KIEK WATERSNOOD ndonesla leave at eaat 1 daad Hoe normaal ben je als reformatorische jongere :AW: H«avy flood« in tt pla//tco/vOYn6m: 10 ZE Montenegro today! Via our partners Severe toeather Europe trttps//tco/bij tZmGIFS Monnikenwerk Severe thunderstormsB are likely to produel heavy rainfall Ithat I lead to flash floodinn Affected areas may include CoHinsviiijel Nebo, Eungelia and Natal Downs, https://tco/VXB37HQron https//Xco/j>y3H$bI ilv Afgelopen woensdag was ik te gast bij het Calvijncol- lege. Een school, waarvan het vmbo in Krabbendijke zich sinds kort ook excellent mag noe men. Ik mocht er even dollen met leerlingen uit examenklassen vwo tijdens een miniconferentie 'Stu die succes!' Als je als serieuze jongere in Amsterdam, Leiden of Maastricht gaat studeren dient zich vroeg of laat de vraag aan: En jij vindt dat normaal?" ]e zou er bij voorbaat al over kunnen liggen tobben. Hoe normaal ben je als re formatorische jongere? Een paar witregels zouden nu niet misstaan om u even denktijd te geven. Geheid dat u een mening heeft. Over orthodox christelijke jongeren meten mensen zich net zo makkelijk een mening aan als over jonge moslims. Maar hoe zou u de vraag beantwoorden? In de sfeer van Rutte enWildersofinde zin van de normaalverdeling uit de statistiek? Laat ik eens beginnen met de normaalverdeling. Die ver dient mogelijk wat uitleg. Het ge middelde is een bekend begrip. Van intelligentie zeggen we dat die 'normaal' is verdeeld. De ge middelde intelligentie wordt ver taald in: een IQjvan too. In de praktijk zijn mensen echter meer of minder intelligent. Voor 68 pro cent van de bevolking gaat op dat zij 'normaal' intelligent is. Een normaal ICHigt tussen de 85 en 115. De uitersten in de schaal zijn laag- en hoogbegaafd (een IQ_lager dan 70 of hoger dan 130). Zo'n nor maalverdeling kun je maken op basis van véél statistische infor- matie. Er is steeds een band breedte die als 'normaal' wordt ge zien. Ook als je bijvoorbeeld kijkt naar de leeftijd waarop jongeren seksuele ervaring opdoen of met geestverruimende middelen expe rimenteren. Er valt ook te bereke nen in hoeverre eventuele ver schillen tussen groepen echt iets zeggen (of op toeval berusten). Opvallend is dat Nederlandse jon geren in het algemeen de afgelo pen tien jaar ouder zijn gaan drin ken, minder zijn gaan roken en seks zijn gaan uitstellen. In refor matorische kring zijn jongeren zich op die gebieden misschien net iets meer gaan permitteren. Zij wijken in hun gedrag niet wezen lijk af van wat voor jongeren in het algemeen als 'normaal' wordt ge zien. Maar het woord 'normaal' wordt ook anders gebruikt. Ik maak een uitstapje naar de Tweede Kamer waar in 2011 Rutte en Wilders el kaar opriepen 'normaal te doen'. Toen doelden ze niet op statistiek. Ze verwezen naar een normatieve meetlat: die van gewenst gedrag. Ouders voeden hun kinderen op langs de meetlat van waarden en normen (die per bevolkingsgroep kunnen verschillen). In orthodox christelijke kring is 'Leven tot eer van God' een waarde die 'normali ter' leidt tot gedrag zoals geen ge slachtsgemeenschap buiten het heteroseksuele huwelijk, afzien Er is steeds een bandbreedte die als 'normaal' wordt gezien van uitgaan en matig gebruik van genotsmiddelen. Als examenkan didaten hun eigen gedrag langs de meetlat van hun godsdienstige overtuiging leggentsja dan wordt het zomaar voorstelbaar dat zij worden aangespoord om nor maal te gaan doen. vrijdag 9 februari 2018 WA foto Dirk-Jan Gjeltema Het water staat ons altijd wel ergens aan de lippen. Is het niet hier dan is het wel in Indonesië, of langs de kust van de Adriatische Zee. In Ouwerkerk houdt het Watersnoodmuseum ons bij de les. We moeten 1953 blijven herdenken. Maar in het vierde caisson tellen vandaag en morgen. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38