Leg chemie aan banden B Gemeentengidsen verdwijnen uit beeld optiek de |onge Alcohol Cartier 2 De vraag naar bloedplasma neemt toe, maar het aantal donoren daalt. Sanquin denkt nu na over het betalen van een vergoeding. Olietanker kort vast op zandbank BLOEDBANK TERUGLOOP Commentaar ,ij twijfel niet inhalen. Bij de uitstoot van chemische |Stoffen kan de overheid voortaan het zekere voor het 'onzekere nemen. Het RIVM heeft een flinke lijst op gesteld met stoffen die vrijkomen bij industriële processen. Die goedjes zijn mogelijk schadelijk voor mens en milieu. Een vermoeden van gevaar is nu al genoeg om in te grijpen. Voorheen moest de overheid eerst met bewijs komen. Deze harde lijn komt geen moment te vroeg. Sinds de lo zingen van GenX door Chemours in Dordrecht weet heel Nederland hoe onverantwoord bedrijven te werk kunnen gaan. Toch gaat de nieuwe aanpak nog niet ver genoeg. Want wat gebeurt er als een chemieconcern gaat werken met een onbekende stof of met een nieuw mengsel? Er is behoefte aan een meldingsplicht met keiharde sancties. Anders blijft de overheid achter de feiten aanlopen. Ook over storingen in de bedrijfsprocessen is meer duide lijkheid nodig. Bijvoorbeeld bij Dow Chemical in Terneuzen. Vorig weekeinde was daar nog een explosie met een flinke rookwolk. Dan moet de Zeeuwse bevolking het doen met de summiere mededeling dat het veiligheidssysteem goed heeft gewerkt. Zo blijft het gissen naar de echte risico's. We verwachten dat autofabrikanten helder zijn over de uit laatgassen. Er is geen enkele reden om grote chemische bedrijven anders te behandelen. Harde lijn bij aanpak van uitstoot chemische fabrieken gaat nog niet ver genoeg De papieren telefoongids is dit jaar voor het laatst beschikbaar. In het kielzog van zijn grote broer lijkt ook de gemeentegids te verdwijnen. Ka pelle stopt er dit jaar mee en ook Schouwen-Duiveland, Borsele, en Noord-Beveland doen het al lan ger zonder. Goes, Reimerswaal en Tholen hebben er nog wel één, al be zorgt Goes dit jaar voor het eerst niet meer huis-aan-huis. Een veel gehoord argument voor het schrappen van de gids is dat deze al achterhaald is op het moment dat hij uitkomt. „En we hebben gemerkt dat de meeste inwoners en bedrijven die zoeken naar gegevens daarvoor niet meer de gemeentegids raadple gen", legt burgemeester Huub Hiel tjes van Kapelle uit. „Dus waarom zou je nog een gids uitbrengen als die toch bijna niet gebruikt wordt?" Waarom zou je nog een gids uitbrengen als die toch bijna niet gebruikt wordt? Borsele besloot al in 2015 te stop pen met de papieren gids. „Veel in formatie is op onze site te vinden maar ook verkrijgbaar via andere middelen. Zoals onze wekelijkse pu blicatie in de Bevelandse Bode", laat een woordvoerder weten. ALMANAK Het is toch mooi dat de Zeeuwse gemeente waar carnaval het uit bundigst wordt gevierd, de ge meente Hulst, deze week in de eigen rubriek een bijzondere oproep deed. 'Nederlanders zijn steeds meer gewend geraakt bij meer gelegenheden alcohol te drinken', luidt het begin. Ver- volgens komt de oproep: drink 30 of 40 dagen geen alcohol. 'U zult zich fitter voelen en beter slapen'. Inschrijven kan via de website www.ikpas.nl, met 14 februari als ingangsdatum. Laat carnaval 2018 die dag nou net op de laatste benen lopen. Dat kan geen toeval zijn. Beiaard speelt liedje Juf Ank The Italian Cuisine opent de deuren Muzikale tijdreis Stadhuismuseum Het aantal Zeeuwen dat bloed do neert is in tien jaar tijd flink afge nomen: van 7402 in 2008 naar 4801 in 2018. Dat blijkt uit gegevens van Sanquin dat de bloedvoorziening in Nederland verzorgt. Het bloed wordt onder meer ge bruikt voor slachtoffers van een verkeersongeluk, patiënten die bij een