s Rijdende stembus achtervolgt kiezers Clavis investeert fors in renovatie woningen Zuiderpark Terneuzen 7 TEKORT INWONERS KUSTDORPEN SNAKKEN NAAR STARTERSWONINGEN Inwoners vanWest- Zeeuws-Vlaamse kustdorpen signaleren dat er te weinig betaalbare woningen zijn. De woningmarkt moet veranderen, maar hoe dan? B: ordjes 'te koop' staan er genoeg in Cad- zand, Groede, Re- Itranchement, Schoondijke of Nieuwvliet. Maar niet tegen star- tersprijzen. Dat is ook het geval in Zuidzande, waar Jody en Claudia Voswijk en Emmy Tea- gue samen met hun kinderen een wandeling maken. „Ik zou niets onder de twee ton kunnen opnoemen, dat hier te koop staat", zegt Jody. „De prijzen zijn sinds het afschaffen van het ver bod op tweede woningen flink gestegen. Een klein huisje kost al vierenhalve ton." Jody zit bij de dorpsraad van Zuidzande kent de verhalen van mensen die graag in het dorp zouden willen Mijn andere dochter wilde ook in Groede komen wonen, maar dat gaat gewoon niet wonen, maar niets konden vin den. „Zelfs het vinden van een huurwoning is lastig en er ver dwijnen er nog een aantal ook", zegt zijn vrouw Claudia. „Als onze kinderen later hier willen gaan wonen, wordt dat heel moeilijk." In Groede wandelen Esther van de Luijster en haar dochter PITTIG Anne Martens. Ook zij kennen de problematiek van het tekort aan starterswoningen. „De hui zen worden steeds duurder. We hebben geluk dat we al een eigen huis hebben", zegt Esther. Anne wilde ook in Groede blijven wo nen en kon intrekken bij haar partner die er al een huis had. „Anders was het niet gelukt", zegt ze. Esther beaamt dat: „Mijn andere dochter wilde ook in Groede komen wonen, maar dat gaat gewoon niet. De jeugd wil wel terugkomen, maar het is moeilijk. Soms lukt het via via, als je hoort dat er iemand gaat verhuizen." Oplossing Er is een oplossing voorhanden, denken Esther en Anne. „Het af schaffen van het tweedewonin- genverbod terugdraaien." TERNEUZEN Het moet kiezers zo gemakkelijk mogelijk worden ge maakt om te stemmen, vindt de ge meente Terneuzen. De gemeente zet daarom bij de raadsverkiezingen op 21 maart let terlijk een stembus in. Het gaat om een mobiel stembureau in de vorm van een touringcar. Werk is geen excuus om niet te stemmen: de stembus komt zelf naar de grootste werkgevers. Behalve met een bus trekt ook een pop-up stembureau door de ge meente. Dit tijdelijk stembureau wordt op verkiezingsdag drie keer voor enkele uren opgebouwd. De stembus staat eerst bij Det- hon aan de Haarmanweg in Ter- neuzen (7.45 uur tot 10.00 uur) en rijdt daarna naar Scalda (Zelden- rustlaan, 10.30 uur tot 11.30 uur) en Yara (Industrieweg bij Sluiskil, 12.30 uur tot 14.00 uur). Daarna wordt Dow aangedaan (Poort 1,14.30 uur tot 18.00 uur) en tenslotte de par keerplaats van ziekenhuis Zorg- Saam (19.00 uur tot 20.30 uur). Het pop-up stembureau is op 21 maart te vinden in buurthuis 't Hoeksken in Overslag (7.30 tot 11.30 uur), daarna in De Redoute in Sas van Gent (12.30 uur en 16.30 uur) en tenslotte in Zandstraat, in centrum De Straete (17.00 uur tot 21.00 uur). De huizen krijgen onder meer spouwmuurisolatie, extra dakiso latie, nieuwe kozijnen met extra hoog rendement-beglazing en minimaal zes zonnepanelen per woning. De investering per wo ning bedraagt bijna 35.000 euro. Het merendeel van de wonin gen, die rond 1960 zijn gebouwd, hebben nu een energielabel