Is ik niet brei, rook ik me te pletter, zei Loes Veenstra altijd. Ze leek te breien voor de vergetelheid; niemand droeg één van de honderden truien die lagen opgeslagen op de zol der in haar huis in Rotterdam- Zuid. Totdat een medewerker van Museum Rotterdam, bezig met een kunstproject, stuitte op de verzameling. Er volgden een boek, een tentoonstelling, een veiling in de Kunsthal en een flashmob. Voor wie de beelden van de samenkomst wil zien: Toets op YouTube 'truien van Loes' in. Cabaretier Claudia de Breij koos afgelopen zomer tijdens Zomergasten nog een fragment van de flashmob, waarbij de be woners van de wijk Carnisse de breikoningin eerden door 'een echte Loes' te dragen. Breigroepjes Loes overleed op 82-jarige leef tijd in de zomer van 2016. Haar levenswerk krijgt een vervolg. Museum Rotterdam nam een groot deel van haar truien op in zijn collectie en wil die ook ge bruiken. De truien vallen onder 'Echt Rotterdams Erfgoed' dat Rotterdammers met elkaar moet verbinden. Het museum vond het zonde dat de truiencollectie altijd ligt opgeborgen in het depot, van daar. Een selectie van de Loes- breisels kan de vrouwen inspireren die samenkomen voor wekelijkse breisessies in de wijkcentra. Onder wie Charlotte Wig mans (85), Jo Swarttouw (93), Nel Buijs (83), Carla Wormsbe- cher (79), Ria Melchior (80), Martha van der Kolk (85), Nel van der Avert (84) en Sima Karga (37) van de groep Praten en Breien. Met de verkoop van de kleding die zij maken, zame len zij geld in waarmee Roe meense meisjes naar school kunnen reizen. Of ze weten wie Loes was? Natuurlijk! Wie kent haar niet? Met zichtbaar plezier hijst de breiclub zich voor de fotoshoot in een trui die hun stadgenoot ooit in elkaar zette, op de bank voor de tv. Los uit de pols (ze had niks met 'van die boekies met patronen') en met fantasie ('ik zie wel wat ervan terecht komt'). «I magazine 31 Een selectie uit Loes' truien, waarvan er 500 zijn geportretteerd in het boek Het verzameld breiwerk van Loes Veenstra uit de 2e Carnissestraat. Dit werk van Christien Meindertsma (stichting Kunstimplantaat) is te koop voor 25 euro via NAi Booksellers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 159