operatie veel bloed hebben ver loren of lijden aan leukemie. Bloed- Vrijwillig donor zijn heeft ook te maken met veiligheid rond doneren bloed plasma wordt steeds belangrijker bij de ontwikkeling van genees middelen. Vooral de vraag naar bloedplasma neemt toe. Maar mede door vergrijzing zijn er steeds minder do- dat het gemaakt wordt in een fa briek", vertelt Van Hasselt. „We maken meer gebruik van social me dia om ook hen te bereiken." Ook wordt er nagedacht over het betalen van een onkostenvergoe ding. In de Verenigde Staten krijgen donoren al een bedrag voor elke do natie, maar in Europa zijn de bloed banken een stuk terughoudender. „Hier is altijd het standpunt ge weest dat bloeddonatie vrijwillig moet zijn. Dat heeft onder meer met de bloedveiligheid te maken." Maar als er een tekort ontstaat, zou een onkostenvergoeding een optie zijn, gaf René van Lier, vice- voorzitter van Sanquin, onlangs in een interview met BNR aan. Zover is het nu nog niet. Mocht de vergoe ding er komen dan zal het gaan om een bedrag van hooguit enkele tientjes. In Zeeland zijn er zeven bloed banken: in Goes, Vlissingen, Oost burg, Terneuzen, Sluis, Hulst en Zierikzee. Nieuwe donoren kun nen zich aanmelden via san- quin.nl noren. Volgens Merlijn van Hasselt van Sanquin gaan veel mensen pas na denken over de donatie van bloed als ze er zeifin hun omgeving mee te ma ken krijgen. Een ander aandachtspunt is de onwe tendheid onder jongeren. „Zij hebben vaak nog geen besef hoe belangrijk het is om bloed te geven. Sommigen denken bijvoorbeeld ZEEBRUGGE De olietanker Sea Bay (243 meter lang, 42 meter breed) heeft gisterochtend enkele uren vastgezeten op een zandbank bij Zeebrugge. De olietanker kampte met een technische sto ring. Vier slepers, waaronder de gloed nieuwe carrouselsleper Multratug 32, trokken het schip vlot. De Sea Bay, volgeladen op weg van het Schotse Hound Point naar Antwer pen, is vervolgens ten anker gegaan. Het schip had geen schade. Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 (j O zaterdag 10 februari 2018 ii Het fenomeen gemeentegids is aan het verdwijnen. Onlangs be sloot Kapelle om dit jaar geen papieren exemplaar meer uit te geven. Gaat de gemeentegids de telefoongids achterna? Willem Adriaansens Zierikzee - Huub Hieltjes, burgemeester Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE In Zierikzee klinkt de ko mende weken het liedje 'Hallo Allemaal!' van juf Ank uit de tv-serie De Luizenmoeder. Stadsbei- aardier Janno den En gelsman heeft liedje ge programmeerd in het ca rillon op het Stadhuismu seum. Het klinkt telkens op het halve uur. Reac ties op Facebook lopen uiteen van 'Fantastisch' tot 'Verschrikkelijke oor wurm'. Op de hele uren is een menuet van Martini te horen. RENESSE Wie van het ware Italië wil proeven, kan voortaan ook terecht in Renesse. Jimmy Verboom (foto) heeft op de bovenverdie ping van zijn restaurant De Wig aan de Zoom The Italian Cuisine gevestigd. Hij runt de T.I.C. met compagnon/chef Bas van den Berg. Het duo dook eind vorig jaar in de Siciliaanse keuken tij dens een culinaire reis. De specialiteiten worden traditioneel bereid in een houtgestookte oven. ZIERIKZEE Harpiste Dorine van Dijk gaat 17 februari op muzi kale tijdreis door het Stadhuismuseum van Zierikzee. Ze laat zich in spireren door het monu mentale gebouw en de collectie van het mu seum. Tussen haar num mers door vertelt ze korte verhalen. Het con cert in de schepenzaal begint om twee uur. Do rine van Dijk studeerde harp aan het conservato rium in Utrecht en mu ziekwetenschappen aan de universiteit in die stad. Gezocht: Maurice Steketee Vlissingen -Merlijn van Hasselt, Sanquin THINKSTOCK Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 193