Minister draait verpleeghuizen duimschroeven aan Zomertijd blijft voorlopig bestaan 9 Twee van mijn kinderen gingen naar hetvmbo. Het is gewoon prachtig onderwijs bereikt. Dat zit tussen de oren van de samenleving, óók in onderwijs zelf. Al waren er toen ook docenten die ner gens anders wilden werken dan in het beroepsonderwijs." „Ik ga ze dat recht niet ontzeggen. Het zit niet in mijn hoofd om de mavo terug te brengen, maar scholen mo gen de naam gebruiken. Al zou ik willen zeggen: het valt of staat niet met de naam, een bordje op de deur, maar met wat er in de school gebeurt. Dit is niet een soort vergaarbak van kinderen die niet naar havo of vwo kunnen, en dus maar naar het vmbo moeten. Dit is voor heel veel kinderen de ideale vorm van onderwijs. En je hebt ook mogelijkheden om je verder te ontwikkelen. Er zullen kinderen zijn die nog een aantal jaren mbo doen en dan aan het werk gaan. Er zullen andere kinderen zijn die zich nog verder ontwikkelen via mbo en havo in het hbo. Dat is voor ieder kind verschillend, maar dit is niet een soort restonderwijs." „Onze samenleving schreeuwt om jongeren die praktisch gevormd een plekje in de samenleving kunnen in nemen. Daar moeten ouders in worden meegenomen. We moeten ze ook aanspreken, duidelijk maken dat het echt geen minpuntje is als een kind naar het vmbo gaat. Het mooie is dat je zelfs ziet dat kinderen al op heel jonge leeftijd door bedrijven worden gespot. Dat zegt ook iets: soms zijn het de gouden handjes die nodig zijn voor de toekomst. Met name in de techniek, maar ook in de zorg. En denk aan het onderwijs, waar we onderwijsassis tenten hard nodig hebben." „We investeren too miljoen euro structureel, vooral in technisch vmbo. Dat is heel veel geld. Ik ga dat niet ver dund over alle scholen uitstrooien, door het aan de algemene middelen toe te voegen. Ik wil - samen met het vmbo, mbo en bedrijfsleven - plan nen maken en dan kijken waar het nodig is. Voor sommige scholen kan dat een upgrade van de apparatuur betekenen, in sommige regio's een nieuw technisch vmbo zodat de kin deren er op de fiets kunnen komen." „Dat zit een beetje in de mens, we denken altijd iemand te kunnen vinden die het nog wel goedkoper kan doen. Maar als je de vakkrachten langs krijgt, merkt iedereen dat het niet simpel is." Slob vertelt over de warmtepomp die hij recent thuis in Zwolle liet installeren, nadat hij het aantal zonnepanelen op zijn dak had uitgebreid - nog vóór hij in het 'groenste kabinet ooit' stapte, bena drukt hij. Maar toen moest die warm tepomp nog wel worden aangesloten op de thermostaat. „Ik zal eerlijk zeggen: ik kan best wel iets, maar ik ben niet overdreven han dig - mijn vrouw gaat lachen als ze me dit zou horen zeggen - ik kan best huis-, tuin- en keukendingen doen. Maar hier moet je echt vakkennis voor hebben. Dus dan komt er zo'n vak mannetje aanrijden in zo'n busje. En die staat zo eens even te kijken en begint dan hoppatee bam bam bam - wilt u even meekijken meneer? - en dan heeft-ie alles afgesteld." „Stress onder leerlingen is een onder werp dat nog niet veel is benoemd, maar het is echt iets om aandacht voor te hebben - ook voor mij als minister. We hebben het altijd over werkdruk bij leraren, maar er is ook nog een andere kant. Ik laat examenstress meenemen in een groter onderwijs onderzoek. Maar het speelt ook mee bij de schoolkeuze. Als een kind op school op een niveau zit waarbij er voortdurend een enorme druk op zit, zo van: 'Het is veel te moeilijk, ik kan het eigenlijk niet, maar ja, mijn ou dersdaar kan een kind echt onder bezwijken. Als je zelf advocaat bent, is het prachtig als je zoon ook rechten gaat studeren. Maar je moet niet je ei gen idealen opleggen op een manier dat het verstikkend gaat werken. Ik vond het als historicus ook jammer dat mijn kinderen geen geschiedenis in hun pakket namen, maar dat is wel hun éigen keuze. Wanneer je als ouder je kind omhoog gaat drukken - je móet naar de havo - daar wordt je kind niet gelukkig van. Als ouder wil je toch dat je kind gelukkig is? Ik kan alleen maar uit eigen ervaring spreken: het geluk van het kind is ook het geluk van de ouders." „Absoluut, dat durf ik met de hand op mijn hart te zeggen. Je moet bin nen de mogelijkheden van het kind kijken, mits ze hun volledige inzet hebben gegeven. Als oud-docent en minister wil ik ook tegenwicht geven aan dat idee dat het altijd maar hoger moet. De roep om praktisch geschoolde mensen wordt alleen maar groter. Ik sprak net een jongen en die zei heel trots tegen me: 'Ik weet dat er straks werk voor me is.' De jon geren hier zijn zeer gewild. Het is geen bezigheidstherapie wat ze aan het doen zijn." Daarvoor waarschuwde zorgminis- ter Hugo de Jonge gisteravond in een brief aan de Tweede Kamer over de kwaliteit van verpleeghui zen. „Dit stimuleert dat de verplee ghuizen zoveel mogelijk vaart ma ken bij het op orde