BUSREIZEN 2018 Hoïleeder: Mijn doel, de bovenwereld bereiken, is mislukt Regen en kou worden gedumpte cavia's fataal iiiifPS BOEK NU! effeweg.nl A 14 r C 088 10 30 800 Investeringen in vastgoed vielen toch tegen OUDEWATER Elf dode cavia's en een levende: dat is wat Joyce Schreuder deze week aantrof in een bevroren rietberg bij Oude water. De diertjes, hoogstwaar schijnlijk gedumpt, zijn overle den aan kou en onder voeding. Schreuder is ac tief bij de Caviaop- vang en werd ge tipt over de dieren. „Een vrouw ver telde me dat zij sinds een week ca via's zag lopen bij de rietberg. Ik ben toen meteen in de auto gesprongen." Ze spitte de ijskoude en doornatte rietberg door. „We zagen als eerste de dode cavia's; dat went nooit. Maar toen zagen we iets bewegen! Ik pakte de levende cavia op (foto) en stopte haar in mijn jas. Ze was drijfnat", ver telt de knaagdierenliefhebster. Het overlevende diertje van ongeveer twee maanden oud is vel over been. Maar het gaat vol gens Schreuder naar omstan digheden goed met de cavia. „Maar ik voel nog iets anders: ik denk dat ze zwan ger is." Het cavia vrouwtje wordt voorlopig op een dieet van extra wit- lof en paprika gezet. De dode cavia's zijn meegenomen door de ge alarmeerde dierenambulance. „Ik denk dat ze gedumpt zijn. In de rietberg hebben ze nog wel een soort gangenstelsel gemaakt om warm te blijven", zegt Mechtild Stavenuiter de Dieren- hulpverlening Woerden. OPSTAPPLAATSEN BIJ U IN DE BUURT! va. €299,- Minicruise Noorse Fjorden: Sbavanger en Preikesbolen i' vuitiyi €20,- KORTING V3. €319,- Isbrië, Brijuni en Rovinj Als Johnny Mieremet er niet was geweest, had Willem Holleeder hier nu niet zo gezeten, snipver kouden, in de beveiligde recht bank. Hoestend en proestend geeft Holleeder antwoord op vragen van de rechtbank. De rode draad: hoe Holleeder na de Heinekenontvoe- ring zijn geld probeerde wit te wassen en vanuit de onderwereld naar de bovenwereld probeerde te klauteren. Totdat Mieremet ten to nele verscheen. Het geld was genummerd. Als je daar twee keer meebetaalde, werd je gepakt Dag twee van zijn proces begint Holleeder met een onthulling. Na de Heinekenontvoering had hij sa men met Cor van Hout besloten het Heineken-losgeld te investeren in Zuid-Amerikaanse cocaïne. Die stap was nodig om van de biljetten af te komen, beweert hij. „Het geld was genummerd, daar kon je niks mee. Als je daar twee keer mee be taalde, werd je gepakt." Holleeder weigert de naam te noemen van de drugsdealer die de cocaïnedeal deed en die uiteinde lijk een flink aantal miljoenen bracht naar Rob Grifhorst, alias de vijfde Heinekenontvoerder. Grifhorst was bevriend met Cor van Hout, maar had het minder op Holleeder. Daarom hield Van Hout stil dat het misdaadgeld dat Grifhorst moest investeren, deels aan Holleeder toebe hoorde. Seksclubs Grifhorst stak de miljoenen gul dens in cafés en panden in Alk maar en Amsterdam, maar ook in seksclubs, waaronder de beruchte club Satyricon. Die seksclubs le verden Van Hout en Holleeder een maandelijks inkomen van 'vijfen twintig ruggen' op, aldus Hollee der, die er een familiebedrijf van maakte. Broer Gerard kreeg een baan in de Casa Rosso. Zelfs Astrid wilde met haar studie stoppen om in de seksclub te werken. Daar stak Willem naar eigen zeggen een stokje voor. Holleeder noemt Grif horst 'een gouden ei'. Een zaken partner zoals je die niet vaak te genkomt. Daarna kwam hij Wil lem