Terugdringen alcoholgebruik is zaak van de lange adem 8 Kloosterzandse dweilband viert carnaval bij Ziirich We willen dat jongeren niet voor de rechter komen PZC ONLINE Het was een echte verrassing voor de muzikanten van Windkracht 9, toen ze in december een uitnodiging ontvingen om met carnaval in Zwit serland op te treden. Maar lang hoef den de Zeeuws-Vlamingen daar niet over na te denken. Vandaag is het zo ver: ze stappen in de auto richting hun buitenlandse carnavalsavontuur. De muzikanten zijn uitgenodigd door carnavalsvereniging Fakohi in het plaatsje Hinwil, niet ver van Zü rich. Veel van de omgeving zullen de muzikanten echter niet zien; ze moe ten natuurlijk flink aan de bak met optredens. Vanavond staat de officiële opening van het carnaval in het bijzijn van de burgemeester op het programma. Za terdagmiddag loopt het orkest mee in Misschien spelen we zelfs wel de carnavalsversie van Hallo Allemaal uit de tv-serie 'De Luizenmoeder' de traditionele carnavalsoptocht en geeft het samen met de andere aanwezige dweilorkesten een concert op het dorps plein; het zogeheten Monsterkonzert. En zaterdagavond, als klap op de vuurpijl, een optreden tijdens het gemaskerd bal. Windkracht 9 werd door iemand met connecties in Zwitserland aangeraden als goede en leuke carnavalsband. Maar waarom het orkest nu preciés uitgeno digd is, weten de muzikanten zelf ook niet. „Ik weet het pas als we terugko men", zegt sousafoonspeler Eric Provoost. „Maar ik heb begrepen dat Zwitserse dweilorkesten heel anders zijn dan Ne derlandse, met meer slagwerk en minder blazers. Een beetje zoals wij hier een drumband kennen. Misschien dat ze daarom graag een Nederlands orkest wil den." Het kan volgens Provoost ook te maken hebben met het onderscheidende reper toire van Windkracht 9. De band speelt naast carnavalshits ook andere muziek, zoals dixieland. „Maar vooral oude carna valskrakers, bijvoorbeeld van De Twee Pinten en recentere carnavalsnummers. Misschien spelen we zelfs wel de carna valsversie van Hallo Allemaal uit de tv-se- rie 'De Luizenmoeder'", vertelt Provoost. „En natuurlijk ontbreken ook de lo kale carnavalshits niet, zoals Mee Wind en De Brigade." Of Windkracht 9 ook verkleed gaat? Nee, daar beginnen ze niet aan, lacht Provoost. „We dragen gewoon ons eigen degelijke kostuum." Het is niet de eerste keer dat Wind kracht 9 de carnavalsdagen in het bui tenland doorbrengt. Eerder speelde de band al in Barcelona en Keulen. En als het aan Provoost ligt, is het zeker niet het laatste buitenlandse tripje. De ultieme droom? „Het zou heel mooi zijn om een keer carnaval in Rio de Janeiro te vieren. Dat is dé carna valsplaats." Carnaval is niet het enige feest dat de band in Zwitserland zal vieren. „Het is een heel speciale manier om bij ons 44-jarig jubileum stil te staan", zegt Eric Provoost. „Het is tenslotte vier keer het zottengetal. Leuk om dat te vieren met een week endje weg en met lekker muziek ma ken." Helemaal mis loopt Wind kracht 9 het carnaval hier niet: vanaf maandag zijn de muzikanten weer op Zeeuws-Vlaamse bodem, in hun eigen Kloorianenland. In de cijfers over alcoholgebruik scoort Zeeland net iets beter dan de rest van Nederland, zegt directeur Ronald de Meij van de GGD Zee land. Dat over de hele linie een posi tieve trend te zien is, is volgens hem te danken aan het ophogen van de minimumleeftijd voor alcoholge bruik, van 16 naar 18. Dat Zeeland eruit springt, ligt mogelijk aan de campagne Laat ze niet (ver)zuipen. Dat is allerminst een reden om achterover te leunen, vindt districts chef Ronald Weydema van de poli tie