II 'Straf kan het gemis niet wegnemen' 3 derlandse essenhout licht en flexi bel is, precies de eigenschappen waar de fabrikanten van het slag hout naar op zoek zijn. Hurling is belangrijk in Ierland. Het is meer dan een sport voor veel Ieren. Het is een deel van hun nationale erfgoed. Om een idee te geven hoe groot hurling op het ei land is: de eindstrijd van het All- Ireland Hurling Championship wordt gespeeld in Croke Park, een stadion waar plaats is voor 82.300 toeschouwers. Van heinde en verre komen fans naar de Ierse hoofdstad om de teams van de ver schillende landsdelen tegen elkaar te zien spelen. Croke Park is speci aal gebouwd voor 'Gaelic sports', waarvan hurling en Gaelic football de belangrijkste zijn. Het is na Camp Nou in Barcelona en Wem- bley in Londen het grootste sport stadion in Europa. Van dat alles had Hofman geen weet toen iemand hem vroeg of hij hout voor hurleys kon leveren. „Ik had geen flauw idee wat een hurley was." Inmiddels is hij ge specialiseerd in het omzagen en verwerken van de stam voor Ierse hurleymakers. „Het is echt mooi werk." Als ergens essen worden gekapt, wordt hij ingeschakeld. Hofman werkt als zelfstandige. Via Nederlandse opdrachtgevers, in dit geval Boomrooierij Weijt- mans uit Udenhout, komt hij op plaatsen waar essen omgezaagd worden. Hofman komt uit Beemte Broe kand, bij Apeldoorn. Deze week is hij op Ter Hooge aan het werk. Hij Voor de hurleys is de buitenste rand van de stam belangrijk. Dit ziet er goed uit heeft al een aardige oogst stam men, die opgestapeld ligt aan de bosrand. Hij slijpt zijn kettingzaag voordat hij een van de laatste hur ley butts gaat omzagen. Veel essen zijn door ziekte aangetast, maar deze heeft nog een mooie witte stam. „Voor de hurleys is de bui tenste rand van de stam belang rijk. Dit ziet er goed uit", zegt Hof man. Eva 't Hooft-van Lynden, be woonster van het landgoed, en Kees Mol, sinds jaar en dag advi seur voor het onderhoud van het bos, kijken toe hoe Hofman te werk gaat. Met een speciale spade maak hij de voet van de stam vrij. De verbredingen aan de onder kant vormen straks de kromming van de stick. Dan gaat de gehoor- beschermer op en start hij de mo- torzaag. De stam zaagt hij rondom schuin naar beneden af. Als de stam met vereende krachten is omgeduwd, blijft de stronk als een buitenmaats vogelbadje in de grond achter. Met een schuifmaat neemt Hofman de maten van de hurley butt. Op zijn smartphone laat Hof man een filmpje zien hoe hij thuis de stammen verwerkt. Met een motorzaag met een blad van an derhalve meter wordt de hurley butt in vier kwarten gezaagd. Daarna is het passen en meten om de halffabrikaten in de vorm van planken op de juiste dikte te zagen. Het is belangrijk om daarbij reke ning te houden met de loop van de nerf in het hout. Ideaal is dat de nerf de vorm van de hurley volgt, dus met een bochtje aan het uit einde waar de hurley breder is. Zo als een diamantslijper een ruwe steen zo gunstig mogelijk slijpt, doet Hofman dat met het zagen van de stam. Een van de fabrikanten die ge bruik maakt van Hofmans plan ken is L'ash go Leor (ash is het En gelse woord voor es). Deze fabri kant uit Wexford maakt verschil lende maten en modellen met na men als the pikeman, purist, tribes- man, rebel, caten king. Het ene mo del is wat zwaarder dan het an dere, ook de breedte van de 'schep' aan de onderkant verschilt. Hoe zwaarder, hoe harder je er mee kan slaan. Een lichte hurley is juist ge schikter om het balletje (de sliotar, ongeveer zo groot als een honkbal) al lopende op te wippen. Een slag hout kost tussen 10 en 50 euro. Doordat de hurleys in de hitte van de strijd wel eens breken heeft een speler aan één slaghout per sei zoen niet genoeg. „Helaas loopt het aantal voor hurley geschikte essen in Neder land terug", zegt Hofman. Er waart een essenziekte rond die de stam aantast. Deze schimmelziekte heerst in grote delen van Europa, ook in Ierland. Voor de overkoepelende orga nisatie van Gaelic-sporten (GAA) reden om zich actief te bemoeien met het essenbe- stand in Ierland. Zonder