Esmee Visser was misschien wel dé verrassing van het olympisch kwalificatie toernooi (OKT), waar ze een ticket voor de Spelen verdiende. De 22-jarige schaatsster groeide op bij ijsclub Nut&Vermaak in Leimuiden, waar Bob de Jong ook begon. Esmee Visser en haar club Nut&Vermaak: Met Bob de Jong in 2010, haar eerste wedstrijd in Haarlem, als districtskampioen, met de jeugd van de club en gehul digd door Yvonne van Gennip. Visser met EK-goud in Kolomna Esmee Visserweet het nog goed. Hoe de leden van Nut&Vermaak in het clubhuis in Leimuiden samendrom den als hün Bob de Jong een olympische afstand schaats te. Hoe intens ze zijn rit beleefden, hoe ze over hem praatten. 'Als fans, maar óók als een soort familie. Dit is een hechte club, iedereen is heel erg met elkaar begaan. De wetenschap dat nu hetzelfde voor mij zal gebeuren, dat is écht gaaf.' Visser (22) komt niet uit Leimuiden, maar uit hetio kilo meter verderop gelegen Beinsdorp. Haarvaderschreef haar in bij Nut&Vermaak, omdat ijsclub Haarlem op dat momenteen ledenstop kende. Esmee leerde schaatsen op een schapenweilandje dat 's winters'nat wordt gelegd'. Haarband met de vereniging is sterk. Nog altijd organiseert ze evenementen voor de jeugdcommissie van de club. Al schiet dat er de laatste tijd wel bij in door haar wedstrijd- en trainingsprogramma. 'Ik heb hetzo druk.' TROTS De banner op het'Bob de Jong-clubhuis' is alvast aan gepast, in afwachting van wat komen gaat. Onder een opsomming van de olympische prestaties van haar in 2016 gestopte 'voorganger' is toegevoegd: 'PyeongChang 2018- Esmee Visser'. De nieuwste trots van de vereniging. Enkele leden zullen vrijdag dei6de zelfs haar race in Zuid-Korea bijwonen. Ook Bob de Jong ziet het zo. 'Hij noemt me zijn opvol ger,' lacht Visser. 'Zeker het laatste jaar hebben we veel contact. Zegt-ie: 'Als je vragen hebt, kan je altijd bij mij terecht'. Bob is nu coach in Zuid-Korea. Hij vertelt me hoe het daar is, geeft adviezen hoe ik met dingen om kan gaan. En ik mag zijn fietskoffer lenen.' Het is toeval, denkt ze, dat de parels van Nut&Vermaak twee ultieme stayers zijn. Schaatsers van de lange adem. Hij won vier olympische medailles op de 10 kilometer, de langste afstand bij de mannen: twee bronzen, één zilveren en één gouden. Zij kwam dit jaar, voor de leek uit het niets, opzetten op de 5000 meter: de maximale afstand bij de vrouwen. STAPJE SNELLER Erzit nog veel rek in Esmee, kun je zeggen. 'Ik heb tot best wel laat bij mijn ijsclub getraind. Daar kreeg ik goede aandacht hoor, ze hebben me veel geleerd. Ik ben enorm ver gekomen door mijn eerste trainers, ze hebben me zó geholpen. Maar vanaf het moment dat ik bij de selectie zat, is het nog een stapje sneller gegaan. Omdat erdaarnu eenmaal meertijd en geld is.' Het leverde haar via het OKT dus een olympisch ticket op, sneller dan zij zelf had verwacht. 'Wanneerzijn de Spelen eigenlijk?', vroeg ze haartrainer Remmelt Eldering na kwalificatie. En ook nu houdt ze de verwachtingen voorzichzelf laag. Een olympische medaille? 'Daar ben ik niet mee bezig. En daar wil ik ook niet mee bezig zijn. Ik snap de verwachtingen in Nederland, en ikwil niemand teleurstellen. Maar ik ben zelf nietteleurgesteld, wanneer ik niet op het podium eindig. Ik heb al dingen bereikt die ik voor dit seizoen niet voor mogelijk had gehouden.' 8)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123