De tuin van de Sex Pistols 44 3 <D C C food 2 ROMKE VAN DE KAA Kantoorpand Woningnood? Geen nood. We hebben genoeg leegstaande kantoorpanden. En die worden gretig omgebouwd tot woonpaleisjes. Na de verbouwing merkje niets meer van een 9-tot-5-sfeertje met systeemplafonds. Gevouwen tafelpoten Column Soms bekruipt me het gevoel dat ik de boot heb gemist. Ik begrijp niet wat er wordt bedoeld. Columnisten en recen senten hebben het de laatste tijd voortdurend over dystopisch: een dystopische blik, een dysto- pische roman, een dystopisch huwelijk. Ik ben niet onnozel; ik begrijp dat een dystopie het te genovergestelde is van een utopie, maar toch kan ik het woord maar niet bij mijn woordenschat in lijven. Een vergelijkbaar onbehagen komt over mij als ik lees wat de groentrends voor het jaar 2018 zijn: Punk Rebooted, Re-assemble en Romance 3.0. Wat wordt hier in hemelsnaam be doeld? Het gaat hier toch over mijn vakgebied. Ben ik de weg kwijt? Ik begin te vermoeden dat ik niet alleen de boot heb gemist, maar een com plete vloot. De trends komen uit de kokers van de Nederlandse tuinbranche, gesouffleerd door trendwatcher Aafje Nijman. Aafje Nijman - wat een degelijke naam. Hollandser kan het niet. Betrouwbaar ook. Als ik Aafje niet kan volgen, ligt dat vast aan mij. Om mijn kennis bij te spijkeren kijk ik eerst op internet. Daar vind ik een plaatje van een kamer die volgens het thema Punk Rebooted is ingericht. Die kamer doet denken aan een ruimte waarin de vorige avond een feestje wat uit de hand is gelopen. Het begint me te dagen: het punktijdperk is hier te rug. Vertaal deze chaos naar de tuin en je krijgt een tuin die is aangelegd door Johnny Rotten en Sid Vicious van de Sex Pistols die zich tot hove nier hebben omgeschoold. Anarchistisch, wanor delijk en vol verraderlijk gestekeld struikgewas. Een dystopische tuin, zou ik bijna zeggen. Als ik het lef had. het vak tenslotte in Engeland geleerd. Waar schijnlijk heeft onze Aaf een streepje tussen re en assemble gezet om het woord een Nederlands tintje te geven. Een opnieuw geassembleerde tuin is een tuin die uit oude onderdelen weer in elkaar is gezet. In de toelichting orakelen de trendsetters: 'Maak stillevens of collages met oude en nieuwe materialen en planten. Hang een boeket eens op. In de tuin kun je een mengel moes van stijlen maken, met verschillende soor ten beplanting en harde materialen. Ook het kleurenpalet is heel gevarieerd, van fel tot pastel'. Ik haal opgelucht adem: hiermee kan ik uit de voeten, hoewel ik een boeket toch liever in een vaas zet dan dat ik het ophang. Maar hier gaapt natuurlijk de generatiekloof: als ik Aafje Nijman google zie ik dat ze een stuk jonger is dan ik. En met Romance 3.0 heb ik al helemaal geen moeite. Dat is gewoon de overtreffende trap van Ro mance 1.0 en Romance 2.0. Een tuin vol rozen geur en maneschijn. Met roze gespoten tuinstoe len vol zachte kussens en met welriekende krui den in goud geverfde potten. Die kruiden verzin ik zelf, want in het verhaal van Aafje komt geen plant voor. Ben ik de weg kwijt? Ik heb volgens mij een complete vloot gemist BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN -ROUTE at de Eindhovense Jinesh Hetal in een voormalig kan toorgebouw woont, waar tot 2014 nog kantoor klerken van 9 tot 5 achter computers zaten te werken, is moeilijk voor te stellen. Zijn woon kamer in het oude hoofdkantoor van Philips Lighting baadt in zonlicht door het elektrische schuifraam, dat loopt van vloer tot plafond. Het ap partement oogt sjiek en heeft een