'Dat ik op een man zou vallen had ik nooit gedacht' HIJ KWAM LOPEN OP MIJN WERKPLEK Die van mij Van huis uit moest Hanna (61) niets hebben van de militaire wereld. Tot ze Jo (63) ontmoette op een gala van Defensie. k ben opgevoed door een moeder met een gebroken geweertje op haar revers. Een socialiste van het eerste uur, die mij het pacifisme met de paplepel heeft in gegoten. Dus toen ik elf jaar geleden verliefd werd op een militair, was dat wel wennen voor de familie. 'O, dus nu ga je met je spot naar bed', zei mijn schoonzus. 'Datgene waar je altijd op hebt afgege ven'. Zelf had ik ook nooit gedacht dat ik zou vallen op iemand uit het leger. Ik leerde Jo kennen via een vriendin die met een officier getrouwd was. Zij nodigden mij uit voor een gala van Defensie, zo'n plek waar ik anders nooit zou komen en waar ik ook niks mee had. Ik was net 50 gewor den, sinds tien jaar gescheiden, mijn kin deren waren het huis uit - ik had wel zin in iets nieuws. Bovendien had ik mezelf voor mijn verjaardag een prachtige cocktailjurk cadeau gedaan, dus dit was een goede gelegenheid om die aan te trekken. Het gala was een voor mij onbekende wereld van formele omgangsvormen en hiërarchische verhoudingen. Ik zag heren in uniform met glimmend gepoetste schoenen, en dames die aan de arm van hun man over de rode loper schreden. Geen idee wat er van me werd verwacht, maar Jo stak - heel onconventioneel - zijn arm door de mijne en loodste me het diner dansant binnen. Wat een leuke man, dacht ik. De rest van de avond heb ben we gepraat en gedanst, al liet ik me niet door hem leiden en bezorgde ik hem een lamme arm. Jo was niet het soort man dat ik me bij een militair had voorgesteld. Hij gedroeg zich niet macho, had humor, sprak zijn generaal tegen, trok mij weg bij een tafel saaie officieren en toonde interesse in mijn werk met mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Hij stond open voor ervaringen die buiten zijn belevingswereld vielen. Toen we eenmaal samenwoonden en hij met pensioen was, is Jo zelfs stage gaan lopen op mijn werkplek. Er ging een universum aan empathie, creativiteit en tolerantie voor hem open. Ander zijds heb ik, als linksig persoon, dankzij Jo een andere kijk op Defensie gekregen. Wat je verder ook van militaire missies vindt, de mannen die worden uitgezon den, doen dat met de goede intenties. Alleen moet Jo niet bij mij aankomen met zijn Telegraafmening over 'buiten landers', die hij mede baseert op zijn er varingen als uitgezonden militair. Als het gesprek daarop komt en hij gaat generali seren, schieten we nog weieens in de emotie. Dat hij rechts stemt, vind ik geen enkel probleem, maar ik ben allergisch voor uitspraken als 'de meeste criminelen zijn Marokkaan'. Door Jo een abonnement op Het Financieele Dagblad te geven, heb ik er wat aan proberen te doen: weliswaar een rechtse krant, maar wel een die zich baseert op feiten. Dat waardeert Jo, al hij ergert zich ook aan mijn genuanceerde opinies. Dat rap per Boef vrouwen hoeren noemt, is wat mij betreft niet typisch iets wat je van een moslim kunt verwachten - en dat vindt Jo dan weer onbegrijpelijk. Toch was het juist mijn afwijkende mening waar hij destijds verliefd op werd, zegt hij altijd. Hij heeft me gekozen omdat ik onafhankelijk ben, geen volger, maar een zelfstandig mens. Ik viel op hem omdat hij, ondanks het feit dat hij is ingebed in het defensieleven, toch auto noom is. En zó verschillend zijn onze wereldbeelden nu ook weer niet, anders was het natuurlijk niet te doen. Zolang we ons niet ingraven in ons eigen gelijk, hebben we samen een heer lijk leven." <1 magazine 15 uit het leger Tek st PAM VAN DER VEEN E Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 143