C. Na de ingreep, die in de loop van dit jaar moet plaatsvinden, vallen ze allemaal onder het label A+. Voor de bewoners betekent dit een comfortabeler woonklimaat en minder energielasten. Er is geen sprake van een huurverhoging. Nieuwbouw Sloop en vervangende nieuw bouw, waarmee Clavis momen teel bezig is in de Lievenspolder in Terneuzen, was geen optie voor de wijk Zuiderpark, aldus waarnemend directeur Jos Valckx. In het verleden zijn her en der in Zuiderpark zo'n vijftig wo ningen verkocht. Een totaalaan- pak is daardoor niet mogelijk. Valckx: „Bij nieuwbouw gelden bovendien hogere huurprij zen. Wij hebben betaalbare wo ningen als in Zuiderpark juist hard nodig om onze doelgroep te kunnen huisvesten." Clavis investeert de laatste tijd fors, in de herstructurering van de Lievenspolder waar 117 verou derde woningen worden vervan gen door 95 energiezuinige hui zen, en ook in de Willem Ba- rentszlaan en omgeving in Ter neuzen waar 78 huizen energie zuiniger zijn gemaakt. vrijdag 9 februari 2018 'Moeilijk voor onze kinderen' Sophie Stockman - Esther van de Luijster Esther van de Luijster, met zoontje Benjamin, beaamt dat starterswoningen in Groede schaars zijn. Haar dochter Anne Martens (r), die een dochtertje heeft, kon bij haar partner intrekken in Groede: „Anders was het niet gelukt." fotoscamileschelstraete A Emmy Teague (I) en Claudia en Jody Voswijk uit Zuidzande hebben de huizenprijzen flink zien stijgen, sinds het afschaffen van het verbod op tweede woningen. SLUIS Nieuwbouw in iedere kern, het afschaffen van het verbod op tweede woningen zodat huizen weer betaalbaar worden of maat werk per dorp? De nieuwe coalitie in de gemeente Sluis krijgt na de gemeenteraadsverkiezingen met een een pittige opdracht. Er moet 'iets' gebeuren aan de West- Zeeuws-Vlaamse woningmarkt. Maar wat dan? Er dreigt een tekort aan starters woningen in de gemeente Sluis, concludeert onderzoeksbureau Companen. Het bureau deed in op dracht van de Sluise gemeenteraad onderzoek naar de situatie rond starterswoningen, die dat wil ge bruiken bij het opstellen van nieuw beleid. Er zijn volgens het onder zoek 183 startershuizen nodig voor mensen uit de gemeente Sluis zelf. Ruim de helft van hen wil huren. De andere helft die een huis wil kopen, ondervindt moeilijkheden. In de praktijk is er jaarlijks één persoon of stel in de kustdorpen op zoek naar een starterswoning in de eigen kern, concluderen de onderzoekers. Het rapport riep woensdagavond allerlei vragen op tijdens een com missievergadering van de Sluise gemeenteraad, want is alles wel meetbaar? Hoeveel mensen had den zich willen vestigen in de ge meente Sluis maar konden het niet, vroegen D66 en PvdA zich af. En hoe onderbouw je anderzijds dat er een behoefte bestaat die groter is dan één? Je kunt, kortom, niet in ie mands hoofd kijken. Want, merkten enkele fracties op, waarom lukte een nieuwbouwproject in Retran- chement enkele jaren terug niet? Ook het afschaffen van het verbod op tweede woningen, dat een jaar paar geleden is ingevoerd, is een splijtzwam. „Véél werk voor de nieuwe coalitie", verzuchtte com missievoorzitter Sjaak Quaak. Woningcorporatie Clavis, actief in Terneuzen en Sluiskil, inves teert ruim 5,1 miljoen euro in het energiezuiniger maken van 149 huurwoningen in de Ter- neuzense wijk Zuiderpark. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66