uitzicht over Eindhoven. Boven de hoge muren zit nu een plafond van beton. Zouden hier echt ooit sys- teemplafonnetjes overheen hebben gezeten? „Ik woon sinds anderhalfjaar in Eindhoven", vertelt de van oorsprong Indiase expat Jinesh. „In dit apparte ment woon ik bijna twee maanden, samen met mijn vrouw. We wilden groter wonen, omdat we een baby verwachten. Dit was de enige ruimte die voldeed aan al onze eisen - ge meubileerd, dicht bij het centrum en voorzien van een lift - én binnen ons budget was." Leegstaande kantoorpanden om bouwen lijkt dé oplossing voor de overspannen woningmarkt die Ne derland al jaren kenmerkt. Mensen die graag in de stad willen wonen, worden geholpen aan een woning, leegstaande panden krijgen weer le ven. De meest recente cijfers over wo ningen in voormalige kantoren die het CBS heeft, zijn van 2016. Het om bouwen van kantoorruimtes, fa briekspanden en winkels leverde in dat jaar 8.000 nieuwe woningen op. We wilden wonen in een gemeubileerd huis, in het centrum en met lift Vooral in Eindhoven, Amsterdam en Den Haag werden kantoren en fa briekspanden omgebouwd. Tussen 2012 en 2016 ging het om bijna 34.000 woningen. Dat zijn aanzienlijke aantallen. Maar: er zijn deskundigen die bewe ren dat het aanbod vanaf 2017 aan het opdrogen is. Vorig jaar zijn veel min der kantoren omgebouwd tot appar tementencomplex, hotel of studen tenflat dan een jaar eerder, signaleert makelaarsvereniging Dynamis. „De eerste zes maanden is 206.000 vier kante meter aan kantoorvloer omge bouwd, 134.000 vierkante meter minder dan begin 2016. Ik zie een trendbreuk", zegt Frank Verwoerd van Dynamis. Industrieterrein Ja, er is nog woningnood, maar het aantal leegstaande kantoren op leuke woonplekken droogt dus op. Op een grauw industrieterrein, ver weg van alle gezelligheid, willen mensen lie ver niet wonen. En het gaat weer goed met de bedrijvigheid in Neder land, dus kantoorpanden raken ook weer in trek om er in te werken. Ver woerd: „Veel leegstaande kantoren krijgen weer een grote opknapbeurt, zodat nieuwe bedrijven er toch in willen trekken." Als je een oud kantoorpand wilt ombouwen naar woningen, moet je met drie punten rekening houden, zegt architect Paul Diederen, tevens hoogleraar Transformational Design aan de Technische Universiteit Eind hoven: „Of er openbaar vervoer in de buurt is, of er goede openbare ruimte rond het gebouw is en wat je voor soort woningen in het kantoorge bouw kunt bouwen. Als de verdie pingen binnen een bestaand gebouw TIPS NIEUWS vrijdag 9 februari 2018 Wat to reassemble betekent weet ik wel. Ik heb Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Food en Route zit vol tips voor buitenfeestjes en droompicknicks. (Madame Char- lotte, €18,99). Spotvogels Vrolijke veldgids voor vogelaars. (Jean Pierre Gee- len en Saskia van Loenen, €14,99). Stoffen in het interieur fO-wflr Stoffen in het interieur Alles over vezels en stoffen (€39,95). In dit huis werd gewerkt Judie Jaspers 44 —Jinesh Hetal De Fold is de ideale tafel om met het gezin aan te eten, te borrelen of spelletjes aan te doen. Zijn naam dankt de tafel aan het stalen voetstuk. Het laser- gesneden stalen frame bestaat name lijk uit acht delen, die zijn samengevouwen in origamistijl, een Japanse vouwkunst. Het tafelblad is van eikenhout, de stalen poten zijn verkrijg baar in zowel wit als zwart. Fold is ontworpen door de Nederlandse interieurarchitect Bas Vellekoop (1985) voor het bedrijf Puik en is te koop vanaf 1.850 euro. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46