brengen van hun personeelssamenstelling en het verbeteren van hun zorg", schrijft hij. Bij het regeerakkoord werd flink wat extra geld geregeld om de kwa liteit van de verpleeghuiszorg op te krikken. De bedragen lopen de ko mende jaren geleidelijk op van 435 miljoen euro in 2018 tot 2,1 miljard euro op vaste basis. Het is de be doeling dat er jaarlijks zo'n tiendui zend zorgmedewerkers (7.000 fte) bij komen. De zak geld voor ver pleeghuizen wordt verdeeld op ba sis van de best presterende instel lingen. Tandje bijzetten Minder goed presterende instellin gen zullen dus een tandje bij moe ten zetten en efficiënter moeten gaan werken, stelt De Jonge. „In stellingen die verpleeghuiszorg le veren, staan de komende jaren voor een aanzienlijke opgave. De kwali teit van de zorg moet zichtbaar en merkbaar beter. Op alle locaties waar verpleeghuiszorg wordt gele verd, moeten concrete stappen worden gezet om de zorg en aan dacht voor kwetsbare ouderen op het niveau te brengen." Aannames onjuist De minister reageerde nog op een bericht, eerder deze week, van Ac- tiz (de brancheorganisatie van zorgondernemers). Die club meldde dat er jaarlijks 322.000 ou deren onnodig in een ziekenhuis bed belanden na een bezoek aan de spoedeisende hulp (SEH). Volgens De Jonge wordt gebruik gemaakt van cijfers uit 2015 en 2016, waardoor de extra investeringen die het ministerie sindsdien gedaan heeft op de eerstelijnszorg (behan deling door de huisarts, tandarts, fysiotherapeut, maatschappelijk werker of wijkverpleegkundi ge) nog niet meegenomen zijn. En: „Een aantal andere aannames in dit onderzoek is onjuist." De Jonge zegt wel: „Het signaal dat er een toenemende drukte op de SEH is, die wellicht voorkomen kan worden door zorg op de juiste plek te leveren, herken ik en geef ik ook alle aandacht." BRUSSEL De zomertijd blijft voorlopig bestaan. Het Europees parlement stemde gisteren over het wel of niet blijven verzetten van de klok. De Europese com missie wordt gevraagd onder zoek te doen naar de voor- en nadelen. Er werd gestemd over twee moties: de ene riep de Europese commissie op om met een af- schafvoorstel te komen, de an dere ging over een onderzoek naar de gevolgen van de afschaf fing van de zomertijd. De tweede motie is aangenomen. De initiatiefnemers van de af schaffing van de zomertijd, on der wie CD A-Europarlementa riër Annie Schreier-Pierik, vin den dat de zomertijd achter haald is. Bovendien zou de tijd- wissel de biologische klok van mens en dier ernstig ontrege len. Koeien zouden minder De eerste stap is nu gezet, daar ben ik heel tevreden mee melk geven, kinderen zouden slaapproblemen hebben en ou dere mensen raken volledig in de war door de aangepaste klok. „Een klein stapje in de lange weg om het klokverzetten in de EU te stoppen", noemt Schrei- jer-Pierik het besluit. „Ik weet zeker dat actiegroepen, regerin gen en Europarlementsleden aan de weg blijven timmeren om afschaffing te bereiken. Het is in het belang van zoveel ge zinnen en kinderen die node loos last hebben van deze ver plichting!" Een van deze actiegroepen is Stop de Zomertijd van Anouk Verhaaff. Zij opende een petitie en kreeg in mum van tijd ruim 50.000 handtekeningen. Ver haaff zet zich al jaren in voor het afschaffen van het klokverzet ten. „Ik ga niet op de bank zit ten en klagen. Ik ga wat doen. De eerste stap is nu gezet, en daar ben ik heel tevreden mee." Een beetje laf vindt Verhaaff de motie wel, want 'er is al zo veel onderzoek gedaan. Er is al meer dan genoeg informatie.' Ook Schreier-Pierik noemde het doen van nog meer onder zoek gisteren eigenlijk niet no dig. vrijdag 9 februari 2018 GO -Arie Slob Deze school heeft de naam mavo teruggebracht. Ouders vroegen naar de mavo, ze wisten niet dat de theoretische leerweg van het vmbo de opvolger is. Dat imago blijft dus een rol spelen. U kunt dat wel zeggen, maar het zit blijkbaar niet tussen de oren van de ouders. Toch daalt het aantal leerlingen dat naar het vmbo gaat, voor een deel door bevolkingskrimp. Wat doet u daar aan? U heeft het over vakmanschap. We vinden het bijna normaal als een advocaat 300 euro per uur vraagt, maar als de loodgieter 60 euro rekent, vinden we dat veel. Hoe verklaart u dat? Veel mensen zullen het daarmee eens zijn, maar denken tegelijker tijd: niet mijn eigen kind. Uw twee kinderen die op het vmbo begonnen, eindigden op het hbo. Toch weer hoger. Was u net zo trots op ze geweest als ze na het mbo waren gestopt? Deze krant liep een week mee in het vmbo, morgen is de reportage daar over te lezen. De extra zak geld die verpleeg huizen krijgen om te investeren in voldoende opgeleid personeel én betere kwaliteit van zorg, moet daarvoor ook worden ge bruikt. Geld dat overblijft kan vanaf komend jaar worden te ruggevorderd. Edwin van der Aa Den Haag -Anouk Verhaaff, actiegroep Sop de Zomertijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9