4 Militair-deskundigen laten zich uit over de verklaring van Kroon Oorlogsheld Marco Kroon gaf gisteren in deze krant voor het eerst een uitgebreide verklaring over de geheime operatie waarbij hij iemand doodschoot. Deze roept nog veel vragen op. Drie militair-deskundigen gaan op zoek naar mogelijke antwoorden. steeds herkenbaar als buitenlan der." Sommige Afghanistan-vete- ranen weten dat er in het hele land veel checkpoints waren van de ta- liban. Mogelijk is Kroon daarop ge stuit en daar korte tijd vastgehou den en ondervraagd. Peter Wijninga: „Kroon is gevangengenomen door de vij and, dat was in Afghanistan waar schijnlijk de taliban. Dat is iets wat absoluut gemeld moet worden! Zo niet door hem, dan wel door zijn kompanen. Die moeten hem ge mist hebben en dan is het duide lijk dat er iets goed mis is." Van Kappen: „Op de schietbaan in Nederland wordt elk verschoten patroon geteld en geregistreerd. In vijandelijk gebied gebeurt dat ook, maar is het een stuk lastiger te controleren waar wat precies is verschoten." 6 Kroon zegt dat hij het incident weloverwogen niet heeft gemeld. Wat was er gebeurd als hij dat wel had gedaan? Van Kappen: „Geheime operaties van de Special Forces vallen onder directe verantwoordelijkheid van de Commandant der Strijdkrach ten (CDS) en gaan niet via de nor male bevelstructuren. Als er inci denten zijn, bijvoorbeeld een niet gepland dodelijk slachtoffer, dan moet dat worden gemeld aan de CDS. Hij moet dan actie onderne men en zal de minister van Defen sie informeren. Mogelijk wordt de operatie dan stilgelegd om nader onderzoek te doen. Ook wordt de kring groter van mensen die op de hoogte zijn van de geheime missie. Beide zaken kunnen scha delijk zijn." Van Kappen: „Er kun nen gewijzigde omstan digheden zijn. Mis schien is de operatie inmiddels be ëindigd. Of is er een lek." Anderen suggereren dat mogelijk de komst van een nieuw boek ermee te maken heeft. 8 Oud-Minister van De fensie Middelkoop zei gisteren dat Kroon hulp nodig heeft. Is dat een terecht oordeel? Van Kappen: „Ik zie dat anders. Er is moed voor nodig om af te wij ken van de procedures. Die proce dures kunnen nu eenmaal niet elke situatie afdekken, want dan zou je een verhuiswagen vol nodig hebben. Uiteindelijk gaat het erom dat een commandant in het veld het juiste doet voor de operatie. Waarbij hij donders goed weet dat hij vroeg of laat daarover verant woording moet afleggen." 1 Kroon rept in zijn verkla ring met geen woord over collega's. Is het mogelijk dat hij alleen op een ge heime missie was? „Het heeft niet de voorkeur, maar het zou kunnen", zegt Frank van Kappen, oud-generaal-majoor bij het Nederlandse Korps Mariniers. „Special Forces proberen uit veilig heidsoverwegingen zo min moge lijk alleen te opereren. Ze hebben op zijn minst een buddy bij zich. Toch kan het zijn dat iemand al leen op pad wordt gestuurd. Het kan ook zijn dat zijn buddy om wat voor reden dan ook niet mee- kon. De meeste operaties gebeuren overigens in kleine groepjes van vier of vijf mensen. Elk lid heeft een eigen specialiteit." Een voormalig MIVD'er stelt dat 'operators' wel alleen op pad gin gen in Afghanistan. „Maar in je eentje als buitenlander rondrijden werd niet aangeraden." Iemand die op pad ging, zorgde voor een goede dekmantel. Als iemand bij voorbeeld voorwendde voor een hulporganisatie (ngo) te werken, reisde hij met bewakers, net zoals werknemers van een ngo deden. „Het gevangennemen van een Ne derlandse commandant zou nor maal gesproken 'de hoofdprijs' zijn geweest", zegt oud-comman dant Peter Wijninga van het Haagse Centrum voor Strategische Studies. „Het kan zijn dat hij in burger was, maar dan was hij nog vrijdag 9 februari 2018 GO 'Melding incident kon missie schaden' 3 Waarom heeft nie mand alarm geslagen toen hij was gevangen genomen? 4 Kroon deed bij een in ternationale organisa tie navraag over de leider van de groep die hij uiteindelijk doodschoot. Wie zou daardoor ook op de hoogte geweest kun nen zijn van dit incident? In Afghanistan waren de Ver enigde Naties actief, de NAVO, de Europese Unie en heel veel hulp organisaties. Wie Kroon precies benaderde, is daarom moeilijk te zeggen. 5 Kroon doodde zijn vijand 'door zijn magazijn' leeg te schieten. Dat zijn 30 kogels. Kon dat onop gemerkt blijven? 7 Waarom meldt Kroon het nu wel? Raymond Boere Rotterdam Volgens Kroon is hij kort gevangengeno men, hardhandig on dervraagd, mishandeld en ernstig vernederd. Hoe kon dat gebeuren en waarom lieten ze hem weer gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4