Met 'Aslral hij Beli'ast muzikaal op de wereldkaart Weeks' brak Van Morrison door en /elIe .ïfwy/vWj\ ussen haar mooie vriendinnen in is zij het lelijke eendje: flets en onopvallend. Niet het eerste meisje om verliefd op te worden. Maar als je met haar in gesprek raakt, treft haar sprankelende geest je en merk je dat ze lief, slim en grappig is. En dicht bij dat alledaagse gezicht zie je opeens hoe mooi haar ogen zijn. Er is geen houden meer aan: tot over je oren... Zo is Belfast, de hoofdstad van Noord- Ierland. Veel stedelijk schoon vind je er niet. Amper mooie gebouwen, op enkele uitzonderingen na, zoals het stadhuis. Fraaie parken en groene dreven? Je moet ze met een lantaarntje zoeken. De straten zijn eerder grauw dan fleurig. En alleen met veel welwillendheid heeft het in beton gegoten waterfront langs de rivier de Lagan iets aantrekkelijks. Het zegt veel over de stad en haar inwoners dat de be langrijkste landmarks twee afgedankte gele scheepsbouwkranen zijn, Samson en Goliath. En toch: wat een fijne, ontspannen stad! Wat een heerlijke mensen! Je voelt het op straat, die positieve, warme, vrien delijke vibe van Belfast. Je merkt het in de talloze pubs die maffe namen dragen als The Dirty Onion en The Thirsty Goat. En je ziet het voor je ogen gebeuren als je contact maakt met de inwoners. Mannen die ogen of ze je elk moment de kop van het lijf willen trekken, breken open in een brede glimlach. „Hi mate, h'reye Vrouwen gaan stralen en beginnen tegen je te ratelen in hun even onweerstaanbare als onverstaanbare Noord-Ierse tongval. In Belfast heerst een grenzeloos op timisme over een betere toekomst. De stad wil niets liever dan haar door de bur geroorlog belaste verleden achter zich laten. Nieuwe, bijna megalomane attrac ties, zoals Titanic Belfast (zie kader), trek ken miljoenen bezoekers van over de hele wereld. De stad is een vaste pleisterplaats voor cruiseschepen; jaarlijks meren er negentig aan. Het glamoureuze Victoria Square winkelcentrum - kosten: 400 mil joen pond - zou in een grote Aziatische stad niet misstaan. Inwoners vertellen met liefde en trots over hun stad, hoe prettig het leven er is nu de broederstrijd voorbij is die families splijtte. In een van de talloze pubs raak je, onder het genot van een pint Guinness snel in gesprek met wie maar naast je zit. „De Troubles liggen achter ons, mate, we kijken alleen nog naar de toekomst." Na een of twee van de donkere, bittere biertjes wordt merkbaar hoe vers de wonden nog zijn, hoe dicht het trauma van het geweld onder de oppervlakte ligt. Iedereen heeft zijn verhaal, iedereen heeft omgekomen familieleden, vrienden en bekenden. Hekken en afzettingen „Het was een klotetijd", zegt Terri Hooley (68), een plaatselijke punkicoon die tegenwoordig toeristen rondleidt. „Als je naar het uitgaanscentrum Cathe- dral Quarter ging, moest je langs hekken en afzettingen met politie en militairen, 's Avonds moesten de kids zich een weg terugvechten naar huis." Zelf ontkwam hij ternauwernood aan een moordaanslag. „Drie mannen trok ken me uit een taxi en ik zou zeker zijn neergeschoten als omstanders niet tus senbeide waren gekomen." En waarom? Hij weigerde partij te kiezen in het con flict en speelde met zijn punkband The Undertones in katholieke en protestantse wijken. „Katholiek of protestant? Fuck off, we zijn allemaal mensen!" Elke centimeter in het centrum ademt muziekgeschiedenis, weet Hooley. Zo is er het minuscule podium achterin de pub The Duke of York, waar in 1993 de band Snow Patrol zijn eerste optreden ver zorgde, voor een publiek van dertig man. „Die krijgen nog elk jaar een kerstkaart van zanger/gitarist Gary Lightbody." 481 zaterdag 10 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 176