'Bijna zo mooi als De Tocht' De 10 km van... Lindsey Vonn (33) VS, alpineskiën Yuzuru Hanyu (23) Japan, kunstrijden Kamil Stoch (3u) Polen, schansspringen Marit Bjorgen (37) Noorwegen, langlaufen Laura Dahlmeier (24) Duitsland, biatlon Felix Loch (28) Duitsland, rodelen Jorrit Bergsma (32) Olympisch kampioen in Sotsji 2014 (eindtijd 12.4445) Hij won in anderhalve week tijd alle vier de wedstrijden van de Vierschansentournee. En hij is ook nog eens de rege rend olympisch kampioen op de grote en de kleine schans. Kamil Stoch zal ook in Zuid- Korea de torenhoge favoriet zijn. Zelf zegt hij: „Ik ben ook maar een menselijk wezen, geen machine." Hij is de regerend wereld- en olym pisch kampioen en houder van alle puntenrecords (korte kür, vrije kür en totaalscore). Toch is heel Japan al maanden bezorgd om Yuzuru Hanyu, sinds de kunstschaatskam pioen in november tijdens een trai ning zijn enkel blesseerde. Zijn rentree in januari werd uitgesteld, en pas in Pyeongchang zal hij zijn eerste wedstrijd weer schaatsen. Geen ideale voorbereiding voor de man die als 19-jarige in Sotsji de wereld aan zijn voeten kreeg. Lindsey Vonn was er, als 17- jarige, al bij in 2002. Nu is ze 33 en maakt ze zich op voor haar laatste olympische toernooi. Ze won alles wat er te winnen viel, waaronder goud op de afdaling in Vancouver 2010, en groeide uit tot een sporticoon, maar kende ook veel pech. Niet meer zo overheersend als in haar hoogtijdagen, maar dit seizoen wel alweer goed voor wereldbekersucces. Met tien medailles, waarvan zes gouden, is Marit Bjorgen de succesvolste vrouwelijke win- terolympiër aller tijden. Nog twee keer goud en ze evenaart haar landgenoten Ole Einar Bjorndalen en Björn Daehlie. Bjorgen, die twee jaar geleden moeder werd, heeft vrij spel: Bjorndalen (44) slaagde er op de biatlon niet in zich te kwali ficeren voor Pyeongchang. De nieuwe ster van de biatlon zou we ieens de succesvolste vrouw van de Win terspelen kunnen worden. Vorig jaar was ze sensationeel sterk op de WK met goud op vijf van de zes disciplines. Het is dan ook niet de vraag óf Laura Dahlmeier raak schiet in Pyeongchang, maar hoe vaak. Niemand gaat zo snel op zijn rug naar beneden als hij. Met een topsnelheid van 153,98 km/u is hij hou der van het wereldrecord. Felix Loch werd (in 2008) op zijn achttiende al we reldkampioen en op zijn twintigste olympisch kam pioen. Hij prolongeerde die titel in 2014 in Sotsji en is nu klaar voor zijn trilogie. Zou je je gouden medaille willen inrui len voor een overwinning in De Tocht der Tochten? De vraag kwam net nadat Jorrit Bergsma de zevende Ne derlandse olympisch kampioen op de 10 kilometer was geworden, na Ard Schenk, Piet Kleine, Bart Veldkamp, Gianni Romme, Jochem Uytdehaage en Bob de Jong. Een brede grijns ver scheen op zijn gezicht. „Als Fries en als marathonschaatser is de Elfste dentocht het ultieme", antwoordde hij. „Maar deze zege komt dicht in de buurt." Bergsma startte in Sotsji in de voor laatste rit tegen Bart Swings. Onver stoorbaar gleed hij naar een wereldrecord op een laaglandbaan. Sven Kramer viel aan in de slotrit, maar beet zich stuk op die supertijd. „Het was zenuwslopend", herinnerde Bergsma zich. „Toen de bel voor de laatste ronde ging, wist ik dat ik hem had." Inmiddels zijn we vier jaar verder. Op het olympisch kwalificatietoernooi eind december plaatste Jorrit Berg sma zich, achter Sven Kramer, als tweede voor de 10 kilometer. Kramer is opnieuw de grote favoriet, Berg sma opnieuw de outsider, een uit gangspositie die hem al eerder onverwacht succes bracht. Want, zoals hij zei na het OKT: „De 10 kilo meter ligt mij gewoon heel goed." van de Spelen Pyeongchang 2018 137

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101