Vlissingen -Merlijn van Hasselt, Sanquin FOTO THINKSTOCK Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 {g O f^) Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 202