5 1 belfast Uit thuis tol McMeilly, nu 76. De kranten noemden tante The Blitz Baby ff om Belfast." De veelal politiek getinte muurschilde ringen (murals) in het westen van Belfast roepen gemengde gevoelens op, omdat ze zo indringend herinneren aan de geweld dadige geschiedenis. Ze zijn aangebracht op de metershoge muren die het Britse leger heeft neergezet om de protestantse wijk Shankhill en de katholieke buurt The Falls te scheiden. Die muren kregen de dubieuze naam peacewalls, vredes- muren, en staan er nog net zo. Het heeft iets lugubers, die muren met hun indringende schilderingen. Zeker aan het begin van de avond, als het don ker valt en de straten leeglopen. Hoe ple zierig Belfast verder ook aanvoelt, hier is de grimmigheid opeens tastbaar. Het helpt niet dat de hekken in de peacewall bij Lanark Way om 7 uur dichtgaan, zoals de verbindingsweg tussen katholieken en protestanten ook al tientallen jaren elke avond wordt afgesloten. Het broeit dus nog wel degelijk onder de opper vlakte van de stad. Het onaantrekkelijke, maar grappige en slimme meisje met de mooie ogen blijkt opeens een duistere kant te hebben. <1 De reis In dik anderhalf uur vlieg je-met onder meer KLM en EasyJet - van Amsterdam naar Belfast. Retours vanaf een paar tientjes. De stad ligt op ruim een halfuur rijden van de luchthaven. Een retour met de Airport Express Bus kost ruim 10 pond. Er rijden ook gewone bus sen. Meer over transfers staat op belfastairport.com. Het verblijf Hotels te kust en te keur. Elk jaar komen er nieuwe bij. Een aanrader - misschien te duur om te sla pen, maar wel om binnen te lopen en je te vergapen - is The Merchant Hotel aan Skipper Avenue. Dit voor malige bankge bouw is omgebouwd tot een overdadig ge decoreerd hotel. Eten Behalve een on eindig aantal pubs - de oudste is Kelly's Cellars uit 1720 - telt de stad vele uitste kende eettentjes en restaurants, waaronder de sterrenrestau rants Ox aan Oxford Street en Eipic aan Howard Street. Buil Ram aan University Road is een be taalbare aanrader. In Sint Georges- market, een sfeer volle overdekte markthal, kun je verse vis, vlees, fruit, groenten en lekkernijen uit de hele wereld kopen. Geschiedenis Belfast is de hoofdstad van Noord-lerland, onderdeel van Groot-Brittannië. Tussen 1969 en 1998 woedde een burgeroorlog tus sen katholieken (republikeinen) die aansluiting zochten bij de Ierse republiek en protestanten (uni onisten) die bij Groot-Brittannië wilden blijven. In 1998 maakte het Goedevrijdag- akkoord een einde aan het ge weld. Sindsdien gaat het bergop waarts met Bel fast en Noord- lerland. De eco nomie groeit, het toerisme bloeit. Titanic De belangrijkste toeristische at tractie is Titantic Belfast, in 2012 geopend op het terrein van de scheepswerf waar het cruise schip werd ge bouwd. Het spectaculaire bouwwerk van Titanic Belfast symboliseert een scheepsboeg tus sen het ijs. Binnen wordt niet alleen indringend de tragische ge schiedenis van de Titanic over het voetlicht ge bracht, maar ook de industriële en sociale historie van Belfast. Game of Thrones In the Titanic Stu- dios wordt de tv- serie Game of Thrones opgeno men. Je kunt de studio's bezoeken of meegaan met een Game of Thrones-tour langs plekken waar is gefilmd. Extra leuk voor de fans: in de pub, maar ook gewoon op straat, kun je in opnameperiodes zomaar hoofdrol speler Kit Haring ton (Jon Snow) en andere acteurs uit de serie tegen komen. Onze reisreporta ges kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. CATHEDRAL QUARTER MAU. VICTORIA SQUARE harland and wolff titanic studios JT TITANIC BELFAST CYPRUS 0 AVENUE THE HOLLOW Guinness Op elke straathoek een bar. Bartypes In de kroegen wordt muziek gemaakt. wg magazine 51

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 179