\w M',/} m ÖT V #v II v Muziek is de levensadem van Belfast. Het Nashville van het Noorden heeft niet voor niets een stedenband met die Ame rikaanse countryhoofdstad. In elke pub, in elk café speelt 's avonds wel een bandje of kruipen muzikanten bij elkaar om te musiceren. De stad is trots op zijn muzi kale helden, zoals de gitaristen Rory Gal- lagher en Gary Moore, en eert ze met levensgrote muurschilderingen. De enige echte Mister Belfast - Van 'The Man' Morrison, de knorrige bard, geboren en getogen in de arbeiderswijk Oost-Belfast - is alom tegenwoordig. Onder de rook van de scheepswerf Har- land and Wolff, waar zijn vader als elek tricien werkte, liggen de roots van het album Astral Weeks, waarmee hij in 1968 internationaal doorbrak en Belfast mu zikaal op de wereldkaart zette. Oud nieuws Lynn Corken herinnert zich de opwin- Schilderingen op ding die het album teweegbracht bij haar 'vredesmuren' en haar medestudenten uit Belfast, die herinneren aan toentertijd in Londen studeerden. „We een geweldadig waren zó trots dat Van uit onze stad verleden. kwam!" Later kreeg het album een bij zondere lading, omdat het, zoals Corken het verwoordt, 'symbool stond voor de laatste zomer van de onschuld'. Een jaar later begon het geweld in Belfast. Nu leidt Corken, die opgroeide in de zelfde buurt als Morrison, toeristen langs plaatsen die een rol spelen in zijn songs. Zoals zijn ouderlijk huis in Hyndford- street 125, waar een koperen bordje herin nert aan de beroemde bewoner. Of Cyprus Avenue, waarover Morrison ook een nummer schreef. Het is de enige straat met bomen en vrijstaande huizen in de verder nogal armetierige buurt. Enkele straten achter Morrisons ouderlijk huis ligt The Hollow, waarover hij zingt in zijn wereldhit Brown Eyed Girl. Het blijkt een lullig parkje onder hoogspan ningsmasten. De 'waterval' uit het num mer ('Slipping and a-sliding, all along the wateifalV) is een stroomversnellinkje in een onooglijk beekje. Oost-Belfast is een wijk boordevol verhalen met een rijke geschiedenis, een onuitputtelijke inspiratiebron voor een dichter als Morrison. In de Tweede Wereldoorlog werd een groot deel van de wijk door Duitse bommenwerpers in de as gelegd; ze mikten op de scheeps werven, maar troffen de woningen. Lynn Corkens familie haalde er de pers mee. „Tijdens het bombardement is mijn oma onder de keukentafel bevallen van haar zevende kind, mijn tante Ann Kooppaleis Winkelcentrum Victoria Square heeft 400 miljoen pond gekost. Icoon Gids Terri Hooley, voorheen lid van punkband The Undertones.voor zijn platenwinkel. WG magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 177