1 o o rn o o DE WEEK VAN PHLIPPEN 18 INTERVIEW PROFESSOR AD VAN WIJK Er is een schoon en veilig alternatief voor Gronings gas, stelt energieprofessor Ad van Wijk: waterstof. Te maken uit water en zon of wind. Met als restproduct geen C02, maar zuiver water. „Waterstof is de ontbrekende schakel in de energietransitie." j Tl Wat heb je als kind aan een nieuwe fiets van de ge meente als de ellende niet te harden is zodra je thuis komt? Kinderarmoede in Neder land is niet gebaat bij materiële ca deautjes voor buiten de deur die de schone schijn ophouden. De Klijnsma-gelden voor arme kinderen waren bedoeld als een ongeoormerkt extraatje. Gemeen ten krijgen jaarlijks 100 miljoen euro voor armoedeverlichting voor kinderen. De Tweede Kamer debat teerde afgelopen donderdag vol verontwaardiging over het ver moeden dat die gelden soms niet als extraatjes bij die kinderen te- Elke euro die naar een wijkteam gaat dat bij arm gezin aanschuift, is niet verloren rechtkomen. Ja, u hoort het goed, het gaat om een vermoeden. Want een evaluatie over de besteding van dat geld is er nog niet. Het enige wat de Kamerleden dreef, was het Nieuwsuur-item, waarin bleek dat het geld soms ook elders belandde. Dat, en de aankomende gemeen teraadsverkiezingen. Partijen willen zich NU profileren op ge meentelijke thema's als armoede bestrijding. Wethouder Baldew- singh van Den Haag kon zich ook weer niet inhouden. De ijdele wet houder stond direct voor een ca mera te pochen dat hij verdikkeme wél warme jassen en een mobieltje uitdeelt, terwijl de rest van de wet houders er volgens hem een potje van maakt. GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman bracht gelukkig de in zichten van de Kinderombuds vrouw te berde. Ze zei: „De Kinder ombudsvrouw vindt ons nu nog eenzijdig gericht op de situatie van kinderen buitenshuis, terwijl er juist binnenshuis veel te doen is. Volgens haar hebben we een sa menhangende aanpak nodig, ge richt op het verbeteren van de situ atie van kinderen binnenshuis." Zoals Voortman het verwoordde was het ook precies Jetta Klijnsma haar bedoeling. Dat geld was niet voor niets ongeoormerkt. Het doel is de kinderen in die gezinnen iets gelukkiger te maken en hoe de ge meentes dat het beste doen is maatwerk. Sendhil Mullainathan al veel over de mentale staat waarin gezinnen in armoede zich bevinden. 'Leven in armoede heeft hetzelfde effect op je brein als een nacht doortrek ken. En dat dus iedere dag', conclu deerde de onderzoeker. De stress van het niet kunnen rondkomen verlaagt je IQjnet 13 punten bij het nemen van belangrijke beslissin gen. Mensen komen er niet uit en dan ligt er ook nog ongezondheid, geweld en criminaliteit op de loer. Het nieuwste onderzoek van Mullainathan laat zien dat schul den kwijtschelden op zichzelf ook weinig zin heeft. Binnen zes weten hadden de proefpersonen weer evenveel schuld als daarvoor. Het is de zoveelste aanwijzing voor maat werk als oplossing. Volgende week is er weer een discussie in de Kamer. Dit keer over schulden. Ik zie ernaar uit, omdat de factsheet van de gemeen ten toont hoezeer zij wel op de hoogte zijn. Hun pleidooi: 'zet je al lerbeste gemeenteambtenaren in de frontlinie van het wijkteam'. Het wijkteam dat bij arme gezin nen aan de keukentafel gaat zitten met de vraag: 'hoe is de situatie hier en wat kunnen we eraan doen'? Daar zijn goed getrainde en dus dure mensen voor nodig. Elke euro Klijnsma-geld die daarheen gaat, is misschien minder zichtbaar dan een nieuwe fiets, maar zeker niet verloren. Flow Traders te ion KPN Altice Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn: een al ternatief voor aardgas dat we kunnen produ ceren met windmolens op zee en zonnepa nelen in de woestijn of op onze daken. En dat bij verbranding niet bijdraagt aan klimaatveran dering, omdat het restproduct geen broeikasgas is, maar wa terdamp. Toch bestaat het: waterstof. Ad van Wijk, hoogleraar Future Energy Systems aan de TU Delft, ziet er gigantische kansen in. Waarom hebben we hier nog nooit van gehoord? In het regeerakkoord van 70 pagina's komt het woord waterstof niet voor. „Als klein land zijn we erg ge focust op andere technieken, zoals wind op zee en elektri sche auto's op batterijen. In het buitenland wordt al serieus in gezet op waterstof. Japan is sinds de kernramp van Fukushima om. Het land heeft weinig zon en wind en laat daarom waterstof maken. In de toekomst ook door zonnepanelen in Australië, waar vandaan de energie per schip naar Japan wordt vervoerd. De Olym pische Spelen in Tokyo worden @sandraphlippen Achter de voordeur We weten uit onderzoek van de wereldwijde armoede-expert Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O m zaterdag 10 februari 2018 Het tumult op de financiële markten legde de marketmaker geen windeie ren. Ook de andere grote verzeke raar NN Group presteerde on dermaats. Bernstein ver laagde gisteren het koersdoel voor het tele- combedrijf. GO atersto is het nieuwe ddl Uy do De Franse kabe laar was de grootste daler in de AEX die maar één stijger had. Annemieke van Dongen Delft Ad van Wijk: „Alle grote mer ken hebben al waterstofauto's." FOTOGUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18