'Huldiging in Made was een volksfeest om nooit te vergeten' 14 ZE INTERVIEWGIANNI ROMME Twintig jaar geleden won hij olympisch goud op de 5.000 en 10.000 meter schaatsen in Nagano. Het gekkenhuis dat losbarstte kon hij niet voorzien. Nu gaat oud- MadenaarGianni Romme weer naar de Olympische Spelen, als analist. lk ervaar de status van de Olympische titels nog dagelijks Hij werd omge doopt tot 'de man van Mars', bakkers maak ten Gianni Romme-gebak- jes en het dorp kleurde oranje en rood-wit-blauw. Twintig jaar geleden ontketende schaatser Gianni Romme met twee gouden medailles op de Olympische Spelen een waar volksfeest in zijn thuisdorp Made. „Een roes", blikt hij terug op 1998, het jaar waarin hij verpletterend uithaalde op de 5.000 en ro.ooo meter in het Japanse Nagano. „Na tuurlijk, ik was al wereldkampioen op de 10.000 meter geweest. Maar de impact van de olympische me dailles was compleet anders. Daar kun je je nooit op voorbereiden." Is Made in 1998 al niet dronken van geluk vanwege carnaval, dan doet Romme er nog een scheut bovenop. De schaatser wordt op carnavalsdinsdag onthaald en ge huldigd in het dorp waar hij op groeide. In eerste instantie kan Romme zich onttrekken aan het feestgedruis. „Mijn ouders woon den aan de rand van het dorp, daar had ik rust." Maar daarna volgt een stoet door het centrum. Op een carnavalswagen wordt Romme door Made gereden. De prins car naval is erbij en een rood-wit- blauwe blaaskapel begeleidt de optocht. „Ik had op de wagen een mooi overzicht en zag óveral men sen. Er waren meer mensen dan dat Made aan inwoners heeft. Ik had never nooit gedacht wat het allemaal zou losmaken. Ik weet nog dat we in de Marktstraat niet meer verder konden. Door de me nigte. Toen hebben ze me naar een ME-busje geleid om weg te ko men, anders was dat niet gelukt." Het volksfeest in Nederland en Made verbaast hem. In Nagano heeft hij relatieve rust en focust Romme zich op zijn prestaties. „Je hebt helemaal niet door wat voor een gekte er is in Nederland", zegt Romme. „Er waren geen sociale media. Het contact was er via de kranten. Nagano was voor mij een compleet andere wereld. Ik was daarvoor nooit in Azië geweest. De ijsbaan, de M-Wave, was een im mense hal. Zo hoog en groot! Toen ik daar de eerste keer stond, zag ik de mensen als poppetjes op me af komen. De voorbereiding heb ik zo nuchter mogelijk gedaan: ge woon doen alsof het een wedstrijd is als alle andere wedstrijden." Pas bij terugkomst op Schiphol dringt het tot hem door wat zijn zeges op de 5.000 en 10.000 meter hebben losgemaakt. Een mensen massa wacht de olympische ploeg op. In het team zitten ook gouden medaillewinnaars als Marianne Timmer en Ids Postma. „Ik dacht op Schiphol: wat gebeurt hier? Het was een gekkenhuis. Het was ook een periode dat het schaatsen hoogtijdagen beleefde. Je had in 1997 de Elfstedentocht die voor een hype zorgde. Bovendien was er op de Spelens daarvoor relatief weinig gewonnen. In 1994 zelfs geen goud. En ineens deden we het zo goed. Winnen was bijzon der." Nog steeds merkt hij de status van de olympische titels. „Ik er vaar het dagelijks. Je ontkomt er niet aan. Heel veel dingen doe je in die hoedanigheid. Dat geldt ook voor een Pieter van den Hoogen- band of Leontien van Moorsel." Zo geeft hij presentaties en was hij onlangs nog als uithangbord van de campagne Glas in 't Bakkie in Made. „Als ik geen olympisch kampioen was, sta ik daar niet." Romme woonde als kind in Lage Zwaluwe en later Made. Inmiddels is hij al ruim twintig jaar uit de streek vertrokken. Hengelo is zijn huidige woonplaats, zijn moeder woont nog wel in Made. „Ik kom sporadisch in Made. En nog spora- discher in Lage Zwaluwe, mis schien eens per jaar bij mijn oma. Ik voel gelijk mijn roots als ik hier kom, alles voelt vertrouwd. Made is een dorp dat gezelligheid uit- straalt. Ik herinner me de trai- ningstochten op de fiets, naar Te- teringen. Ik zocht de bossen graag op. Of de trainingen met de skee lers op het Oosterhoutse bedrij venterrein Weststad. Het is niet zo dat ik in Made een vriendenkring heb opgebouwd. Daarvoor ben ik te snel verhuisd en was ik te veel met de sport bezig." Romme is momenteel technisch coördinator bij iSkate, waaronder Team Plantina en Team Afterpay vallen. In deze schaatsploeg zitten diverse medaillekandidaten voor de komende Spelen in het Zuid- Koreaanse Pyeongchang. Zoals Ronald Mulder, Kai Verbij en Jo- rien Ter Mors. Als schaatscoach was Romme aanwezig in Vancou- ver (2010) en Sotsji (2014), maar in Zuid-Korea staat hij niet op het ijs. „In eerste instantie zou ik niet gaan. Atleten vallen daar onder Team NL en dan is mijn rol nihil. Mijn stelling was: ik wil erheen, maar dan moet ik wel iets te doen hebben." Een nieuwe uitdaging kwam op zijn pad. Deze krant heeft hem ge vraagd voor- en nabeschouwingen te doen en filmpjes te maken. Die rol als analist vervulde Romme eerder tijdens het olympisch kwa lificatietoernooi. En dat beviel goed. „Praten over je sport en pas sie is nooit vervelend. Ik heb veel inside-informatie. Ik weet wat ik wel en niet kan zeggen." Hoewel de populariteit van het schaatsen in Nederland minder lijkt dan voorheen, geniet Romme ten volle van de wedstrijden. „Het kwalificatietoernooi was al zinde rend. Elke dag gebeurde er wel iets. De Spelen hebben een bijzon dere lading. Hoe minder iets gere den wordt, hoe groter de lading. Dat is met de Elfstedentocht ook. Dat maakt het uniek. Ook tijdens de vorige Spelens heb ik, buiten mijn functie als coach, geprobeerd om zoveel mogelijk wedstrijden te zien. Ik vind dat hartstikke gaaf." Of Nederland net zo succesvol zal zijn als in 2014, met acht gou den medailles? „Sotsji was uitzon derlijk, dus dat lijkt me onhaal baar. Sven Kramer is op de lange afstanden de grote favoriet. Ik hoop op een rechtstreeks duel tus sen hem en huidig olympisch kampioen Jorrit Bergsma op de 10.000 meter." vrijdag 9 februari 2018 Sjoerd Marcelissen Made K f.v "2 Gianni Romme: „De impact van de olympische medailles was compleet anders. Daar kun je je nooit op voorbereiden." FOTO RENÉ SCHOTANUS/PIX4PROFS —Gianni Romme Tijdens de Olympische Spelen reportages, interviews, etc via: pzc.nl/studiokorea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42