tt II 7 NATUURHERSTEL HELPT ECONOMIE Overzicht natuurherstel in 2017 Het zand keert terug in de Schouwse Meeuwenduinen. Zo was het ooit. Het voorkomt het ontstaan van een te hoge concentratie stikstof. Men nam het gebied in het afgelopen jaar flink onder handen. SD groei. Het relatief kale duingebied krijgt door alle maatregelen gelei delijk aan zijn oorspronkelijke ka rakter terug. Provinciaal beleids medewerker Leo Caljouw toont een foto uit 1927, toen hoge zand- ruggen de Meeuwenduinen domi neerden. „Zo moet het weer wor den. De dynamiek in dit gebied was weg. Dat proces is hersteld. Wij zijn hier klaar. Nu is het ver- Toen ik vertelde dat ze gaten wilden maken in de kustbescherming, ging er een siddering door de zaal der aan moeder natuur om de ba lans weer perfect te krijgen. Met een beetje hulp van de runderen en paarden die Staatsbosbeheer inzet om de begroeiing kort te houden." De zoute wind en grootschalige zandverstuivingen die nu vrij spel hebben, voorkomen dat de stik stofconcentratie zich opnieuw op hoopt. Het afplaggen van zo'n der tigduizend kubieke meter grond dient ook de Zeeuwse economie, legt gedeputeerde Carla Schön- knecht uit. De stikstofbelasting in de provincie zit bijna aan het pla fond van wat is toegestaan. Dit schept weer wat ruimte voor sec toren als de scheepvaart en de in dustrie en voorkomt dat Zeeland 'op slot moet'. Twee inkepingen van ieder zo'n veertig meter breed in de zeereep tussen de Boswachterij Wester- schouwen en Nieuw-Haamstede moeten de natuurlijke dynamiek in de achterliggende Meeuwen duinen de komende decennia her stellen. „Je ziet de zandlaag in het gebied nu al groeien. Echt gewel dig", zegt projectleider Jan Vink van de provincie. De twee kerven in de zeereep vormen als het ware een windtun nel tussen het strand en de ander halve kilometer diepe duinstrook. Een drempel van minimaal vier meter hoog in die inkepingen wordt in stand gehouden om het achterliggende gebied ook bij ex treme omstandigheden te be schermen. „Toen ik mijn collega's vertelde dat ze gaten wilden gaan maken in de kustbescherming, ging er een siddering door de zaal", vertelt portefeuillehouder waterkeringen Bert de Smet van Waterschap Scheldestromen. Maar de veiligheid noch de continuïteit van de drinkwatervoorziening is in het geding, benadrukken de be trokken bestuurders donderdag bij de formele afsluiting van de werk zaamheden. In de Zeeuwse Gast- hut bij de hoofdingang van de Boswachterij warmen ze zich aan een behaaglijk haardvuur. Net te rug van een bijna drie uur durende rondrit op een platte kar achter een trekker. Overdekt en met een dekentje op de stoelen. Toch nog best frisjes. Wat direct opviel, was de grote kudde herten. Die lieten zich in het tot voor kort rijk begroeide Je ziet de zandlaag in het gebied nu al groeien. Echt geweldig duingebied niet in die omvang zien, legt boswachter Herman Nieuwenhuize van Staatsbosbe heer uit. Naast het graven van de twee kerven in de eerste duinenrij werd gebiedsvreemde beplanting - zoals de Amerikaanse vogelkers - gekapt en een dikke humuslaag op het zand afgeplagd. Die laag be vatte een hoge concentratie stik stof en bevorderde de planten- vrijdag 9 februari 2018 Het totaaloppervlakte van het gebied waarin de werk zaamheden hebben plaats gevonden is ongeveer 100 hectare groot. Van januari 2017 tot en met begin maart 2017 is de begroeiing verwijderd. Grote haarden (samen 18 hectare) van Amerikaanse vogelkers (een zeer snel groeiende exoot) zijn ge rooid. Verder is zo'n 60 hec tare struweel van aftake lende vlier en duindoorn verwijderd. Augustus 2017 werd be gonnen met het graven van de inkervingen en het af- plaggen van de stikstofrijke humuslaag. Deze werk zaamheden waren half de cember achter de rug. Het afplaggen van de hu muslaag vond plaats over een gebied van zo'n 20 hec tare groot en omvatte zo'n 30.000 kubieke meter grond. Doel: verschraling van het terrein ten behoeve van de oorspronkelijke duin vegetatie en stimulering verstuiving. Er zijn twee kerven in de zeereep gegraven. Daarbij is 8.000 kubieke meter zand verzet. Doel: meer dy namiek in de Meeuwendui nen en doorvoer van kalk- houdend zand Nog niet eerder waren er zoveel groepen herten in de Meeuwenduinen, volgens boswachter Herman Nieuwenhuize. fotos dirk-jan gjeltema 'Het is nu weer aan moeder natuur' - Bert de Smet, Waterschap Scheldestromen Marcel Modde Burgh-Haamstede - Jan Vink, projectleider Boswachter Herman Nieuwenhuize kijkt richting de twee diepe in kepingen die in de zeereep zijn gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59