Spiritueel centrum 't Westlicht hoopt dat de gemeente bijdraait M Eindelijk beweging in brug der zuchten Deel 2 van boerderijenboek Rinus Sinke ziet daglicht 7 Dansz hoeft zich geen zorgente maken Bordjes in Goes 'bluuve nie ange' Complimenten in overvloed voor het eerste boerderijenboek van Rinus Sinke. De enige kritiek kwam van boeren die niet in het boek stonden. Speciaal voor hen is nu deel 2 verschenen. GOES Stichting Dansz in Goes hoeft zich voor dit jaar geen zor gen te maken over het verlies van de provinciale subsidie, zoals gisteren in deze krant gemeld. De stichting vraagt die eens in de twee jaar aan voor leerlingen voorstellingen, maar voor 2018 staan die niet gepland. Het be drag van 7000 euro is daarom ook niet in de begroting van het regioarrangement 2018 opgeno men, zegt secretaris Liliane Berk. Artistiek leidster Vera Sorber en Berk benadrukken dat Dansz wél vernieuwend bezig is. „We zijn de eerste in Nederland die een bungee-voorstelling hebben gedaan en werken met lichtpak- ken, dat wordt ook nog bijna nergens gedaan. Twee jaar gele den wonnen we de tweede prijs voor choreografie bij een inter nationaal dansconcours." Ook verzorgt Dansz educatieve pro jecten. GOES - 'tBluuf lekker ange is dit jaar het motto van de Goese car navalsvereniging Arti Carnaval, maar dat geldt geenszins voor de tijdelijke plaatnaambordjes Hanzehat, zoals Goes in carna- valstijd heet. Steevast worden ze door onbekenden weggehaald en in sloten of weilanden ge gooid. „Heel jammer en vervelend", zegt prins carnaval Kees van Arti. „We komen er maar niet achter wie het doet." Elk jaar heeft de vereniging te maken met het vandalisme door ver moedelijke carnavalshaters. „We hangen 20 stuks op en ze gaan er allemaal af. Je moet er moeite voor doen. Ze maken er speciaal een rondje voor." De bordjes be vestigen met ijzeren tiewraps bood vorig jaar soelaas, maar in middels ook niet meer. Op nieuw zijn de hanzehatbordjes verwijderd. „We bekijken nog of we ze weer terughangen." Wirrom sti ik d'r nie in?" Dat was de vraag die Ri nus Sinke uit Oostdijkmeer dan eens te horen kreeg nadat veertien maanden geleden Boerde rijen met hm bewoners in Oost Zuid- Beveland verscheen. De geboren en getogen inwoner van Oostdijk heeft de handschoen opgenomen. Vrijwel direct na het verschijnen van het boek, begon hij aan deel 2. Dat viel niet altijd mee. „In deel 1 staan alle makke lijke boerderijen, waar veel infor matie over te vinden is." De boerderijen die in het giste ren gepresenteerde boek aan de orde komen, kostten heel wat meer graafwerk en gesprekken. Dat zit 'm dan met name in het compleet krijgen van de historie. Sinke: „Neem nu zo'n bedrijf als Fruvo, het fruitteeltbedrijf van de familie Vogelaar in Krabbendijke. Dat is begonnen aan de Oostweg, maar later zijn daar zo veel wisse lingen in de directie geweest..." Sinke kreeg bij zijn spitwerk hulp van allerlei 'stromannetjes', zoals hij ze zelf noemt. Zo hielp Wim van Gorsel uit Rilland (voor zitter van ZLTO afdeling Oost Zuid-Beveland) hem aan contac ten en assisteerde amateurhistori cus Sjaak van Loo uit Kruiningen hem met het zoeken en inscannen van foto's. Het leidde tot zo veel informatie en foto's dat deel 2 aanzienlijk dik ker is geworden dan deel 1, ook al staan er de helft minder boerde rijen in. Puzzelen Burgemeester José van Egmond van Reimerswaal heeft al veel ple zier beleefd aan deel 1. „Het was echt puzzelen voor mij. Bij elke boerderij vroeg ik me af of ik daar al was geweest en bij bekende namen of de mensen die ik heb leren ken nen soms familie van hen zijn." Een deel 3? Daar moet ik nog eens over prakkeseren