JA MAAR STEVE, WAT WIL JE DAN? IK SNAP HEM NIET ZO GOED Column In het kielzog van zijn grote zoon Yann, komen er nog meer onverwachte gasten Egbert Jans huis binnen. II ij is belangrijk voor mij", zegt I mijn zoon. „Wij zijn heel in- I tiem." Hij doucht zelfs met I hem, heerlijk vindt Steve dat. I Na anderhalfjaar komt Yann (22) weer bij me wonen, weet ik sinds kort. Daar zit nogal wat aan vast - het dringt steeds beter tot me door, terwijl de dag van de fysieke verhuizing onher roepelijk nadert. Steve bijvoorbeeld. Die zo belangrijk is voor hem. Steve heb ik tot op heden buiten de deur weten te houden. Een paar maanden nadat Yann vanuit mijn dorpswoning naar de stad was verhuisd belde hij op. „Jij wilt toch wel iets goeds doen voor een dier?" Dieren - dan ben ik op het sentimen tele af. Ik stop ze vol eten, leg ze in de watten, laat de verwarming aan (ook als ik weg ben). Tegelijkertijd moet ik weinig hebben van natte neuzen, nagelteentjes die je schoot bepotelen, haren op de bank, gehijg, tongen, drollen, haarballen. Ik ben ongeschikt als verzorger. 'Jij wilt toch wel iets goeds doen voor een dier', klinkt als manipulatie van de zuiverste soort. De beheerder van zijn antikraakpand verbood huisdieren en nu moest Steve weg. Alles, werkelijk alles geprobeerd, niemand echt niemand wilde het dier tijdelijk opnemen. Ik was zijn laatste hoop. „Anders zet ik 'm maar op straat." Kleine Steve heeft zachtmoedige bruine ogen en twee aandoenlijk lange oren, die hij soms plat legt en dan heeft- ie een gestroomlijnd front, als een hoge snelheidstrein. Het ontroerendste konijn dat ik ooit heb gezien. Maar ik wil geen konijn. Mijn 'nee' schokte mijn kind, zijn wan hoop heb ik getrotseerd. Gek genoeg vond hij daarna toch vrij snel onderdak voor de intieme vriend. En nu komt Steve alsnog. „Maar pap, jij hebt er geen omkijken naar. Ik zorg voor eten, ik maak de kooi schoon. Ik houd hem op m'n kamer." Twee weken later. In mijn woonkeuken zit Steve, oren plat, wit met een paar beige vlekken. In zijn kooi zetelt hij bovenop een houten plateautje waardoor zijn gestroomlijnde schedel de spijlen raakt. Als ik ijsbergsla naast hem neerleg kijkt hij walgend de andere kant op. Loop ik weg en kijk ik bij verrassing om, dan zit hij ervan te peuzelen. Ik snap hem gewoon niet zo goed. Til ik de bovenkant van de kooi om bewegingsruimte te geven, dan komt er geen reactie: hij wil die gladde tegels niet op. Ja maar Steve, wat wil je dan? Zoon is in geen velden of wegen te bekennen, dus voorlopig kan Steve ook naar z'n douchebeurten fluiten. 41 (Wordt vervolgd.) O J2 O) O Steue Egbert Jan Riethof vervangt Monica Beek Egbert Jan Riethof (63) is journalist en vader van Yann en Fenna. Reageren? magazine@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 135