i 4 Kroniek Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Dat ze veel in een rolstoel zit, betekent dat een arm om haar heen moeilijker wordt. eneer Alzheimer, die vuile schurk, pakt ma steeds meer af. Het gaat gestaag, maar ook bij een glijdende schaal kun je het ineens zien. Dit is weer zo'n moment: ma's rollator kan bij het grofVuil. (Hoewel, zonde, dat ding ziet er nog als nieuw uit.) Naar zolder dan. (Nee, die hebben ze niet in het Verpleeghuis.) Op Marktplaats. (Zin loos, er staan er 2023 te koop.) Enfin, u begrijpt wat er aan de hand is: ma is definitief gestopt met lopen. Een maand of drie geleden schreef ik geschrokken op dat het stukje van bed naar de tafel in de gemeenschap pelijke huiskamer niet meer lukte met de rollator. Teleurgesteld duwde ik ma in een rolstoel voort. Maar zo waar, ma herrees. Niet dat het een wederopstanding was. Ma deed steeds een uiterste krachtsinspan ning. Het ging moeilijk hoor, dat lopen. Het was natuurlijk allang geen lopen meer. Het was niet eens sloffen. Het was schuifelen. Dat schuifelen viel niet mee. Ma's handen staan steeds meer in een kramp, nog zo'n uitwas van gevor derde dementie. Vooral haar linker hand werkt niet lekker meer. De spieren trekken samen. Het is een knuist geworden. De vingers kunnen niets meer omklemmen. Pak dan maar eens een handvat van een rolla tor beet. Ma zit nu dus in een rolstoel aan tafel. Die is speciaal voor haar afge steld. Ik baal van de hoge leuning. Ik zit vaak met mijn arm om ma heen. Toen ma nog kon schuifelen en aan tafel aan een gewone stoel zat, ging dat uitstekend. Nu niet meer. Die rol stoelleuning zit me in de weg. Ma's schoenen kunnen we ook wegdoen. Zelfs als ze in haar rolstoel naar buiten gaat komend voorjaar zal ze haar heerlijke, zachte pantoffels aanhouden. Als we toch op comfort inzetten: IN HET VOORJAAR ZALMAHAAR PANTOFFELS AANHOUDEN mijn schoonzus en mijn vrouw heb ben pyjama's gekocht voor ma. Van die heerlijke katoenen. Die mag ze overdag aanhouden - weg met de synthetische kleren. Over de pyjama een lekker warm vest. En warme sok ken eronder natuurlijk. Meneer Alzheimer heeft nog eens toegeslagen. Ik krijg net een appje van mijn broer. Tandarts ma belde. Of het goed is dat ze losse tand verwijderen? Ze willen het volgende week doen. Kan ik akkoord geven? Ik had die tand al zien bewegen. Het is een hoektand. Er gaat een ivo ren wachter sneuvelen. Er komt een zwart gaatje in ma's rijtje tanden. Ik vind het een afschuwelijke gedachte, maar ik ken één iemand die het nog erger had gevonden. Inderdaad. Ma zelf. 41 E Reageren? magazine @persgroep.nl Uitgelopen magazine 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 155