Van Egmond, die gisteren het eer ste exemplaar in ontvangst nam, complimenteerde Sinke met zijn aanpak. „Deze boeken gaan ei genlijk helemaal niet over boerde rijen, maar over de levens van men sen die op die boerderijen hebben gewerkt en geleefd. Je hebt heel mooi die stenen gebruikt als lei draad om die verhalen te vertellen." Van Egmond daagde Sinke met een uit voor een deel 3. „Ik weet niet of ik daar nog de wijsheid en kracht voor heb, daar moet ik nog eens over prakkeseren", was Sin- kes reactie. Boerderijen met hun bewoners in Oost Zuid-Beveland is bij alle Zeeuwse boekhandels te koop voor 32,95 euro. Een ommetje maken door de haven van Tholen. Met gebruik van de elektrische rolbrug op de keerdam. Voor veel Tholenaren een langge koesterde wens. Na acht maanden wachten kan het eindelijk. Er zit be weging in de brug der zuchten, de elektrische rolbrug over de keerdam in de haven. Volgens Arjan Goossen van wa terschap Scheldestromen is de brug nu vandalismebestendig. Hij geeft toe dat het veel te lang heeft ge duurd. De brug is eind mei vorig jaar opgeleverd. Werd kort daarna bui ten werking gesteld vanwege vanda lisme. Tijdens de herstelwerkzaam heden sloeg de wet van Murphy toe. Wat fout kon gaan, ging fout. De aannemer boorde dwars door een stroomkabel, met kortsluiting als gevolg. Vervolgens was er geen tech nisch personeel meer beschikbaar om de zaak te herstellen. Met lang durige vertraging als gevolg. Nu is de klus geklaard, ruim voor het begin van het toeristisch sei zoen. Wandelaars en fietsers kun nen de elektrische brug met een druk op de knop bedienen. De dam moest er komen, omdat het Volke- rak-Zoommeer in de toekomst mo gelijk als waterbuffer moet fungeren op het moment dat de grote rivieren buiten hun oever dreigen te raken. 't Westlicht huurt sinds 2014 een deel van de oude pastorie aan de Singelstraat. De gemeente, de ei genaar van het pand, gaf in decem ber te kennen dat de huur wordt opgezegd omdat ze het wil verko pen. 't Westlicht en medehuurder Pi-Spello moeten daardoor per ok tober weg. Eenmanszaakje Tot spijt van Mieke Boot. „Het is een fantastische locatie, waar wij geheel op onze plaats zijn. We hebben zeker wel interesse om het pand te kopen. Maar als eenmans zaakje is dat totaal niet op te bren gen. We zijn blij dat we met de weinige middelen die we hebben, de huur kunnen betalen." Boot erkent dat de gemeente in haar recht staat om de huur op te zeggen en het pand te verkopen. „Maar die centrale plek in de stad is zo belangrijk. Velen die hulp zoeken, op zoek zijn naar contact, rust of groei kunnen hier terecht. De oude pastorie is de perfecte plek." Boot zegt 'overladen' te zijn met reacties. „Mooi dat werkelijk ieder een ziet en voelt wat voor belang rijke sociale en maatschappelijke functie 't Westlicht voor Goes en omstreken heeft. Hopelijk ziet de gemeente ook in dat een verkoop van het pand en dan ook een ver huizing voor velen negatief voelt. We duimen en hopen op een posi tieve uitslag met 't Westlicht op de plek waar het hoort: Singelstraat 7." zaterdag 10 februari 2018 BE 'Wirrom sti ik d'r nie in?' Joeri Wisse Krabbendijke José van Egmond op iets in haar eerste exemplaar, fotomarcelledavidse Rinus Sinke wijst burgemeester -Rinus Sinke, schrijver deel 1 en 2 Timo van de Kasteele Tholen Hoewel spiritueel centrum 't Westlicht in Goes van de ge meente moet vertrekken uit het pand aan de Singelstraat in Goes, hoopt eigenaresse Mieke Boot dat de gemeente tot in keer komt. „Hopelijk zien zij ook in dat een verhuizing voor velen negatief voelt." Michiel Bouwman Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 199