c* Syrische jeugdprins voorop in polonaise Statenleden scherpten de messen, maar behandeling verschoven naar maart Ad Polak wil met wielerclub Theo Middelkamp terug naarTopcompetitie Donkere wolken pakken zich samen boven ZB Planbureau. Alleen een overvolle vergaderagenda voorkwam dat het gisteren in Provinciale Staten al verwijten ging regenen. Jeugdprins Taha ging gisteren voorop in de polonaise op de basisscholen in Aardenburg. Tot driejaar geleden woonde de 11-jarige Syrische jongen nog in Aleppo en vluchtte hij met zijn familie naar Nederland. Eenmaal in Aardenburg vond Taha snel zijn draai en werd dit jaar gekozen tot jeugdprins.zeeland s Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) zag het afgelopen week al aankomen. Statenlid Patricia van Veen (D66) wilde gisteren van hem weten waarom hij zich had be moeid met een (tot op heden nog niet geplaatst) opiniestuk dat on derzoekers Evert Meijers van de TU Delft en Dick van der Wouw van ZB Planbureau begin deze week opstuurden naar NRC Handels blad. Daarin pleitten ze aanvankelijk gezamenlijk voor het zo snel moge lijk tolvrij maken van de Wester- scheldetunnel, omdat de tolheffing in hun ogen onrechtvaardig is. Voor de provincie, die als aandeelhouder verantwoordelijk is voor de tol, is dat een gevoelig standpunt. Daar komt bij dat ZB Planbureau op dat moment al onder vuur lag vanwege het recent gepubliceerde onder zoek Staat van Zeeland. Daarin wordt gesproken van een 'leegloop' van het Zeeuwse platteland, omdat in acht jaar tijd 28.000 mensen naar de stad zouden zijn verhuisd. Dat blijkt niet te kloppen. De provincie is de belangrijkste subsidiegever van ZB Planbureau. Gezien de commotie over Staat van Zeeland, zei De Reu, heeft hij ZB Planbureau gewaarschuwd dat me dewerking aan het opiniestuk niet verstandig was. „Ik las het en ik had er zorgen over, omdat er nu niet di rect wetenschappelijke uitspraken in stonden. Dat zouden Provinciale Staten niet met applaus begroeten. Ik had het zeer sterke vermoeden dat de discussie niet zozeer over het artikel als zodanig zou gaan, maar over het planbureau zelf. Er ston den passages in waarvan ik dacht: als het zo wordt opgestuurd naar NRC wordt het feest in de Staten." Daarop trok Van der Wouw zich als auteur terug. Van een dreige ment was geen sprake, aldus De Reu, slechts van een waarschu- Als het zo naar NRC gaat, wordt het feest in de Staten wing. „Als het als dreiging wordt ervaren, zegt dat meer over degene die het ontvangt." Gisteren werd duidelijk dat het opiniestuk voor de Staten niet de druppel zou zijn die de emmer doet overlopen. Dat was de Staat van Zeeland al. Die stond ook op de agenda van de Commissie Econo mie, maar die was zo overvol dat de Statenleden gisteren niet aan een debat daarover toekwamen. Omdat een aantal Statenleden op voor hand al over hun inbreng met Om roep Zeeland had gesproken, werd desondanks duidelijk dat zich don kere wolken samenpakken boven ZB Planbureau. Van Veen, Jeffrey Oudeman (CDA) en Ronald Vier gever (SP) oordeelden niet alleen hard over de Staat van Zeeland en het onderzoek naar de tol in de Westerscheldetunnel, de laatste twee gaven ook aan dat ze nut en noodzaak van het instituut zelf aan de orde willen stellen. Dat kan nu pas in de commissie vergadering van maart. Vanwege een knullige planning moeten de Staten hun kruit dus nog een maand droog houden. zaterdag 10 februari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 22 Planbureau zit in zwaar weer Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ben de Reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 201