Russen en norovirus kleuren aanloop Spelen 3 Ondertussen in het olympisch dorp OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 De pas 17-jarige snowboarder Niek van der Velden maakt vannacht zijn olympische debuut. Inzijnthuisdorp Nispen bijvenzeer zeker wakker voor. Terwijl in heel Brabant de carna valsversiering hangt, is Café Ti- voli in 'olympische stijl' versierd. Lokale held Niek van der Velden komt namelijk tussen 2.00 en 6.30 uur in actie op de slopestyle. Het café aan het Kerkplein, vlak bij de ouderlijke woning van de sporter, blijft daarom de hele nacht open voor het Niek-feest. „Met carnaval mag je langer open zijn, dus we hadden geen problemen met ver gunningen. In de Nispense horeca zijn sowieso bijna nooit proble men", vertelt uitbaatster Hilde Suykerbuyk. „Het leek ons wel ge zellig om in het café te kijken in plaats van boven, op de bank. Het gebeurt tenslotte niet elke dag dat je buurjongen op de Olympische Spelen staat." Ze heeft al jaren goed contact met de buren; ze bracht pa en ma Van der Velden woensdagochtend nog naar het station als start van hun reis naar Zuid-Korea. Nieks prestaties volgt ze dus ook al lan ger op de voet. Ze hoopt dat hij voor een stuntje kan zorgen. „Hij We hebben 100 Niek-vlaggen gemaakt, maar die waren al snel op is zeker niet slecht hè, anders zou hij er natuurlijk niet bij zijn. Maar we zijn al heel blij als hij bij de eerste twintig eindigt, het is al een verrassing dat hij meedoet." Hoeveel mensen er naar het Niek-feest komen? Voor een goede schatting hoefje alleen maar een rondje door het dorp te rijden. Op veel plekken hangt de speciale Fan van Niek-vlag al uit. Nispenaar Patrick de Rooij maakte er 100 in zijn bedrijf, De Rooij Print en Belettering. „Maar die waren al snel op. Ik kreeg al vragen of ik er snel wat bij kon maken, maar dat ga ik niet meer op tijd redden." Wel maakte hij nog speciale borden, op aanvraag van het bewonersplatform. „Die zijn 3 bij 1,5 meter, met de tekst 'Nispen is trots op Niek'. Die kun nen ze mooi bij de plaatsnaam borden zetten." Zelf gaat hij ook zeker kijken. „Mijn oudste zoon zat altijd bij Niek in de klas. Van kinds af aan zag je al dat het een atleet is. Voetballen en atletiek, dat ging altijd vanzelf. Dit ook weer. Dat is gewoon knap." Suykerbuyk geniet van de mas sale steun voor haar buurjongen. „Het is toch geweldig om te zien dat het hele dorp al vol vlaggen hangt?" Ze hoopt dat alle aanmoe digingen ook in Zuid-Korea aan komen. „Ik zal wat filmpjes van ons feest op Facebook zetten voor hem en zijn moeder." Finale En als Niek weet te verrassen en zich kwalificeert voor de finale een dag later, tussen 2.00 en 3.40 uur? Blijft iedereen dan weer de hele nacht op? „Ja, dan gaan we weer kijken hoor! Ik wil alles zien", zegt Suykerbuyk. „Dan draaien onze dochters het café maar, dan kan ik overdag even een paar uur plat liggen." Vandaag Vannacht Morgen Zondag vrijdag 9 februari 2018 GO Met de klok mee: de Nederlandse ploeg tijdens de welkomstceremonie; shorttrackster Suzanne Schulting in het olympisch dorp; schaatsers Patrick Roest en Kjeld Nuis poseren bij de mascotte en hun collega Sven Kramer fietst langs de security. fotospimras Niek-koorts loopt op Freek Verhulst Nispen/Pyeongchang - Patrick de Rooij Bekijk liveverslagen, video's en het complete olympische programma op onze site. Na een weekje acclimati seren door de sporters in Pyeongchang beginnen de Olympische Winterspelen vannacht écht voor Neder land. 12.00 uur: De openingsce remonie. Kijkers moeten goed opletten. De Neder landse ploeg wandelt al als vijfde het stadion binnen, omdat de opkomstvolgorde door het Koreaanse alfabet is bepaald. Slechts elf Ne derlandse atleten lopen mee, de rest geeft de voor keur aan rust of training. Tussen 2.00 en 6.30 uur (Nederlandse tijd): Snow boarder Niek van der Vel den komt in actie op de slopestyle. 12.00 uur: Schaatsster Ireen Wüst gaat op de 3 kilometer voor titelprolon- gatie en haar vijfde gouden olympische medaille. Aan de wedstrijd doen namens Ne derland ook Antoinette de Jong en Carlijn Achter- eekte mee. Shorttracker Sjinkie Knegt gaat op voor goud vanaf 11.00 uur. 8.00 uur: De schaatsman- nen rijden hun eerste af stand, de 5 kilometer. In aanloop naar de ope ningsceremonie beheersen twee zaken het nieuws: het norovirus en de arbitrage zaak van tientallen Russi sche sporters, die deel name aan de Spelen willen afdwingen. Gisteren werd het norovirus opnieuw bij 46 mensen vastgesteld, waar door het totaal aantal be smettingen op 128 uitkomt. Het heeft zich verspreid naar Gangneung, waar de meeste Nederlandse spor ters zijn. Of er ook sporters zijn besmet, zegt de organi satie niet. Dan de 47 Russen, die via sporttribunaal CAS deelname aan de Spelen onder neutrale vlag probe ren af te dwingen. Zij krijgen vandaag uitsluitsel. Snowboarder Niek van der Velden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3