Oppassen met alcohol? Vier Zeeuws-Vlaamse vriendinnen bezoeken Winterspelen 5 Oplettende schaatsliefhebbers hebben het misschien wel eens gezien. Zitje schaatsen te kijken op tv, komt op eens de dorpsvlag van Terhole in beeld. Leut met Melita Zeldzame bloedkoralen sculpturen geveild voor bijna 90 mille Dat zou vanaf morgen zomaar weer kunnen gebeuren tijdens de Olympische Winter spelen in Pyeong- chang. Tussen het schaatspubliek zitten dan namelijk de vier Zeeuws-Vlaamse vriendinnen Sonja, Deborah, Elly en nogmaals Sonja. „We komen uit Terhole, Hengstdijk en Hulst. De afgelopen zes jaar zijn we met zijn vieren naar alle wereldkampioenschapen allroundschaatsen gegaan. Drie van ons doen dit al tien jaar. We zijn samen al op geweldige plek ken geweest, zoals Berlijn, Boeda pest, Hamar en natuurlijk Heeren veen." Maar deze trip is wel extra speciaal, erkennen de vrouwen. „Hoe vaak kom je nou in Zuid-Ko- rea? En dan ook nog eens op de Olympische Spelen... Echt gewel dig." De vriendinnen zijn woensdag vertrokken voor een twaalfdaagse reis. „We hebben kaartjes voor alle schaatswedstrijden. Wie onze fa voriet is? Sven Kramer natuurlijk!" Overigens gaat het viertal ook op bezoek bij andere sporten. „We denken onder meer aan ijs hockey." Enig nadeel van de trip: de dames missen carnaval... „Maar ach, dan gaan we het Holland Hei- neken House maar op zijn kop zet ten. Dat kun je wel aan ons overla ten hoor. We gaan immers ook voor gezelligheid." Supporteren - dat vraagt natuur lijk om speciale kleding. „Onze koffers zitten vol met nieuwe, oranje outfits. We zorgen elke trip weer voor nieuwe. Er gaan trou wens ook altijd Noorse truien mee. We hebben in de loop van de jaren een speciale band met de Noorse supporters opgebouwd. Dat is het mooie van schaatsen. De Geen carnaval? Ach, we zetten het Holland Heineken House wel op z'n kop verbroedering tussen supporters, van allerlei nationaliteiten, is enorm en echt hartverwarmend." Dus als er een Noorse schaatser rijdt, slaan de dames hun oranje outfit even naar achter en komen de Noorse truien tevoorschijn. Die komen overigens ook om een an dere reden wel van pas. „Het is ontzettend koud in Pyeongchang. 's Nachts is het er twintig graden onder nul." Hoeveel medailles de Oranje equipe ook zal halen, de vier vriendinnen zullen ongetwijfeld met talloze anekdotes terug naar Nederland komen. Zoals na iedere trip. „Zo zijn we een keer in een vipbox beland via de vader van de Noorse schaatser Bokko. Eerst hadden we geen kaartjes, maar voor we het wisten zaten we op het ereterras. Dat was echt wel een hoogtepunt." Is vijf dagen carnaval vieren wel vol te houden?Gewoon fysiek bedoel ik dan hé? Vijf dagen lang hossen, springen, glaasje drinken, niet altijd een even gezonde hap, laat naar bed... Dat moet toch wel een enorme aanslag op je conditie zijn. Ik denk eerlijk gezegd dat ik het niet vol zou houden en nu is mijn conditie nog best aardig. Sterker nog, volgens mijn gezond- heidsapp is mijn conditie heel erg goed, maar toch. Hoe zouden an deren het doen? Een collega van mij werkt er al tijd helemaal naar toe. Een paar weken voor carnaval gaat het roer om. Niet op stap, geen alcohol en veel slapen. Allemaal om maar zo fit mogelijk aan de carnaval te kunnen beginnen. Of het helpt weet ik niet want ondanks alles was ze de dagen erna opvallend bleekjes en brak. Iemand anders die ik ken zweert bij bier met se- ven-up. De sneeuwwitjes van vroeger. Meidenbier noemden wij dat, omdat het meestal gedronken werd door meisjes die de bittere smaak van de blonde rakkers niet konden waarde ren. Ik moet er niet aan denken. Dan maar geen alcohol. Dan drink ik liever een glaasje water met bubbeltjes. Wat me echt opvalt is dat heel veel doorgewinterde leutvierders zeggen dat ze oppassen met te veel alcohol. Eten? Ach, daar hebben ze het niet zo over. Gewoon een bo dempje leggen en verder niet. Maar een biertje moet kunnen. Het hoort erbij. Dat je een beetje aangeschoten bent kan ook nog, maar echt dronken worden gaat een stap te ver. Dan kom je de vol gende morgen met een houten kop uit bed en houd je het niet vol. De tip die ik meekrijg van de kenners: wissel bier af met een co laatje of spaatje. Klinkt toch een stuk braver dan het imago is hé? Dat carnaval een zuipfestijn is waar het bovendien niet zo nauw wordt genomen met de zeden. Wat de waarheid is weet ik nog niet. Dat ga ik het komend week end beleven. GOES Een collectie van tien zeldzame bloedkoralen sculptu ren is woensdagavond voor 88.000 euro van de hand gegaan tijdens een veiling in Goes. Kopers vanuit onder meer China en Tibet waren naar Goes geko men om te proberen hun slag te slaan op de internationale Kunst Antiek Veiling van Veiling huis De Jager, marktleider op het gebied van bloedkoraal. Naast diverse colliers uit vervlogen tij den werd ook een collectie met bloedkoralen sculpturen geveild (foto). Deze beelden, 19de eeuws, oorspronkelijk afkomstig uit China en voorstellende Qua- nyin, de godin van troost en ge nade, zijn volgens het veiling huis uiterst zeldzaam en brach ten ruim 88.000 euro op. Ook werden aanzienlijke prij zen betaald voor andere bijzon dere items. Zo was er ook een kleine vaas te koop, met hierin gesneden de afbeelding van de acht onsterfelijken. En de hamer viel pas bij 46.000 euro, een fan tastisch bedrag volgens De Jager. Vooraf was bekend dat er veel in teresse was, maar de opbrengst overtrof alle verwachtingen. vrijdag 9 februari 2018 PC Vlag Terhole in Zuid-Korea Bas Dingenouts Terhole - Oranje supporters Supporters voor de Winterspelen: Deborah, Sonja, Elly en Sonja (vlnr). foto peter nicolai Verslaggeefster Melita Lan- ting heeft helemaal niets met carnaval. Als Gronings meisje was het feest een ver-van-haar-bed-show. Nu doet ze verslag van het wel en wee in Zeeuwse plaatsen waar carnaval in de genen zit. Daarom is het in de aan loop naar het leutfeest de hoogste tijd om de kneepjes van het carnaval te leren. Vandaag aflevering 4: hoe hou je het vol?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33