Leven zonder geld (Held geluk Anna en Borg bivakkeren in een huurstudio in Den Haag, waar officieel alleen Anna woont. wie zijn het? 0 -€2000 €2000-03500 €3500 - €5000 €5000 of meer GROOTSTE MISKOOP BESTE KOOP ben tegen geld als betaal middel. Het maakt de maatschappij armer. Ik heb kunnen sparen van mijn Wa- jong-uitkering. Een ander heeft een auto, een rijbewijs, een stu die gevolgd. Ik vind dat allemaal niet belangrijk. Ik wil geen baan. Ik voel me gechanteerd door het systeem waarin iedereen voor van alles en nog wat moet be talen. Ook de belastingaangifte, waarvoor we een computer en internet nodig hebben, vind ik tragisch." Anna: „Je hebt veel vrijwilligers werk gedaan. En je bent fantas tisch met eetbare planten vinden en met wildplukken. Daardoor sparen wij boodschappengeld uit." Borg: „Kliswortel, brandnetel, trilzwam..." Anna: „Ik zou het geweldig vin den als je er een bedrijfje in be gint." Borg: „Daar steekt mijn maat schappijkritische kant de kop op. Ik heb geen zin om mensen te bedriegen door ze geld te vragen voor kennisoverdracht." Anna: „Het zou toch fijn zijn als jij jezelf uiteindelijk kunt bedrui pen. Misschien wil ik zelf wel een bedrijf opzetten dat kunst maakt uit recyclebare spullen. Ik wil ook vaker muziek maken. Graag zelfs. Gratis, maar ook voor geld." Borg: „Als wij samen genoeg leefruimte zouden hebben, waar hebben we dan nog geld voor nodig? Mensen die héél rijk zijn, kopen grond of gaan op vakantie in de natuur." Anna: „Dat is toch leuk?" Borg: „Ik wil van de natuur leven, maar zonder er geld vor nodig te hebben." Anna: „Ik zou het leuk vinden als we een bedrijfje beginnen. Waarin we bijvoorbeeld work shops combineren met wande lingen langs eetbare planten, inclusief de bereiding van een maaltijd in een bos. Borg is daar supergoed in! Ik heb een kinderboek ge schreven en geïllustreerd dat dit jaar hopelijk wordt gepubli ceerd. Eind 2019 wil ik drie boeken hebben gepubliceerd. Liefst internationaal. Ik verkoop prenten, maar ik geef ze ook vaak weg. Schmin ken doe ik ook, soms voor geld. Het lijkt me leuk vaker muur schilderingen te maken. Ik heb op twee kunstacademies geze ten." Borg: „Ik heb geen school af gemaakt, ik heb dyslexie en ben gediagnosticeerd met PDD- NOS. Officieel woon ik nog steeds bij mijn ouders, maar ik leef sinds anderhalfjaar samen met Anna." Anna: „Dat gaat prima, ook al is mijn studio maar 25 vier kante meter. We zoeken andere woonruimte. We komen prima rond, we zijn niet arm en heb ben geen schulden. Borg heeft mijn studieschuld afbetaald." Borg: „Duizend euro, die had ik gespaard." Anna: „Kleren rouleren we bij 'IK GEBRUIK GEEN MAKE-UPOF DEODORANT de weg- geefwinkel en mijn haar knip en scheer ik zelf of laat ik door vrienden doen. Borg knipt zijn haar niet. Ik gebruik geen make-up of deo dorant. Ik weet niet wat ik met luchtjes moet die ik ooit cadeau heb gekregen." Borg: „Weggeven! Ik zie het leven als één grote weggeef- winkel." Anna: „Ik vind het heel oké, zoals Borg denkt. Ik denk dat hij een goede vader zou zijn." Borg: „Dank je. Wil je zeggen dat...?" Anna: „Nee. Bovendien: dat gaat niemand wat aan. Wie weet wil ik wel een kind adopteren." Borg: „Wat heb je ondertussen een mooie tekening gemaakt! Ik hou van Anna's tekeningen. Ik hou van Anna." Anna: „En ik hou van Borg, en ik hou van zijn paddenstoelen kennis." <1 magazine 19 Tekst EDITH ANDRIESSE Foto JOOST HOVING Anna Sikkema (27) Artiest en muzikant met als bijverdien ste fietskoerier Borg Ottema (31) Wereldverbeteraar Gezamenlijk netto-inkomen: Anna: mijn tatoe age. Dat geld en dat lege plekje huid zou ik graag terug willen Borg: een Perma- cultuurcursus. De 'opleiding' kostte €1700 en bestond uit maar twaalf les sen Anna: dwarsfluit Borg: caravan - als het lukt ergens een plek te vinden waar hij mag staan, over nachten we daar Borg: „Ik El Ook meedoen? Mail naar geldengeluk@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 147