Mikaola Shiffrin (22) VS, alpineskiën Marcel Hirscher (28 Oostenrijk, alpineskiën TessaVirtue& ScottMoir(28&33 Canada, kunstrijden Ireen Wüst (31) Nederland, schaatsen c 10 Blikvangers De Winterspelen zijn natuurlijk meer dan schaatsen en shorttracken alleen. Dit zijn de 10 grote sterren in Pyeongchang. :am- Ze was 17 toen ze wereldkam pioene op de slalom werd, in 2013, en verloor sindsdien geen enkel groot kam pioenschap meer. Mikaela Shiffrin prolongeerde haar wereldtitel in 2015 en in 2017 en veroverde tussendoor olym pisch goud in Sotsji. Dit seizoen wint ze vrijwel elke wereld bekerwedstrijd waar ze aan meedoet, soms met marges van meer dan anderhalve se conde. In december won ze in Lake Louise zelfs (voor het eerst) de afdaling. Na haar historische goud in Sotsji droomde ze hardop over het winnen van vijf medailles in Pyeongchang. Dat zal iets te veel gevraagd zijn, maar wees niet verbaasd als Mi kaela Shiffrin deze maand dichtbij komt, want alles wat ze aanraakt ver andert in goud. Vier jaar geleden, na de Spelen van Sotsji, stopten Tessa Virtue en Scott Moir ermee. Het Canadese ijsdanspaar, olympisch kampioen in eigen land in 2010, kwam twee jaar later terug op dat besluit. „De ge dachte aan de Spelen van 2018, en dat wij daar niet bij zouden zijn terwijl we nog een kans zouden hebben, zat ons gewoon niet lekker", verklaarde Virtue. Ze be kroonden hun onverwachte comeback vorig seizoen door alle wedstrijden te win nen waaraan ze deelnamen, waaronder het WK. Canada wees ze prompt aan als vlag gendragers in Pyeongchang. Ze gaat op voor haar vierde Spelen en pakte tot nu toe elke editie goud: op de 3000 meter in 2006, de 1500 meter in 2010 en de 3000 meter en de ploegenachter- volging in 2014. Met haar acht olympi sche medailles is ze Nederlands succesvolste olympiër (Zomerspelen meegerekend). Op de ranglijst aller tijden van de Winterspelen, aangevoerd door Ole Einar Bjorndalen, staat ze vijftiende. Nog één keer goud en Irene Karlijn Wüst uit Goirle komt de eeuwige top-10 bin nen. Ze krijgt vier kansen, op de 1000, 1500 en 3000 meter en de ploegenachter- volging. Dit seizoen verloopt verre van vlekkeloos, maar talent en karakter heb ben haar al vaker ver gebracht - heel ver. Hij trekt zijn Oranje-shirt aan wanneer het Nederlands elftal een belangrijke wedstrijd speelt. Hij praat prima Ne derlands (met een Duits accent). Hij bezoekt af en toe zijn familie in Den Haag en geniet daar van de rust, want in eigen land kan hij niet meer onge stoord over straat. Marcel Hirscher, zoon van een Nederlandse moeder, is een ster in alle landen waar skiën een grote sport is. Hij is regerend wereld kampioen op de slalom en de reuzen slalom en werd vorig jaar de eerste man die zes keer op rij de wereldbeker over all won. In Sotsji bleef hij in 2014 ste ken op olympisch zilver. Na vier superieure seizoenen op de slalom telt in Pyeongchang nu alleen nog goud - met een oranje randje. De 10 grote sterren Tekst Sven Remijnsen FOTO'S AFP, ANR AR EPA, GETTY IMAGES, PIM RAS, PHOTO NEWS 361 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100