Zeeland/West-Brabant. „We moeten de lijn vasthouden. Dat is iets van de lange adem." Uitgerekend zijn mensen worden het meest geconfronteerd met de uitzonderingen op de regel, de jon geren die zich schuldig maken aan drankmisbruik. „Vaak zo erg, dat ze niet meer aanspreekbaar zijn." Sinds enkele maanden loopt bij de Zeeuwse politie een project om jon geren en hun ouders te confronteren met hun wangedrag. Agenten in het uitgaansleven zijn uitgerust met bodycams. Weydema: „Landelijk zie je dat die camera's worden ingezet om bij gevallen van mishandeling hogere straffen te eisen. Wij benaderen het van een andere kant. We willen dat jongeren niet voor de rechter ko men. Bij schrijnende gevallen, als ze niet meer bij zinnen zijn en op straat liggen, dan vragen we achteraf of ze die beelden willen zien. En dat vra gen we ook aan de ouders. We ho pen dat die confrontatie preventief werkt." Het is nog te vroeg om conclusies te trekken, aldus Weydema. Boven dien gebeurt het op basis van vrij willigheid en willen lang niet alle jongeren en ouders meewerken. Hoewel cafés, slijterijen en super markten zich sinds 2014 beter aan de regels houden, is het zorgelijk dat nog steeds 53 procent de regels over treedt. „Dat moet volgend jaar onder de 50 procent liggen", waarschuwt burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland. „Ander gaan we over een andere aanpak naden ken." In zijn eigen gemeente worden drankverstrekkers die zich aan de regels houden tegenwoordig minder vaak gecontroleerd en degenen die er de hand mee lichten juist veel va ker. „Wie het goed doet, belonen we, wie kwaad wil, straffen we." Zeelandbreed wordt ingezet op strengere controles en een betere voorlichting. In de horeca en super markten in toeristische gebieden is het personeelsverloop groot. Kassiè- res moeten bijvoorbeeld geschoold worden in het vragen naar een gel dig identificatiebewijs. Daarvoor is een instructiefilmpje in de maak. vrijdag 9 februari 2018 PC Het dweilorkest Windkracht 9 maakt een trip naar Hinwil, niet ver van Zürich. foto peter nicolai Orkest naar Zwitsers feest Geen carnaval, maar 'Fasnacht' dit jaar voor Windkracht 9 uit Klooster- zande. Het dweilorkest, dat 44 jaar bestaat, treedt met carnaval op in Zwitserland. Marieke Kesteloo Kloosterzande - Eric Provoost WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en be argumenteerd zijn. Over het algemeen geldt: pro beer iets toe te voegen aan wat anderen zeggen. FACEBOOK De zomertijd blijft voorlopig bestaan. Het Europees parlement stemde gisteren over het wel of niet blijven verzetten van de klok. Op de PZC-Facebookpagina lopen de meningen uiteen. „Gelukkig, lekker zo laten", vindt Corina Smit. „Het heeft ook wel wat om de tijd te verzetten", zegt Ste- fanie de Koeijer. Jacque- line Mansveld stelt daar tegenover afschaffen van de wintertijd een beter idee te vinden. „Dan heb je wat langer avond." „Maak een dag 30 uur lang. Kan dat ook?", stelt Danny Gide- onse voor. „Nergens goed voor die winter- en zomer tijd", zegt Anita Hendriks. „Maakt mij echt niet uit", aldus Gerbeth Harinck. Ernst Jan Rozendaal Zierikzee -Ronald Weydema, politiechef ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl: 1. Donderdag is het erop of eronder voor zomer/winter tijd 2. Roompot probeerde conclusies over vieze huis jes uit publiciteit te houden 3. Lichaam aangetroffen langs kustlijn Zoutelande 4. Stoffelijk overschot is van 76-jarige Middelburger 5. Brand bij chemiebedrijf Eastman in Middelburg Kijk op www.pzc.nl of E @pzcredactie ri facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36