0) O O lil iT 16 Blokkeren veehouders is nog maar het begin De fraude met koeien in de melkveehouderij is vele malen groter dan werd gedacht. En het is niet het eerste schandaal in de agrarische sector. Waarom doen boeren dit en wat zijn de gevolgen? Kort Commissie tegen ontduiking Het Europees Parlement roept een com missie in het leven die belastingontduiking en andere financiële misdaden aan de kaak moet stellen. De 45-koppige commissie krijgt een jaar de tijd om zaken als btw- fraude, belastingverdragen en de EU-lijst met belastingparadijzen te onderzoeken. Ook moet de commissie erop toezien dat 'Brussel' en de lidstaten aanbevelingen op deze terreinen ook echt uitvoeren. NERGENS IS PERCENTAGE ZO HOOG Tevreden over spaargeld Iets meer dan de helft van de Nederlanders is tevreden over de hoeveelheid spaargeld die ze (vrij) kunnen besteden. Nergens in Europa is dat percentage zo hoog, blijkt uit onderzoek van ING in dertien Europese landen. Overigens ligt het vrij besteedbare spaargeld bij Nederlandse huishoudens lager dan in andere landen. Dat heeft te maken met ons pensioensysteem, waarbij het pensioengeld vastzit in een fonds. Desondanks is 51 procent van de huis houdens tevreden. In Duitsland is dat 40 procent en in België 34 procent. Omzet Cosun groeit flink Een goede suikerbietenoogst en een sterkere vraag naar suiker hebben voedingsmiddelen concern Cosun vorig jaar geen windeieren gelegd. Niet alleen Suiker Unie, de suikertak van Cosun, deed het goed. Ook alle andere onderdelen, waaronder Aviko, maakten winst. Suiker Unie had vorig jaar te maken met een recordoogst. Aviko profiteerde van een enorme vraag naar bevroren aardappel producten. De omzet van Cosun groeide met ruim 6 procent tot 2,1 miljard euro. De nettowinst ging met een derde omhoog en kwam uit op 75 miljoen euro. Total boekt winst Total heeft in het vierde kwartaal zijn winst met bijna een vijfde verhoogd. Het Franse olie- en gasconcern profiteerde van de aan trekkende olieprijzen, kostenbesparingen en een hogere productie. De onderliggende nettowinst bedroeg bijna 2,9 miljard dollar. AkzoNobel Vopak SBM Offshore ASML Flitsen boeren strafrechtelijk laten ver volgen. Afgelopen weken zijn inspecties uitgevoerd op 150 melk veebedrijven. Omdat de inspecties per boerderij een dag in beslag nemen, is het onmogelijk om alle 17.000 melkveebedrijven te con troleren. Maar dat betekent niet dat de rest wegkomt met boeren bedrog, waarschuwt Schouten. Als uit administratieve controle onregelmatigheden blijken, kan ze boeren korten op hun subsidie. Ook moeten sjoemelende boeren alsnog koeien inleveren. Die strenge aanpak is terecht, stelt agrarische belangenorgani satie LTO. „Fraude is onacceptabel. Wij zijn verbijsterd over de om vang. Degenen die willens en we tens knoeien met het systeem dat belangrijk is om dieren te traceren met het oog op diergezondheid, horen geen lid te zijn van onze club", zegt een woordvoerder. Die reactie is begrijpelijk; er staat veel op het spel voor de gehele sector. Het imago van de Nederlandse landbouw loopt op nieuw een deuk op, na eerdere schandalen. Zo bleek afgelopen jaar dat in het zuidoosten van het land op grote schaal wordt gefrau deerd met mest en dat in kippen- stallen massaal een verboden luizenbestrijdingsmiddel werd ge bruikt, dat terechtkwam in eieren. Nu blijkt dat boeren sjoemelen met hun veeadministratie, zullen consumenten en supermarkt ketens zich achter de oren krabben. Zijn de cijfers over bijvoorbeeld Truc met meerlingen Ruim 2.100 melkvee bedrijven zijn vanaf vandaag geblokkeerd vanwege gesjoemel met de registratie van dieren. Er mogen op deze bedrij ven geen dieren meer worden aan- of afgevoerd. De totale omvang van de fraude is waarschijnlijk nog groter: de autoriteiten hebben zeker 7.700 boeren in het vizier. Melkveehouders knoeiden op grote schaal met hun administra tie om de nieuwe mestregels te ontduiken, vermoedt minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. De zaak kwam aan het rollen door een opvallende stijging van het aantal tweelingkalveren in het over heidsregistratiesysteem voor vee. Door het kalf van de ene koe toe te schrijven aan een andere moeder, kan één koe langer in de boeken blijven staan als vaars. Zo'n jonge koe die nog nooit heeft gekalfd, telt maar als halve koe mee qua fosfaatuitstoot. En die uitstoot bepaalt hoeveel koeien een boer mag houden. Sinds de fraude twee weken ge leden werd ontdekt, kwamen ook andere trucs aan het licht. Zo blij ken er boeren te zijn die opvallend veel 'oude vaarzen' op stal hebben staan (27 maanden is de uiterste leeftijd waarop koeien voor het eerst kalveren). Ook zouden vee houders frauderen via een 'Duits- land-route'. Daarbij importeren ze oudere melkkoeien uit het buiten land die ze registreren als jonge vaars. Zo kunnen ze meer melken, terwijl hun dieren op papier maar half zoveel fosfaat uitpoepen. Een relatief makkelijke truc, omdat de registratiesystemen van beide landen niet direct aan elkaar zijn gekoppeld. Strafrechtelijk vervolgd De geblokkeerde boeren mogen geen dieren aan- en afvoeren, zolang de registratie niet op orde is. Wel kunnen ze melk blijven leveren. Minister Carola Schouten treedt hard op. Ze wil frauderende EP VOEGT DAAD BIJ HET WOORD GOEDE SUIKERBIETENOOGST OLIEPRIJZEN TREKKEN AAN O vrijdag 9 februari 2018 De verffabrikant was de sterkste van niet meer dan drie stijgers bij de Amster damse hoofd fondsen. Het olie-opslag- bedrijf hield het hoofd boven water dankzij een hoger beleg gingsadvies. De oliedienst verlener gaf een teleurstellende winstverwach ting af. De chipmachine- bouwer stond helemaal onder aan de AEX. GO Twitter heeft in het vierde kwartaal voor het eerst in een jaar tijd omzetgroei behaald. Bovendien boekte het technologieconcern zijn eerste echte winst. Daarmee verraste het bedrijf de analisten, die hier niet op hadden gerekend. Het aantal maandelijks actieve gebruikers bleef wel ongeveer gelijk met 330 miljoen. De curatoren van Kijkshop voeren gesprekken 'met enkele grote retailpartijen' over de overname van enkele vestigingen. Er is ook belangstelling uit het buitenland. E o c Annemieke van Dongen Den Haag Koe die nog niet heeft gekalfd. Kosten: 3,0 Kosten: 2,5 Boeren leverden in 2017 fosfaatrecht in (en dus vee) omdat de mestproductie omlaag moest. Ze bleken melkkoeien echter op papier te 'verstoppen'. FEITELIJKE SITUATIE Vaars* en melkkoe krijgen elk één eenheden kalf. fosfaatrecht Melkkoe 1,0 Kalf 0,5 Melkkoe 1,0 Kalf 0,5 OP PAPIER Melkkoe krijgt meerling, andere 'blijft' vaars. m, eenheden fosfaatrecht Melkkoe 1,0 Kalf 0,5 kalf 0,5 Vaars* 0,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16