400 miljoen auto's rijden op waterstof E 19 "-►#11 ("o 0 Het water stof wordt opgeslagen. over twee jaar de showcase. Alle energie wordt geleverd door wa terstof: voor verwarming, de spe lersbussen, de olympische vlam. Maar ook alle grote automerken hebben al modellen ontwikkeld die op waterstof rijden. Duitsland bouwt aan een landelijk netwerk van 400 tankstations waar je wa terstof kunt tanken. Nu het besef doordringt dat de Groningse gas kraan dicht moet, begint ook Ne derland de mogelijkheden te zien. In de onderhandelingen voor het klimaat- en energieakkoord die nu starten, staat waterstof voor het eerst op de agenda." „Ja, met waterstof kun je precies hetzelfde. Het kabinet denkt nu aan buitenlands gas als vervanger, maar dat heeft een andere samen stelling dan ons Groningse gas. Alle gasketels in huizen en fabrie ken moeten dan worden aange past, of je moet fabrieken bouwen waar stikstof wordt toegevoegd aan dat hoogcalorische gas. En dan zitten we nog steeds met een fos siele brandstof, terwijl onze C02- uitstoot drastisch omlaag moet om NOORDEN klimaatverandering tegen te gaan. De verbranding van waterstof le vert geen C02 op. We kunnen het maken met windenergie op de Noordzee. We kunnen er huizen mee verwarmen, op rijden en het gebruiken in fabrieken, als grond stof en om stoom op te wekken." „Ja, voor waterstof kunnen we onze bestaande gasinfrastructuur gebruiken. De oudere metalen lei dingen en aansluitingen moeten we wel coaten of vervangen door plastic, omdat waterstof lichter is en makkelijker ontsnapt. Maar dat is te doen. Net als het aanpassen van de branders in de cv-ketels. Dat is in de jaren 60 ook huis aan huis gebeurd toen heel Nederland werd aangesloten op Gronings gas." „Het idee is om een kunstmatig ei land midden in de Noordzee te bouwen met een waterstoffabriek. Daar gaan alle offshore windmo lens stroom aan leveren. Via be staande gaspijpleidingen wordt die energie in de vorm van water stof naar het vasteland van Dene marken, Duitsland en Engeland getransporteerd. Maar er kunnen ook schepen aanmeren die water stof onder hoge druk of in vloei bare vorm naar Japan of Amerika brengen. Aan dat plan werken net beheerder TenneT, de Gasunie en de Rotterdamse haven samen met Duitse en Deense partijen. Ook kijken de Gasunie en AkzoNobel momenteel of ze de grootste wa terstoffabriek van Europa kunnen bouwen in Delfzijl. Dat is een heel geschikte plek vanwege de Gro ningse gasinfrastructuur en de ba nen die daarmee zijn gemoeid. Vanwege het dichtdraaien van de gaskraan staan naar schatting 30.000 banen op de tocht. Mensen die nu aardgasleidingen onder houden, kunnen ze straks geschikt gaan maken voor waterstof." Bij het omzetten van wind- stroom naar waterstof verlies je veel energie. Dan is het toch effi ciënter om die groene stroom rechtstreeks te benutten? „Het klopt dat zo'n 20 procent van de energie verloren gaat. Maar je moet naar de kosten van de hele keten kijken, en het transport van waterstof is veel goedkoper. Hét nadeel van windenergie is immers dat je die niet goed kunt opslaan en over lange afstanden kunt ver voeren. Dat geldt ook voor zonne- energie. Op dagen zonder wind en zon ben je afhankelijk van batte rijen. In zo'n thuisbatterij van Tesla kun je stroom van zonnepa nelen op je dak kwijt voor een of twee nachten; niet voor de hele winter. Het opladen van een Tesla bij een snellaadstation duurt al gauw een half uur, terwijl je wa terstof net zo snel tankt als ben zine. Waterstof is hét medium om duurzame energie makkelijk en