VOORJEHET WEETGAJEJE GEDRAGEN NAAR WAT NORMAAL IS Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Stel dat je vandaag besluit om een paar ingesleten maar on handige gewoontes voor eens en voor altijd de nek om te draaien. Vanaf vandaag geen koffie meer op het werk. Vanaf vandaag de trap nemen in plaats van de lift. Niet meer appen achter het stuur. Hoe lang duurt het dan voordat die nieuwe ge woontes vanzelf gaan? Wanneer ver dwijnt die schreeuwende behoefte aan koffie, liften en whatsapp en is ze veran derd in een moeiteloos alternatief, alsof je nooit iets anders hebt gedaan? De mythe zegt: 21 dagen. Vraag het een coach, zelfhulpgoeroe of psycholoog en je krijgt te horen dat het precies drie weken duurt om een ingesleten gewoonte te vervangen door een nieuwe. In de jaren 50 van de twintigste eeuw ontdekte plas tisch chirurg Maxwell Maltz dat zijn patiënten, die net een nieuwe neus had den gekregen, 21 dagen nodig hadden om te wennen aan hun nieuwe lichaams beeld. Hij besloot ook een tijdje bij zich zelf te polsen hoe snel hij gewoontes aanleerde en kwam tot de verrassende conclusie dat ook bij hem 21 dagen nodig waren om alles anders te doen. Maltz schreef zijn bevindingen op in zijn bestseller Psycho-Cybernetics en ver kocht van zijn boek meer dan 30 miljoen exemplaren. Niet zo gek dus dat nog steeds op elke straathoek te horen is dat je in drie weken kunt veranderen. Alleen: het klopt niet. In de jaren erna zijn er duizenden onderzoeken gedaan naar de tijd die mensen nodig hebben om te veranderen en vrijwel alle onder zoeken zeggen hetzelfde: het duurt veel langer. Twee maanden komt al dichter in de buurt en voor de hardnekkigste gewoontes is zelfs een jaar te kort. Dus relax. Mocht je je afvragen waarom je in februari nog steeds datgene doet wat je in december écht had afgezworen - het is blijkbaar normaal. Toch zit in al dat onderzoek en in al die cijfers ook een risico, waardoor je mis schien wel trager verandert dan je zou willen. Want één ding is zeker: die statis tiek gaat niet over jou. Aan jou is niks gevraagd. Voor je het weet gedraag je je naar wat 'normaal' is en 'gemiddeld' en worstel je dus veel langer met slechte gewoontes dan je misschien zou willen. Het is onzinnig om het jezelf kwalijk te nemen dat je meer tijd nodig hebt, maar het is minstens net zo onzinnig om er een halfjaar over te doen omdat 'uit on derzoek blijkt dat dit normaal is'. Wat nou als je maar één dag nodig hebt om met al die gewoontes te stoppen. Name lijk: vandaag. Doe het precies zoals je wilt en kies er morgen opnieuw voor. Dan is het namelijk alweer vandaag. Want alle andere dagen bestaan niet. 41 Verander je trager dan je wilt? Relax! 361 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 164