In de 'berenstad' gaat het om winnen Lopendebandproza met lijst aan thema's Lees mee met de boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies FREDRIK BACKMAN Björnstad, een kleine Zweedse stad, diep in het bos, is een groot deel van het jaar bedekt onder sneeuw. De jongens en mannen in deze uithoek houden zich bezig met ijshockey. Want 'op ijs hockey na is er in deze stad weinig om van te houden.' De meisjes en vrouwen leven in het verlengde van de jongens en de mannen. Er is geen keus. Het is een mannen wereld. Het gaat in Björn stad ('Berenstad') om de strijd. Om winnen, pijn verbijten, competitie. De groep boven het individu. Fredrik Backman (Stock holm, 1981) werd bekend met Een man die Ove heet, een internationale best seller uit 2012. In Björn stad, zijn zevende boek, wrijft hij de boodschap er weinig subtiel in. Dat heeft een functie, blijkt halverwege als zich een drama tussen twee pubers afspeelt op een uit de hand gelopen feestje. De tragische gebeurtenis is een direct uitvloeisel van de geschetste macho mentaliteit. Backman maakt duidelijk hoe hard seksueel grens overschrijdend gedrag erin hakt. Zeker als het slachtoffer de schuld in de schoenen krijgt gescho ven. Pijnlijk actueel. Alleen daarom al zou ik zeggen: lees deze roman. (Q: €22,50) Een lijk in een auto werkt als katalysator op twee middelbare acade mici en een piepjonge vluchtelinge: ze lozen hun vondst, vertellen onder weg hun verhalen en ver warmen zich aan elkaar. Isabel Allende rakelt in De winter voorbij (Wereld bibliotheek, €20) een waslijst aan thema's op: politieke misstanden, armoede, terrorisme, militair en seksueel ge weld in liefst drie Zuid- Amerikaanse landen, trauma's en uitbuiting van vluchtelingen, de pijn van ouder worden, rouw, schuld, maar ook ver geving, genezing en een tweede kans op leven en liefde, inclusief huisdie ren en een scheutje mys tiek. Dit boek kent voor elk wat wils en valt goed te verkopen, maar is naar geestig routineus. lezen Ruud Roodhorst: Ze zullen denken dat we engelen zijn van Bert Natter - nieuwsgierig geworden na Jerry Goossens' lovende woorden in het magazine van vorige week. Ellen den Hollander: De alleseter van Joël Broekaert - verbazingwekkende verhalen over voeding. Björnstad roman Inge van den Blink De winter voorbij Genre Esther Wils 161 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 144