goedkoop over de wereld te trans porteren. Daardoor kunnen we duurzame energie daar gaan pro duceren waar dat het goedkoopst is. Zonnestroom in de Sahara, Zuid-Spanje en Californië, wind op de Noordzee. We denken nu veel te lokaal. Energie is een we reldmarkt. De kolenmijnen in Limburg zijn destijds echt niet dichtgegaan omdat de kolen op waren, maar omdat de kolen el ders goedkoper te winnen waren. Zo zal het ook met onze nieuwe hernieuwbare energiebronnen gaan. De prijs van zonne- en windenergie is afgelopen jaren al spectaculair gedaald. Dankzij wa terstof zal ook voor groene stroom een wereldmarkt ontstaan. Water stof is de ontbrekende schakel in de transitie naar duurzame ener gie." 2050 ^80218 MARK RE|jNT,CMe. BART-JAN dekker De waterstof wordt aan land gepompt en opgeslagen. Veel vakanties met vertrekgaranties! peterlanghout.nl 0172-468800 Persgroep06 ZO WERKT EEN WATERSTOFAUTO 0 In de motor reageert waterstof met zuurstof uit de buitenlucht. Q De reactie levert water op én de stroom waarop de motor loopt. 8 dgn busreis Bloemenrivièra Compleet v.a. 319 Reiscode: BE44281 Ontdek de Bloemenrivièra tijdens excursies naar Genua, San Remo, Rapallo en Monaco. Incl. live muziek en taart! O Diverse data met vertrekgarantie 8 dgn busreis Midden-Engeland en Wales Compleet v.a. 549 Reiscode: BE43483 Een prachtige reis met volop cultuuren na tuurschoon! Ontdek Wales, de Cotswolds, Cambridge, Bath en hoofdstad Londen. O Div.data met vertrekgarantie 10 dgn busreis in de voetsporen van Dali en Gaudi Compleet v.a. 529 Reiscode: BE44261 We bezoeken het Dali Museum, Cadaques en Barcelona (architectuur van Gaudi, zoals de Sagrada Familia en het Pare Güell). O Div.data met vertrekgarantie 11 dgn vlieg-busreis Polen Compleet v.a. 955 Reiscode: BE44424 Ontdek prachtige steden als Gdansk, Warschau, Krakau en Auschwitz tijdens deze vlieg-excursiereis naar Polen. O vertrek 22 juni en 7 september Waterstofcentrale op een kunstmatig eiland maakt waterstof. Het gebruikt daarvoor de stroom van windmolens. zaterdag 10 februari 2018 O Water wordt gesplitst met groene stroom in zuurstof en waterstof. Zuurstof O2) O Water (H20) hh Waterstof (H2) Kan waterstof echt ons Gro ningse aardgas vervangen? De Noordelijke provincies (Groningen, Friesland en Drenthe) zien veel toekomst in waterstof, als alternatief voor de aardgaswinning. Om een groene waterstofeconomie van de grond te krijgen, schat ten zij in dat tot 2030 voor 5,5 tot 10 miljard euro aan inves teringen nodig is in waterstof. En daarboven nog 12 tot 15 miljard in offshore wind. En dan komt het onze huizen binnen via de gasleiding? Hoe krijg je windenergie van de Noordzee in de vorm van water stof naar onze huizen? Wereldwijd rijden in 2050 400 mil joen auto's en 20 miljoen vrachtwa gens op waterstof. Ook in de industrie en energievoor ziening wordt waterstof onmisbaar volgens de Hydrogen Council, een coalitie van bedrijven als Shell, Total, General Motors en Toyota die toekomst zien in de nieuwe energiedrager. Zij stellen dat waterstof de wereld wijde broeikasgasuitstoot binnen 30 jaar met een vijfde kan vermin deren. Die ambitie vereist de komende vijftien jaar wel flinke investeringen. De kosten zullen afnemen naar mate waterstof op grotere schaal wordt gebruikt. De bedrijven verwachten dat in de toekomst mondiaal 30 miljoen mensen zullen werken in de water stofeconomie. Waterstof kan net als gas worden verbrand (woningen, industrie) of er kan elektriciteit mee worden opgewekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19