'Heerlijk om naar een vogelspin te kijken' 9 Martin Koster (73) uit Ootmarsum begeeft zich na het ontwaken meteen naar zijn ambachtelijke smederij, waar de tijd heeft stilgestaan. Het smidsvuur gloeit op als hobbysmid Martin Koster er een staaf ijzer in legt. Even later slaat hij er krachtig op met de hamer. Het ruikt lekker rond het aambeeld. Naar een kolenvuur en ijzer, zoals het in een smederij uit de tweede helft van de vorige eeuw be hoort te ruiken. De smid staat tussen zijn gereed schap: een werkbank vol hamers, een gereedschapsbord met tangen zoals zijn vader, ook een Martin, die ge bruikte. Aan deze smederij is nooit iets veranderd. De muur is nog enkel steens, de raampjes zijn stoffig en de schuifdeuren zijn nu dicht. Maar zo gauw het voorjaar wordt en het zon netje op de buitenmuur schijnt, zet Koster de deuren wagenwijd open. Dit is zijn domein. Het woord mancave gebruiken ze op de splitsing van de weg van Ootmarsum naar Oldenzaal en Agelo niet, maar het is er wel een van het zuiverste water. „Mijn man is nog niet uit bed of hij schiet als een speer naar de smede rij", vertelt Kosters echtgenote. „Eerst de vijf grote TL-balken aan en rondkijken of alles nog in orde is. Pas dan komt hij naar de keuken voor een boterham en de koffie." Zes dagen in de week is Martin Koster aan het werk in zijn hobby ruimte, waar zijn vader als smid vele jaren zijn brood verdiende voor zijn gezin met vijf kinderen. Dat was de tijd dat het stadje Ootmarsum nog vier smeden kende, die er paarden besloegen en de maaimachines van de boeren uit de verre omtrek repa reerden. Heerlijk Koster heeft de smederij altijd in de authentieke staat gelaten. Hij kan niet meer zonder de geur van het vuur. „Hout, glas, steen, daar heb ik niets mee. Geef mij maar een stuk ijzer. Dat geluid, als je er een klap op Vakantie, dat hoeft van mij niet. In de smederij werken is mooier. Het maakt me zielsgelukkig geeft met de hamer. Heerlijk." Alles ligt er nog zoals het er altijd heeft gelegen. „En dat blijft zo", zegt Martin Koster, die 43 jaar als onder houdsmonteur in de zuivelindustrie werkte. Nu legt hij zich als hobbyist graag toe op siersmeedwerk. Met hulp van zijn creatieve vrouw ontwerpt hij de meest kunstzinnige voorwerpen. Zo nu en dan geeft hij ergens in de regio demonstraties met zijn mobiele veldsmederij. „Zo'n ruimte als ik voor mezelf heb is met geen geld te betalen", verze kert hij met klem. „Vakantie, dat hoeft voor mij niet. In de smederij werken is veel mooier. Het maakt me zielsgelukkig." Niet zelden stappen toeristen vlak bij de prachtige Ageler Es van de fiets om hem de weg te vragen. Dan laat hij ze graag binnen en soms gaan ze mee naar de keuken voor koffie. Als ze weg zijn, kruipt hij weer achter het aambeeld. Met luisterrijke mu ziek uit de bestofte Grundig radio op een plank achter hem. ALEXANDRA VOGELSPINNEN vrijdag 9 februari 2018 Martin Koster in zijn smederij, waar nooit wat is veranderd. FOTO FRANS NIKKELS De geur van smidsvuur Felix Nijland Weinig mensen kunnen zeggen dat ze een vogelspin als huisdier hebben. Alexandra Kranenkamp (45) uit Koewacht heeft er drie. „Je kunt gerust zeggen dat ik een kleine dieren tuin aan huis heb. Er lopen kippen, paarden, schapen, katten, honden, cavia's, konijnen, kanaries en een geit in en rond het huis. En dan is er ook nog mijn man Theo. Hij vindt al die dieren gelukkig ook leuk. Dat we ook drie vo gelspinnen hebben, snapt hij minder. Ik ben al jarenlang gefas cineerd door deze beest jes. Als klein meisje kon ik uren kijken naar spinnen die langpootmuggen in hun web vingen. Toen ik voor het eerst op mezelf ging wonen, nam ik mijn eerste vogelspin in huis. De meest fascinerende spin van allemaal. Momenteel hebben we er drie. Ze zijn ongeveer zo groot als mijn hand. De derde van het gezelschap is er net bij gekomen. Deze kwam ik tegen op Zeelandnet. Het is een heel speciaal exemplaar, want na het vervellen wordt deze spin blauw. Het zijn natuurlijk geen dieren om even lekker mee te knuffelen. Naar ze kijken als ze bezig zijn in het terrarium vind ik heer lijk. Ze hoeven eigenlijk maar één of twee keer in de week eten te krijgen. Toch gaat er geen dag voorbij dat ik niet even een blik werp op mijn be haarde vriendjes in het terrarium." Bas Dinge- nouts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53