E 17 Ze pakken alles aan om hun geliefde dieren maar niette hoeven wegdoen weidegang en antibioticagebruik wel te vertrouwen? Positie in Europa Ook in Europa dreigen de Neder landse boeren hun krediet te verliezen. „Deze koeienfraude is nog ernstiger dan mestfraude om dat het niet alleen om het milieu, maar ook om de volksgezondheid gaat", zegt Europarlementariër Bas Eickhout van GroenLinks. „Als je knoeit met de registratie van dieren, is de bron bij een uit braak van een besmettelijke ziekte als gekkekoeienziekte BSE niet meer te achterhalen. Europa is daar strikt in. Als Brussel onze registratiesystemen niet meer vertrouwt, kan het Nederland een exportverbod opleggen. Dan zijn de economische gevolgen niet te overzien, aangezien Nederland na de VS de grootste exporteur van landbouwproducten is." Ook de gunstige uitzonderings positie van Nederland op de Euro pese milieuregels ('derogatie') staat op het spel. De Nederlandse melkveehouders hebben vorig jaar al een deel van hun koeien moeten inleveren omdat ze met hun uitge dijde veestapel het fosfaatplafond overschreden. Zonder derogatie dreigt voor nog eens bijna een half miljoen melkkoeien de slacht. Het zijn grote risico's voor een fraude die een individuele boer maximaal een paar duizend euro oplevert, beaamt LTO. „Wij be grijpen niet waarom je die risico's zou nemen." Voor de boeren die niet aan het bedrog meededen, is de situatie bijzonder zuur. Melkveehouder Irene Pepers-van Leeuwen uit Haps voelt zich machteloos „Ik word hier heel erg verdrietig van. Dit is een grote smet op ons imago. Ik durf er niet aan te den ken wat de gevolgen ervan zijn." 'Domme actie' Pepers-van Leeuwen ziet de fraude van haar collega's als een 'ondoordachte, waanzinnig domme actie' van een kat in het nauw. „Melkveehouders hebben het erg moeilijk door alles wat de laatste jaren op hen afkwam. Het wegvallen van het melkquotum pakte helemaal verkeerd uit." In plaats van de hoeveelheid melk is de hoeveelheid fosfaat uit mest aan banden gelegd, waardoor veel boeren koeien moesten inleveren. „Melkveehouders voelen zich door de overheid en de sector (onder andere LTO, Rabobank, Friesland- Campina, red.) in de kou gezet met het fosfaatreductieplan. Ze over zien de regels niet meer en pakken alles aan om hun geliefde dieren maar niet te hoeven wegdoen." Busrondreizen vrijdag 9 februari 2018 GO 'De omvang van het gesjoemel met koeien is verbijsterend' melkveebedrijven zijn in het vizier bij de autoriteiten —Irene Pepers-van Leeuwen, melkveehouder F boek t/m 20 februari geen reserveringskosten gratis toilettas p.p. Buitengewoon Roemenië 12-daagse busrondreis o.a. historisch Cluj, kasteel Hunedoara, Boekarest en het Fagarasgebergte onder leiding van de Nederlandse schrijfster en journaliste Janneke Vos oad.nl/BRR041 va. 799,- Hoogtepunten van Frankrijk 13-daagse busrondreis o.a. natuur en cultuur in de Provence, Dordogne, Loire en Camargue incl. stadsrondrit in wereldstad Parijs met Nederlandssprekende gids oad.nl/BRFR42 va. I 149,- Klassiek Italië 12-daagse busrondreis o.a. Lucca, Siena, Assisi en treinrit Montecatini Terme - Florence v.v. incl. stadstours Florence, Rome Venetië met Nederlandssprekende gids oad.nl/BRIT42 va. 899,- Grand Tour Spanje Portugal 19-daagse busrondreis alle hoogtepunten in één reis én ook als 16-daagse vliegreis te boeken incl. bezoek en entreegelden Sagrada Familia en paleizencomplex Alhambra oad.nl/BRIB43 va. 1799,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17