3 s- mi Infraroodcamera legt zwakke plekken monumentenwoning bloot Katholieke school Zierikzee is feestende enclave 7 Carnaval op Schouwen-Duiveland. Het stelde al niet veel voor en nu stoppen de winkels ook nog met pruiken, brillen, serpentines en confetti. hoofden hebben we wel. Maar met het echte carnavalsgoed zijn we gestopt. Dat leeft hier niet zo. En de mensen die het vieren bestellen hun spullen op internet." Serooskerke: Dat was ooit het Oetel- donk van Schouwen. Valt wel mee, vindt 'dorpsgeheugen' Janny Bom. „Begin jaren negentig, toen Ruud de Groot voorzitter van de dorpsgemeenschap was, vierden we hier carnaval. De Groot bracht het mee uit zijn geboorteplaats Heusden. Dat wa ren gezellige avonden met carnavalsdisco voor de kinderen. Een paar jaar later noemden we ons dorp Geitegat en bouw den we zelfs een carnavalswagen. Op za terdag alle kinderen erop, de trekker er voor en dan een rondje over het dorp." Maar dat is voorbij. En Renesse dan? Daar staat toch wel ergens een paard in de gang? „Niet dat ik weet", antwoordt taxi ondernemer en veiligheidsspecialist Bruno van der Hoek. En hoe dat komt? „Misschien te weinig zachte G's?", slaat hij een slag. et je clownsneus op kroegje in, kroegje uit. Een lallende dweiltocht door Zierikzee .of Renesse? Het zit er niet in. Daarvoor drukt Calvijn een te zwaar stempel op het collectief bewustzijn van Schouwen-Duiveland. Tussen de vlagen natte sneeuw klinkt deze grauwe vrijdag de hoempaversie van Juf Anks 'Hallo Allemaal'. Op de speel plaats van de Willibrodrusschool in Zie rikzee lopen alle kinderen en een heleboel ouders de polonaise. Iedereen is verkleed, de meeste juffen en meesters als Teletub- bies. „Straks gaan we spelletjes doen, dan sen en zingen en tot slot bakken we pan nenkoeken", vertelt de in hippiepak ge stoken juf Trudy. De katholieke school, gesticht in 1914, viert al 39 jaar het zotten- feest. „Maar het is niet alleen maar lol trappen", zegt de juf. „Volgende week be gint de vastentijd. Dan zamelen we geld in tegen kinderarmoede in de wereld." Wie komend weekeinde leutig door wil brengen kon voor de broodnodige acces soires vorig jaar nog terecht in drie Zierik- zeese winkels. Dit jaar heeft alleen de Hema nog twee rekjes met pruiken, kin derkostuums en serpentines. „Een be scheiden assortiment", legt leidingge vende Anja uit. „Met wel iets meer kos tuumpjes dan vorig jaar." De Xenos slaat carnaval voor het eerst over. „Carnaval verkoopt hier niet goed", zegt medewerk ster Lisa. Dat vindt ook eigenaar Eric de Crom van cadeau- en souvenirzaak 't Pak'uus. „Schmink, oogwimpers en kale We noemden ons dorp Geitegat en bouwden zelfs een carnavalswagen één van de oudste straatjes van Zie rikzee. „Wanneer de scans laten zien dat veel warmte lekt via de ra men, kun je een voordeel halen door collectief dubbel glas te bestel len. „Wij willen kijken wat we kun nen doen om daarin te bemidde len." Ook de aanschaf van warmte pompen, zonnepanelen en het aan brengen van spouwmuurisolatie kan zo mogelijk een stuk voordeli ger worden geregeld, vertelt pro jectleider Annet Hannewijk van de gemeente Middelburg. Binnen het kader van het project wordt tevens bekeken hoe één en ander soepel en goedkoop door de gemeentelijke vergunningprocedures kan worden geloodst. De elfhonderd woningen in Zie rikzee, Middelburg en Veere waar van een warmtescan wordt ge maakt, zijn geselecteerd op ouder dom en (vooral uit praktische over wegingen) concentraties in de stra ten. De eigenaren hebben een brief gekregen waarin melding wordt ge maakt van het feit dat hun huis wordt gefotografeerd met een in fraroodcamera. „Niet iedereen zit daar op te wachten", zegt Hanne wijk. „Dan kunnen ze dat dus ge woon aangeven." De interpretatie van de warmte- beelden luistert nauw, legt Vercou- teren uit. „Iets wat warm lijkt, kan toch kouder zijn dan iets wat koud lijkt te zijn. Als er een busje voor dat huis heeft gestaan met een warme motor, straalt dat af op de gevel. Die lijkt dan te lekken, maar dat is niet zo." Van ieder huis worden twee fo to's gemaakt, die Vercouteren van een globale analyse voorziet. Dat is gratis. De gecertificeerd thermo- graaf verwacht voor april alles rond te hebben. Wie vervolgens meer wil weten over hoe zijn monumen- tenpand er aan toe is en vooral ook wat de beste aanpak is, kan een mo numentenpaspoort laten opmaken door de monumentenwacht. Daar zijn wel kosten aan verbonden, be nadrukt Hannewijk. „Alles bij el kaar kan dat best in de papieren lo pen. Maar er zijn ook subsidies mo gelijk. Je huis stijgt in waarde voor als je het later verkoopt. En tussen tijds woon je daar wel tegen een la gere energieprijs." De docent-onderzoeker van de HZ Vlissingen onderwerpt in opdracht van de gemeenten Schouwen-Dui veland, Middelburg en Veere elf honderd woningen aan een duur zaamheidsanalyse. Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met de Monumentenwacht Zee land. Het uiteindelijke doel is de ei genaren van de panden te adviseren en ondersteunen bij het energie zuiniger maken van hun huis. „Neem zo'n rijtje in de Sint Do- mustraat", wijst Vercouteren op zaterdag 10 februari 2018 Willibrordus- school is een leut vierende enclave Ton van den Nouweland Zierikzee Nina Kok gaat morgen naar de optocht in 's Heerenhoek en past een kreeftentiara bij de Hema. foto's dirk-jan gjeltema Mi - Janny Blom, Serooskerke Op deze archieffoto in de Middelburgse Spanjaardstraat is goed te zien hoe de warmte via de ramen, muur (rechtstreeks van de ra diator) en voordeur verloren gaat. foto bernardvercouteren van den berge Zierikzee Donker geverfde en daardoor kromgetrokken voordeuren, schuiframen, kelderluiken en balk-ankers in monumentenpan den hebben vaak één ding ge meen: ze zijn zo lek als een mandje. Met een infraroodcamera legt Bernard Vercouteren van den Berge on verbiddelijk vast hoeveel kost bare warmte langs die weg ont snapt. Marcel Modde Polonaise op de speelplaats van de Willibrordusschool in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 195