Siliconentieten 22 m Sjinkie Knegt en gek doen? Laat dat maar aan Suzanne Als kopman en kopvrouw van de Nederlandse shorttrackers in Pyeongchang richt de aandacht zich automatisch op Sjinkie Knegt (28) en Suzanne Schulting (20). De een is niet van de poespas, de ander houdt juist van de aandacht. Oranje verdedigt 24 medailles OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Column *0 @thijszonneveld Een handvol eindeloze toespraken. Wat ge zwaai met vlaggen. Een paar honderd ac teurs die een ingestudeerd dansje doen. Een snel weggedraaid beeld van een in slaap gevallen bobo op de viptribune. Iets met een vlam. En daarna vuurwerk. Je kunt die hele openingsceremonie van van avond al ver van tevoren uittekenen. Het is altijd hetzelfde, maar dan net even anders. Het liefst gro ter dan de vorige openingsceremonie. Want het succes van openingsceremonieën wordt doorgaans afgemeten aan de mate van idioterie. Hoe megalo- maner, hoe beter. Zonder toeters, bellen, strak ge regisseerde ontploffingen en trampolinesprin- gende synchroonflikflakkers tel je als organise rend land niet meer mee. Van het geld dat bij zo'n ceremonie de lucht in wordt geschoten en over de balk wordt gesmeten, kun je ook tienduizenden kinderen over de hele wereld laten sporten, maar zo werkt het blijkbaar niet. Van alle neppe dingen op de Olympische Spelen (en dat zijn er veel) is de openingsceremonie het nepst. Het is als siliconentieten die er elke twee jaar een cup bij krijgen: grotesk, grotesker, gro- teskst. Gebakken lucht in het kwadraat. Vanavond doet het IOC alsof alles ge-wel-dig gaat, paraderen de Russen naar binnen alsof ze nooit flesjes met pis door een muur hebben ge smokkeld en spelen Noord en Zuid-Korea dat ze el- kaars beste vrienden zijn. Alsof er een paar honderd kilometer verderop geen halve zool met zijn vinger vlak bij een grote rode knop zit. Ik weet het, ik weet het; het schijnt erbij te horen, zo'n ceremonie. Olympi sche sfeer enzo. Maar als ik sporter was, dan zou ik vanavond lekker op mijn bed blijven liggen, met mijn beentjes omhoog en mijn fijnste joggingbroek aan. Je hebt je niet je halve leven het leplazarus getraind om in de kou te moeten luisteren naar een toespraak van Thomas Bach (gaap) over het sprookje van de olympische idealen (dubbel gaap). Als sporter is er op de ope ningsceremonie - behalve een verkoudheid en een hippe selfie voor op je Instagram - verdomd wei nig te halen. Het gaat op de Olympische Spelen, net als op an dere grote sporttoernooien, veel te weinig over sport en veel te veel over randzaken. (Daar doen wij van de media overigens vrolijk aan mee.) Die openingsceremonie is één grote randzaak. Dus ik sla 'm over. In plaats daarvan duik ik vroeg mijn bed in en zet ik de wekker voor echte sport. Morgenochtend vroeg: de kraker Noorwegen - Finland bij het gemengd curling. Nu al zin in. Als sporter is erop de openings ceremonie verdomd weinig te halen LISETTEVAN DER GEEST „O, zullen we een foto maken met z'n allen", roept Suzanne Schulting, kopvrouw van het Nederlands shorttrackteam. Vol verwachting kijkt ze met een witte polaroidca mera in de hand naar de journalis ten om haar heen. De 20-jarige shorttrackster houdt van aandacht en dat is maar goed ook, de ko mende weken opereert zij in het hol van de leeuw. Voor uitver kochte tribunes van 12.000 man, in het land dat shorttrack ademt. Wat langebaanschaatsen is voor Neder land, is shorttrack voor Zuid-Korea. Haar faam reikt echter absoluut niet zo ver als die van de mannelijke aanvoerder van het Nederlands team. Toen de Koreaanse short- trackploeg tijdens een internatio nale persbijeenkomst werd ge vraagd naar het aantal medailles dat ze verwachten te winnen, was het antwoord: „Dat hangt af van Sjinkie Knegt." Want de grootste bedrei ging voor Zuid-Korea komt bij de mannen uit het Nederlandse Ban- tega - het dorp dat de Fries, die leeft volgens het motto 'doe maar nor maal, dan doe je al gek genoeg' en ooit een reisje naar New York met ploeggenoten afsloeg, overigens al leen verlaat vanwege zijn sport. Ik heb vaker met veel druk te maken gehad. Zoals vorig jaar bij de WK in Ahoy. En daar ging het niet verkeerd Knegt vindt dat soort opmerkin gen van zijn Koreaanse concurren ten wel mooi. Waarom zou hij extra druk voelen door die benadruk king? Dat hij favoriet is wist hij al, zijn wedstrijdresultaten van de af gelopen periode zeggen genoeg. Onvoorspelbaarheid Shorttrackbondscoach Jeroen Otter noemt hem de beste shorttrack schaatser ter wereld van dit mo ment. Om er vervolgens direct aan toe te voegen: „Maar dat betekent niet dat hij hier gaat winnen." Voor de eerste afstand, de 1500 meter waarin morgen ook direct de finale wordt gereden, kan hij zo nog vijf kandidaten voor de prijzen noe men. En als de geschiedenis in het shorttrack ons één ding heeft ge leerd, is het wel dat de sport draait om onvoorspelbaarheid. Bovendien is shorttrack in Ne derland de afgelopen jaren in op komst, maar in de breedte kan de vrijdag 9 februari 2018 GO De Olympische Spelen van vier jaar geleden waren voor Nederland ongekend succesvol. Een incident? Of is het succes structureel? De komende weken zal dat blijken. Oranjes chef de mission Jeroen Bijl heeft als doelstelling: 15 medailles. 2002 3 5 0 8 9de 2006 3 2 4 9 10de 2010 4 1 3 8 10de 2014 8 7 9 24 5de M De rust zelve... ^0 @lvdgeest Gangneung -Sjinkie Knegt Sjinkie Knegt en Suzanne Schulting in Pyeong chang. Schulting heeft zich als doel gesteld minimaal een foto per dag te maken met haar witte camera. FOTO'S PIM RAS Mag Viktor An, een van Knegts grootste concurren ten, alsnog naar de Spelen? Afgelopen nacht deed het CAS uitspraak. Lees het op de site van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22