essen geen hurleys en zonder hurleys geen sport. TER HOOGE De drie jaar gevangenisstraf die de 48-jarige Terneuzenaar A. E. giste ren kreeg wegens het doodrijden van Rob Lammerts wegens het met een hoge mate van onvoorzichtig heid deelnemen aan het verkeer met daarbovenop tien jaar rijont zegging is de maximale straf die de rechtbank hiervoor kan opleggen. Tegen de man was twee weken geleden vijfjaar gevangenisstraf ge ëist. Voor een veroordeling wegens doodslag was te weinig bewijs evenals voor roekeloos rijgedrag, al dus de rechtbank. Bij de uitspraak waren naast de verdachte ook nabe staanden aanwezig. Tegen hen zei rechter Gerard Nomes dat de recht bank zich terdege realiseert 'dat geen enkele straf, in welke vorm of mate ook, het gemis van het slacht offer kan wegnemen'. „Daarin schiet het het strafrecht tekort." Tij dens de behandeling van de zaak twee weken geleden is namens de nabestaanden gesproken. „Het ge voel door middel van het spreek recht slechts in één kwartier te mo gen proberen samen te vatten wat dit verlies heeft betekend voor ieder die de heer Lammerts heeft gekend, heeft de rechtbank getroffen." Verdachte was een gewaarschuwd mens, hij had al een rijontzegging E. reed op 17 juli vorig jaar rond 19.00 uur 's avonds op de Ferdinan- dusdijk in Absdale de wielrenner aan nadat hij met zijn auto was ge slipt. Hij had gedronken en ver keerde onder invloed van medica tie, zoals methadon en valium. Vol gens de officier van justitie reed de man harder dan de toegestane 30 kilometer per uur. Op de Ferdinandusdijk was pas grind gestrooid. E. kwam met zijn wielen in de rechterberm, pro beerde te corrigeren en raakte ver volgens in een slip. Volgens E. was de wagen niet te corrigeren en zag hij in een flits de fietsende man die hij aanreed. De wagen belandde in de sloot en de wagen kwam tegen het talud tot stilstand. E. stapte uit, liep rond de auto en zag toen pas het levenloze lichaam van het slachtoffer liggen. Hij raakte in paniek, omstanders bel den 112 en de politie nam E. mee. Hij mocht overigens niet eens een auto besturen, want in 2011 was zijn rijbewijs al ingetrokken. De man was al verschillende keren ver oordeeld voor rijden onder invloed. „Verdachte was een gewaar schuwd man", aldus de recht bank. Van de rijontzegging trok hij zich echter niets aan. Bij de politie verklaarde de man zo'n 1000 kilo meter per week te rijden, veelal on der invloed. Voor een veroordeling voor doodslag, zoals was geëist, zag de rechtbank onvoldoende bewijs. Ook niet voor een veroordeling voor roekeloosheid. Rijden onder invloed alleen is daarvoor niet ge noeg. Gezien zijn verleden vond de rechtbank de maximale gevange nisstraf van drie jaar passend plus de tien jaar rijontzegging. vrijdag 9 februari 2018 Hurleys. Eva 't Hooft-van Lynden en Kees Mol naast de stapel hurley butts, FOTO LEX DE MEESTER - Nico Hofman, hovenier de stammen essenhout waarvan hurleys worden gemaakt. Jongens in het Noord- Ierse Ballycastle op weg naar een potje hurling. Het bos rond buitenplaats Ter Hooge, aan de rand van Mid delburg, wordt dit jaar flink onder handen genomen. Het is een betrekkelijk jong bos. Nadat Walcheren in 1944 onder water was gezet, waren alle bomen op het eiland dood. Na de oorlog werd het bos herplant. Gevolg is dat er nauwelijks variatie is in leef tijd. Er worden dit jaar veel bomen, waaronder ook essen, gerooid om te zorgen voor meer licht op de bodem en om ruimte te geven aan zoge heten 'toekomstbomen': eiken, essen, esdoorns en haagbeu ken die er naar verwachting over een eeuw nog staan. De meeste zwakke, zieke en slecht gevormde exemplaren worden ook gekapt. Op de vrijgekomen plaatsen komen struiken en bomen die lager zijn dan de toekomstbomen zoals hazelaar, linde, noten boom, prunus en vlier. De rechtbank heeft een Terneu- zenaar tot drie jaar veroordeeld wegens het veroorzaken van een ongeval in Absdale waarbij de wielrenner Rob Lammerts (60) uit Heikant om het leven kwam. Theo Giele Middelburg -Gerard Nomes, rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31