Endstra tegen, die voor tal van criminelen investeerde. „Daar had ik ook al mazzel mee." Endstra nam wat panden en clubs over van Grifhorst. Holleeder liet zich deels cash uitbetalen, maar investeerde ook in Endstra's projecten. Eerst kwam hij langs om te informeren naar die projecten, maar langzaam ontstond een vriendschap, aldus Holleeder. Steeds vaker begeleidde Hollee der Endstra, dineerde 'voor de ge zelligheid' met zijn vrienden mee. En probeerde en passant het vak van vastgoedbaas te leren. Dat is overigens niet zo moeilijk, houdt Holleeder de rechter voor. Die ste nen stijgen toch wel in prijs. „Je kunt iets te duur inkopen, maar als je lang genoeg wacht, wordt het vanzelf weer goedkoop." Een ruzie met het ge vreesde duo Sam Klep per en John Mieremet dwarsboomde die plannen. Van de mys terieuze crimineel 'de Allesweter' hoorde Holleeder dat het duo Van Hout en hem wilde liquideren. Holleeder kocht die dreiging sa men met Rob Grif horst af met een miljoen gulden, maar Cor was daar woedend over. Hij zou ze 'betalen met lood', aldus Hollee der. En zo verpestte Van Hout, al Holleeders verzoenende pogingen ten spijt, het voor zichzelf. Slimme man De verkouden Holleeder presen teert zich eerder als een vrede stichter dan als iemand die moord lijsten bijhield, zoals justitie hem ziet. Ook Endstra zou hij hebben gewaarschuwd. Die bleef maar geld investeren voor criminelen, maar als het op uitbetalen aan kwam, gaf hij niet thuis. „Ends tra was een slimme man, maar dit heb ik nooit begrepen. Hij bleef maar geld aanpakken van boeven." Toen in 2003 zijn kwelgeest John Mieremet in de Telegraaf Endstra de 'bankier van de onderwereld' noemde, stortte alles in. Endstra was besmet, banken trokken zich terug. Holleeder besefte dat hij zijn geïnvesteerde geld steeds moeilij ker terug zou zien. „Ik had één doel. Dat was via Endstra de bo venwereld bereiken", zegt Holleeder. „Dat is dus mislukt." vrijdag 9 februari 2018 PC Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. (?i>) VERTREKGARANTIE k. VERTREKGARANTIE Rimini, Bologna en Venetië 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 15 apr, 5,13, 20, 26 okt ■J Adriatische Zee en San Marino •J Piazza delta Liberta Schobland: Loch Lomond, Glen Coe en Edinburgh 7 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 15 apr, 20 mei, 10,24jun, ljul y Optioneel: Hacobite Steam Train Bezoek Fort William Geheimen van de Balkan 15 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 13,30 apr, 21 sep, 13 okt y Stadstour in Podgorica, Shkodër, Kruja, Tirana en Skopje o.l.v. gids VERTREKGARANTIE 5 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 23 apr, 14 mei, 17 sep, 1,15 okt y Verblijf op 4* Fjordline VERTREKGARANTIE Schwerin, Rostock en Rügen 5 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 16 apr, 14 mei, 4jun, 9,30jut y Stadstour Rostock o.l.v. gids 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 5,20 apr, 21,28 sep, 5,13,20 okt y GRATIS drankjes tijdens diners y Opatjja en Meer van Bied GEEN AANBETALING! Willem Holleeder presenteert zich als een vredestichter bin nen het criminele milieu, in plaats van een man die doden lijsten bijhield. Alle schuld schuift hij in de schoenen van de in 2005 geliquideerde top crimineel Mieremet. Koen Voskuil Amsterdam Willem Holleeder: „Endstra bleef maar geld aanpakken van boeven, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14